Виразкова хвороба

Виразкова хвороба

Захворювання, що характеризується утворенням виразки на слизовій оболонці шлунка або дванадцятипалої кишки. В основі захворювання лежить не маючий місця в нормальних умовах процес само перетравлення слизової оболонки в результаті впливу на неї власного шлункового соку. При тривалому існуванні виразки її краї ущільнюються і перешкоджають загоєнню. Виразка може проникнути в більш глибокі шари тканини і викликати при цьому повний прорив стінки шлунка або дванадцятипалої кишки.

Культурні рослини і продукти бджільництва, рекомендовані для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки

Сік капусти білокачанної
Свіжу капусту порубати, віджати сік (тільки в емальований або скляний посуд). Пити по 1 – 1,5 склянки 3 – 4 рази в день за 40 – 50 хв. до їди. Курс лікування виразкової хвороби – 30 днів. Також рекомендується пити сік у теплому вигляді по 1/2 склянки 2 – 3 рази на день за 1 годину до їжі. Зберігати сік у холодильнику не більше 2 діб, при більш тривалому зберіганні сік втрачає свої цілющі властивості. У народній медицині сік свіжої білокачанної капусти застосовують як засоби, загоювального виразку шлунка та дванадцятипалої кишки, особливо якщо ця хвороба супроводжується зниженою кислотністю шлункового соку.

Лікування картоплею
Сік сирої картоплі Сиру картоплю (краще різних сортів) промивають, не очищаючи від шкірки. Бульби картоплі двічі пропускають через м’ясорубку або натирають на тертці; вичавлюють через марлю. Сік зберігають у холодильнику. Приймають по 1/2 – 1/3 склянки перед їжею вранці і в обід при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Курс лікування 2 – 3 тижні. Також рекомендується пити сік сирого картоплі по 3/4 склянки за годину до їжі; через кожні 10 днів робити перерву. З метою попередження загострень виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки рекомендується вживати картопляний сік 2 рази на рік (навесні і восени): по 1/4 склянки 2 рази на день перед їдою протягом 2 тижнів.

Очищену картоплю зварити без солі в емальованій каструлі. Відвар злити. Цей несолоний відвар пити по 1/2 – 1 склянці 3 рази в день. Рекомендується щодня готувати свіжий відвар. Також при виразці шлунка корисно пити такий відвар по 1 столовій ложці 3 рази в день.

Лікування виразкової хвороби допомагають плоди і свіжий сік помідора.

Сік цибулі ріпчастої з водою пити за півгодини до їжі при виразці шлунка. Існує думка, що часте вживання цибулі та часнику попереджає появу виразки в шлунку, тому рекомендують щодня з’їдати 1 цибулину і 1 зубчик часнику.

Молочний сік салату посівного (латуку)
вживають при хронічному гастриті та виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Настій коренів селери пахучої
Дві столові ложки подрібнених коренів на 1 склянку холодної води, настоювати 2 години, процідити. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день до їди. Вживання такого настою завдяки вмісту в ньому слизу корисно при гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Алое деревоподібна (столітник)
Два рази на день натщесерце, хвилин за 20 до їжі, з’їдати по шматочку листя алое завбільшки з палець (4,4 см). Можна просто добре розжувати лист, сік проковтнути, а волокна виплюнути. Курс лікування 3 місяці, потім зробити перерву на місяць, і якщо виразка ще не зарубцювалася, лікування продовжити.

Сік алое
В домашніх умовах сік отримують з кімнатних рослин алое. Для цього великі листя потрібно подрібнити, пропустити через ма – сорубку, віджати сік, процідити через щільну тканину або декілька шарів марлі і кип’ятити 3 хв. Використовувати сік відразу ж, так як при зберіганні він втрачає свої цілющі властивості. Листя брати з рослини у віці не менше 2 – 3 років; перед зрізанням листя рослина не поливати 5 днів. Приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день за 1/2 години до їжі при хронічному гастриті, що супроводжується хронічними запорами, виразкової хвороби шлунка.

Алое деревоподібне (столітник)

Два рази на день натщесерце, хвилин за 20 до їжі, з’їдати по шматочку листя алое завбільшки з палець (4,4 см). Можна просто добре розжувати лист, сік проковтнути, а волокна виплюнути. Курс лікування 3 місяці, потім зробити перерву на місяць, і якщо виразка ще не зарубцювалася, лікування продовжити.

Сік алое
В домашніх умовах сік отримують з кімнатних рослин алое. Для цього великі листя потрібно подрібнити, пропустити через ма – сорубку, віджати сік, процідити через щільну тканину або декілька шарів марлі і кип’ятити 3 хв. Використовувати сік відразу ж, так як при зберіганні він втрачає свої цілющі властивості. Листя брати з рослини у віці не менше 2 – 3 років; перед зрізанням листя рослина не поливати 5 днів. Приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день за 1/2 години до їжі при хронічному гастриті, що супроводжується хронічними запорами, виразкової хвороби шлунка.

  • Взяти півтори склянки соку листя алое (сік видавити руками через серветку, а не різати листя ножем), склянка натурального меду і склянку оливкової олії. Змішати, вилити у пляшку і поставити в каструлю з водою на плиту, підклавши під дно пляшки тріски або солому; кип’ятити 3 години на повільному вогні. Остудити, закупорити і тримати на холоді, так як в теплі ліки легко псується, на що вкаже піна. Якщо піни трохи, пити можна, але якщо піни з’явиться багато, вживати ліки шкідливо. Приймати вранці натщесерце по 1 столовій ложці, перед вживанням збовтувати.
  • Півсклянки подрібнених на м’ясорубці листя алое змішати з 1 склянкою цукрового піску (або 3/4 склянки меду), настоювати в темному місці 3 дні. Після цього додати до суміші 1 склянку натурального червоного вина і знову наполягати в темряві ще добу. Приймати по 1 столовій ложці 2 – з Рази на день перед їдою протягом 1-2 місяців. Застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, диспепсії, катарах шлунка, поганому травленні (атонії кишечника).
  • Можна приготувати суміш із 375 г подрібненого листя алое, 625мл травневого меду, 675мл червоного кріпленого вина (краще всього кагору). Суміш поставити на 5 днів у темне прохолодне місце. Приймати перші 5 днів по 1 чайній ложці 3 рази в день за годину до їжі; всі наступні дні – по 1 столовій ложці 3 рази в день за годину до їжі. Термін лікування від 2 – 3 тижнів до півтора місяців.

Рекомендується при виразці шлунка, онкологічних хворобах шлунка та печінки.

Обліпихова олія

В домашніх умовах її отримують наступним чином. Вичавлюють з ягід сік і відстоюють в холодному місці (краще в холодильнику). Олія при цьому поступово спливає на поверхню і її зчерпують. Отриману таким чином олію вважають найбільш якісною.

Інший спосіб: макуху яка залишилася від отриманого соку  додатково подрібнюють, заливають рослинною олією, настоюють і відокремлюють олію звичайним пресуванням. Ця олія більш світла, цінується вона набагато нижче. Зберігають олію в прохолодному захищеному від світла місці.

Для лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки приймають по 1 чайній ложці олії 3 рази на день перед їжею протягом 3 – 4 тижнів. У перші 3 – 4 дні лікування посилюється печія і з’являється кисла відрижка. Щоб запобігти ці неприємні відчуття, в обліпихову олію перед вживанням додають 1/4 склянки 2%-ного розчину соди і добре збовтують. При систематичному прийомі всередину обліпихової олії зменшуються або зовсім зникає біль, печія, відрижка. На кислотність шлункового соку олія істотного впливу не робить.

Змішати 0,5 кг меду, 0,5 кг вершкового масла і 200 г перегородок волоського горіха (перегородки попередньо подрібнити в порошок). Їсти цю суміш натщесерце. Застосовувати при виразці шлунка.

Лікування прополісом

При хронічних шлункових захворюваннях – гастритах, виразках, запаленні товстої кишки кожен день протягом місяця з’їдати до 8 г прополісу. Його потрібно довго жувати, краще всього на голодний шлунок. У разі алергії лікування не припиняти.

Настоянка прополісу (30%)
Одну чайну ложку настоянки розвести в 50 мл холодної кип’яченої води і випити за годину до сніданку натщесерце. Курс лікування 2 – 3 тижні. При виразковому коліті, перебуваючи на дієті, протягом 3 – 4 місяців є між прийомами їжі ядра волоських горіхів (70 г на день). Замість води бажаний відвар кореня живокосту, кореневища калгану і лляного насіння. Поліпшення настає через місяць, а через 4 місяці – одужання.

Виразку шлунка лікують також спиртом або горілкою.
Випити натщесерце 50 мл горілки (або спирту), а через 15 хв. з’їсти 15 г вершкового масла і сире яйце; після цього протягом півгодини ніякої їжі не приймати. Курс лікування 2 тижні.

Свіжий сік чорної смородини
Пити по 2-3рюмки 3рази на день. Рекомендують при хворобах кишечника як засіб, що регулює його діяльність, при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з пониженою кислотністю шлункового соку.

Виноградний сік,
містить легко засвоювані цукру (глюкозу, фруктозу), і свіжий виноград корисні при гастриті, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Календула лікарська (нігтики)
Настій суцвіть Взяти 20 г суцвіть на 1 склянку окропу. Пити по 1/2 склянки З рази на день у проміжках між їжею. Застосовувати при гастри тах, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, колітах, ентероколітах як очищаючий, протизапальний і дезинфікуючий засіб. Найкращі результати спостерігаються при застосуванні календули в поєднанні з ромашкою і деревієм.

Відвар суцвіть Взяти 10г суцвіть на 200 мл окропу. Приймати по 1 – 3 столових ложки 3 рази на день. Застосовують як сечогінний засіб при виразці шлунка і спазмах його. Хорошим болезаспокійливу і обволікаючим засобом є настій насіння льону: 2 столові ложки насіння залити 0,5 л окропу; настоювати в термосі. Приймати настій по 1/2 склянки 3 – 4 рази на день до їди.

Люцерна
Люцерновий чай п’ють в Індії перед сном як болезаспокійливий засіб при коліті, виразці шлунка.

Дикорослі лікарські рослини, що рекомендуються для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки

Настій коріння лопуха
Одну столову ложку сухих коренів залити 2 склянками окропу, настоювати протягом 2 год., процідити. Пити гарячим по 1/2 склянки 2 – 4 рази на день. Застосовувати як протизапальний засіб при виразковій хворобі шлунка.

Можна використовувати і відвар коренів лопуха. (Лопух – рослина дворічна, тому коріння його потрібно збирати або восени першого року життя, або навесні другого року життя.)

Подорожник великий

Насіння
При виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при болях в шлунку застосовують насіння подорожника великого. Столову ложку насіння заварити 1/2 склянки окропу і настоювати 30 хв. Приймати по столовій ложці за 30 хв. до їди 3 рази в день.

Сік листя
Листя зірвати з частиною черешка, промити в холодній проточній воді, дати стекти воді, ошпарити окропом, пропустити через м’ясорубку і віджати через щільну тканину. У спекотну погоду сік виходить в’язким, густим. В цьому випадку його слід розвести водою 1:1. Отриманий сік кип’ятити 1 – 3 хв. Приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день за 15 – 20 хв. до їжі. Застосовують при хронічному гастриті, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки зі зниженою та нормальною кислотністю шлункового соку.

Сік з листя з медом
Свіже листя вимити, нарізати, нам’яти. Вичавити з них сік, змішати з рівною кількістю меду; варити 20 хв. Приймати по 2 – 3 столових ложки в день. Зберігати в добре закритому посуді в прохолодному місці. Застосовувати при шлунково-кишкових захворюваннях: гастритах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, ентеритах, ентероколітах, колітах.

Настій листя
Одну столову ложку сухого подрібненого листя заварити 1 склянкою окропу, настоювати 10 хв, процідити. Пити протягом години невеликими ковтками (добова норма).

Відвар
трави і коренів подорожника великого (або подорожника ланцетолистого) застосовують на Кавказі при виразці шлунка – по 1 столовій ложці З рази на день перед їжею.

Шипшина

Настій плодів
Одну столову ложку плодів залити 2 склянками окропу, настоювати в термосі добу. Пити по 1/2 склянки 2 – з Рази на день перед їжею. Застосовують при виразці шлунка та інших хворобах шлунка.

Відвар плодів
Варіант 1 Дві столові ложки сухих подрібнених плодів залити склянкою гарячої води, кип’ятити 10 хв. на повільному вогні, настоювати 30 хв., процідити. Пити по 1/3 – 1/2 склянки 2 – З рази в день після їжі. Зберігати в щільно закритому посуді не більше 2 діб.

Варіант 2 Залити 20 г плодів склянкою окропу, кип’ятити 10 хв, настоювати протягом доби; процідити. Пити по 1/4 – 1/2 склянки 2 рази на день. Дітям дозу зменшують до 1/8 – 1/4 склянки. Для збільшення терміну придатності настій рекомендують змішати з 40%-ним цукровим сиропом або прокип’ятити з цукром. Такий настій можна зберігати в звичайних умовах 10 – 12 днів, а на холоді -30 – 45 днів. Шипшина застосовують при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Деревій звичайний

Настій трави Одну столову ложку трави залити склянкою окропу (добова норма), настоювати 45 хв. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день до їди. Чи, 1 чайна ложка трави на склянку окропу. Пити від 1 столової ложки до 1/3 склянки на день до їжі. Застосовувати при різних внутрішніх кровотечах, виразкової хвороби шлунка. Відвар трави Одну столову ложку трави залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 10 хв. Пити по 1/3 склянки 2 – 3 рази в день до їжі. Настоянка трави Суху траву залити 70°-ним спиртом у співвідношенні 1:10. Приймати по 40 – 50 крапель 3 рази на день.
Настої, відвари і настойки деревію застосовують як кровоспинний засіб та засіб, що прискорює згортання крові при внутрішніх кровотечах (у тому числі кишкових); як гіркоту для поліпшення і посилення діяльності травних залоз і порушення апетиту при гастритах, колітах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

Звіробій продірявлений

Відвар трави
Залити 10 г трави 1 склянкою гарячої води, кип’ятити 30 хв. на повільному вогні, охолоджувати 10 хв, процідити, віджати. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день за 30 хв. до їди. Зберігати не більше 3 діб. Застосовувати при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба, діарея, гастроентерит).

Звіробійне масло
Взяти скляну банку, заповнити її різаною травою звіробою і залити оливковою олією, щоб трава була їм покрита. Поставити банку в невелику, але досить високу каструлю і налити в неї воду врівень з паштетом. Цю каструлю помістити у велику каструлю, теж з водою і поставити на вогонь. Варити протягом 6 год., додаючи воду по мірі википання до колишнього рівня. Готові ліки процідити. Зберігати в прохолодному місці. Приймати по 2 столових ложки за півгодини до їди. Застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Іван-чай вузьколистий

Настій листя
Взяти 2 столові ложки листя на 1,5 л води; довести до кипіння; настоювати 30 – 40хв., процідити. Пити по 1/3 склянки 3 – 4 рази в день до їжі.

По іншому джерелу, для приготування добової норми настою 2 столові ложки трави залити 2 склянками окропу і залишити в термосі на 6 годину. Пити рівними дозами 3 – 4 рази в день. Застосовують при багатьох захворюваннях, але цей настій найбільш популярний в народній медицині для лікування виразкової хвороби шлунка.

Відвар листя
Залити 10 г сухого листя іван-чаю 1 склянкою окропу; кип’ятити 15 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день перед їжею. Застосовувати як в’яжучий, обволікаючу, сильний протизапальний засіб при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю, колітах.

Лікування кузмичевой травою (эфедрой, хвойником двуколосковым)
Засіб самарського селянина Федора Кузьмича Муковникова: 6 золотників (1 золотник – 4,3 г) трави залити 2 склянками окропу і варити до половини початкового об’єму; потім процідити, Приймати по 1 столовій ложці вранці і ввечері перед їжею. З іншого джерела: 15 – 22 г трави на 2 – 3 склянки води, уварити до половини, приймати по 2 столові ложки 2 – з Рази на день до їжі протягом 2 – 3 місяців без перерви.

Відвар кореневища гірчака зміїного
Взяти 5 г кореневища на 200 мл окропу. Приготувати відвар. Пити по 1/2 склянки 2 – 3 рази в день. Застосовувати як сильний в’яжучий і кровоспинний засіб при внутрішніх кровотечах, у тому числі при виразці шлунка або дванадцятипалої кишки.

Настій трави гірчака перцевого
Добова норма – 1 столова ложка на 2 склянки окропу. Пити при внутрішніх кровотечах, виразкової хвороби шлунка. Відвар коренів алтеї лікарської застосовують при виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки та інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Відвар кори дуба
Взяти 40 г кори на 1 л води. Приготувати відвар. Застосовувати при виразці шлунка, шлункових кровотечах (кал).

Жовтозілля широколистий
Відвар коренів
Взяти 20 г коренів на 1 склянку окропу. Приготувати відвар. Приймати по 40 крапель 1 раз у день.
Застосовувати як болезаспокійливий і заспокійливий засіб при гострих шлункових і кишкових спазмах, загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

Такими ж властивостями володіє настоянка коренів жовтозілля; 25 г коренів на 100 мл 70″-ного спирту. Приймати по 30 – 40 крапель 1 раз на день, при сильних болях – 3 рази в день.

Настій квіткових кошиків пижма
Взяти 5 г квіток на 1 склянку окропу. Приймати по 1/3 – 1/2 склянки 2 – 3 рази на день при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

Напар чистотілу
Заповнити посудину до половини дрібно нарізаною свіжою травою чистотілу (разом з коренем) і долити посудину окропом. Якщо трава суха, посудину наповнити травою до 1/3. Пити вранці натщесерце і перед обідом по 100 мл напару. На ніч не приймати. Курс лікування 2 – 3 тижні. Застосовувати при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

Настій сухоцвіту болотного
Дві столові ложки трави залити 1 склянкою гарячої води, нагрівати в закритій посуді на водяній бані протягом 15 хв.; охолодити, процідити, масу, що залишилася, віджати. Настій долити кип’яченою водою до початкового об’єму. Пити по 1/3 – 1/4 склянки 2 – з Рази на день після їжі. Зберігати в прохолодному місці не більше 2 діб.
Застосовувати як протизапальний засіб, що прискорює загоєння слизової оболонки при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Відвар коренів синюхи блакитної
(застосовувати разом з відваром трави сухоцвіту болотної)
Залити 6 – 8 г коренів синюхи блакитної 1 склянкою води, довести до кипіння, прокип’ятити на водяній бані 20 хв, охолодити протягом 15 хв.; процідити.

Рекомендується за півгодини до їжі приймати всередину відвар трави сухоцвіту багнового (10 г трави на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3 рази в день, а через 2 години після їжі приймати відвар коренів синюхи блакитної по 1 столовій ложці З рази на день. Курс лікування 3 тижні. Сухоцвіт приймають для заспокоєння нервової системи.

Порошок кореневища аїру
Якщо виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки супроводжується печією, рекомендується протягом 2 – 3 тижнів приймати порошок кореневища аїру на кінчику ножа 3 – 4 рази в день. При болях у шлунку, відрижці і обкладеній густим білим нальотом мовою рекомендується провести курс лікування настоєм з листя будри плющевідной (одну столову ложку трави заварити в термосі 1 склянкою окропу – добова норма).

Настоянка плодів софори японської
Взяти 1 – 2 столові ложки товчених плодів (10 г) на півлітра горілки. Наполягати в теплому місці 10 днів, зрідка збовтуючи. Приймати по 30 крапель З рази на день до їди. Застосовувати при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, при внутрішніх кровотечах.

Плоди жимолості блакитної
їдять у свіжому вигляді при гастриті і виразці дванадцятипалої кишки.

«Про гвоздичну» олію
«Якщо у воду його трохи додаси і натщесерце вип’єш, то розсмокче в шлунку неперетравлену їжу, допоможе від болю в шлунку і апетиту додасть, покращуючи настрій, і виразок розвинутися не дасть, все загоюючи» (середньовічний «Лечебник з багатьох мудреців»).

Настоянка бруньок берези
Залити 50 г бруньок 500 мл горілки, настоювати протягом 10 днів. Приймати по 1/2 — 1 чайній ложці з водою 3 рази на день за 15 – 20 хв. до їжі. Це засіб викликає у хворого хороший апетит, сприяє загоєнню виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

«Шишки» вільхи клейкої (вільхи чорної)
Настій «шишок»
Чотири чайні ложки шишок на склянку окропу. Пити по 1/4 склянки 3 – 4 рази в день.

Відвар шишок
Залити 15 г шишок склянкою окропу, кип’ятити 15 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 2 – 3 рази в день. Водні витяги з вільхи клейкої застосовувати при запаленні тонкого і товстого кишечника, іноді – для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

Таким же дією володіє настій кори вільхи. Його готують з розрахунку 15 г кори на 1 склянку окропу. Приймати по 1 столовій ложці 2 – 3 рази в день.

Настій чаги (березового гриба)
Свіжий гриб помити і натерти на тертці. Висушений гриб для розм’якшення залити холодною кип’яченою водою на 4 години; гриб вийняти (воду не виливати); натерти на тертці або пропустити через м’ясорубку. На 1 частину подрібненого таким чином гриба взяти 5 частин кип’яченої води (температура не вище 50°С) і настоювати 2 доби. Після цього рідину злити; залишок віджати, у віджату рідину додати воду, в якій раніше замочували гриб. Цей настій зберігати не більше 4 днів. Пити по 1 склянці 3 рази в день за півгодини до їди або по півсклянки 6раз в день. Застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Багатокомпонентні збори дикорослих лікарських рослин, рекомендовані для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки

Суцвіття ромашки аптечної, плоди фенхелю, коріння алтеї лікарської, кореневища пирію повзучого, корені солодки голої – взяти всього за 10 р. Одну-дві чайні ложки суміші на 1 склянку окропу. Наполягати, укутавши, 30 хвилин, процідити. Пити на ніч по 1 склянці настою.

Листя іван-чаю – 20 г, квіти липи мелколистной – 20 г, суцвіття ромашки аптечної – 10 г, плоди фенхелю – 10 р. Дві чайні ложки суміші на 1 склянку окропу. Наполягати, закутавши, 1,5 – 2 години, процідити. Пити від 1 до 3 склянок настою протягом дня.

Корінь горця зміїного (ракові шийки), листя подорожника великого, трава хвоща польового, трава звіробою звичайного, коріння валеріани лікарської, трава ромашки аптечної. Взяти всього порівну. Одну столову ложку суміші на склянку окропу. Парити 1 годину. Пити по 1/2 склянки 3 рази в день до їжі.

Трава череди трехразделъной, чистотілу великого, звіробою звичайного, подорожника великого. Взяти всього порівну. Все подрібнити, змішати. Одну столову ложку суміші на склянку окропу. Наполягати, укутавши, 2 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день за годину до їжі або через 1,5 години після їжі.

Трава грициків – 30 г, трава золототисячника малого – 30 г, кора крушини ламкої – 30 г, листя меліси лікарської – 15 г, суцвіття ромашки аптечної – 15 г, квітки лаванди справжньої – 15 г, коріння кульбаби лікарської – 15 р. Одну столову ложку суміші варити 5 – 7 хв. у склянці води, процідити. Пити по 1 склянці 3 рази в день.

Коріння оману високого, кульбаби лікарського, цикорію, трава пастушої сумки (всього порівну). Одну столову ложку подрібненої суміші залити 300 мл холодної води, настоювати 1,5 години, кип’ятити 10 хв, процідити. Приймати по 2 столові ложки 2 – 3 рази в день перед їжею.

Насіння льону, корені алтеї лікарської, слань цетрарії ісландської (ісландського моху). Взяти всього за 25 р. Дві столові ложки збору залити 2 склянками холодної води, настоювати 1 год, кип’ятити 5 хв, процідити. Приймати протягом дня у 5 – б прийомів.

Корені алтеї лікарської, кореневища пирію повзучого, корені солодки голої, квітки звіробою (всього порівну). Десертну ложку подрібненої суміші залити 2 склянками окропу, настоювати 8 год. Пити ввечері з медом.

Корені солодки голої – 30 г, коріння алтея лікарського – 30 г, трава чистотілу великого – 15 р. Одну столову ложку суміші заварити в склянці окропу, процідити. Пити по 1 склянці 2 – 3 рази в день.

Корені солодки голої, коріння алтеї лікарської, суцвіття ромашки аптечної, плоди фенхеля звичайного, кореневища пирію повзучого (всього по 10 г). Дві чайні ложки суміші варити 20 – 30 хв. у склянці води; настоювати 20 хвилин, процідити. Приймати по 1 склянці вранці і ввечері.

Кореневища з коренями валеріани лікарської – 5 г, кореневища аїру – 10 г, листя вахти трилистной – 10 г, трава золототисячника малого – 10 г, плоди кмину – 10 г, плоди анісу звичайного – 10 г, суцвіття ромашки аптечної – 10 г, листя м’яти перцевої – 15 г, трава деревію – 20 р. Залити 10 г суміші склянкою окропу; нагрівати на киплячій водяній лазні 30 хвилин, охолоджувати 10 хв, процідити, сировину віджати. Обсяг отриманого відвару довести кип’яченою водою до 1 склянки. Пити по 1/3 – 1/2 склянки за 1 прийом, у гарячому вигляді за 1/2 години до їжі.

Корені живокосту лікарського, алтеї лікарської, солодки голої, листя лимонної м’яти (всього порівну). Одну столову ложку подрібненої суміші залити 300 мл холодної води. Настоювати 1,5 години, кип’ятити 10 хв, процідити. Пити перед їжею за 2 прийоми.

Відвар коренів кульбаби і любистка з медом вживати для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Обережно: прийом любистка може з’явитися причиною аборту.

Плоди шипшини – 3 частини, трава сухоцвіту болотної – 1 частина, суцвіття ромашки аптечної – 1 частина, пелюстки троянди білої – 1 частина, суцвіття календули лікарської – 1 частина, пагони хвоща польового – 1 частина, трава парила звичайного – 2 частини, трава полину – 2 частини, плоди кропу городнього – 3 частини, трава звіробою звичайного – 4 частини, листя подорожника великого – 4 частини, квітучі верхівки деревію – 7 частин. Одну столову ложку суміші заварити 0,5 л окропу, томити 30 хв., процідити. Пити по 1/2 склянки 4 рази на день за 15 – 20 хв. до їжі при гастриті, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Корінь солодки голої – 10 г, кірки апельсина – 6 р. Залити вказану кількість сировини 400 мл води, парити на невеликому вогні до половини початкового об’єму. Додати 60 г меду. Цей напар прийняти протягом дня в 3 прийоми. Курс лікування 1 місяць.

Здоров’я Вам!