Народні способи надання допомоги при укусах змій
Відразу ж після укусу змії туго перев’язати джгутом руку чи ногу вище місця укусу, висмоктують з рани кров з отрутою і виплюнути. Це проробити кілька разів і лише в тому випадку, якщо в роті немає ран. Якщо ж вони є, витягувати кров з отрутою можна за допомогою банок. А якщо їх немає, нагріти над вогнем порожню пляшечку і прикласти до ранки, не обпікаючи її. Потім припекти ранку розпеченим залізом: цвяхом, пластиною, ножем і т. п. Для цього обкласти ранку по колу мокрою тканиною, щоб не обпалити під час припікання здоровий ділянку шкіри, після чого лікувати рану від опіку. Пов’язку зняти через 15 хв.
Якщо під рукою немає ні банки, ні заліза, покласти в кожну ранку кристал марганцівки (якщо вона є під рукою), капнути на нього краплю води, а навколо ранки потикати тіло голкою, щоб розчинився марганець краще проникав в тіло. Бажано викликати у хворого рясне потовиділення.
При укусі гримучої змії допомагає алкоголь, прийнятий всередину, у великій кількості. На рану робити примочки з алкоголю. Для зменшення болю від укусу потримати вкушене місце над парою.
Коноплі
Після укусу змії прив’язати до ранки подрібнені в порошок насіння конопель. Сама рослина теж можна застосовувати, але воно діє слабкіше.
Вероніка колосиста
При укусі змії прив’язати до ранки розпарену траву вероніки. Одночасно можна пити відвар з цієї трави.
Дивосил
При укусах змій або скорпіонів пити настій кореня оману з вином. Для приготування настою розтерти в порошок корінь оману. Одну столову ложку порошку залити 1 склянкою окропу, настоювати 15 хв Настій можна приймати всередину з кислим молоком.
Можна приймати і відвар кореня: заварити 1 склянкою окропу 1 столову ложку порошку кореня, гріти на малому вогні 15 хв, процідити.
При укусах змій можна використовувати також листя оману. Столову ложку листя оману залити 1 склянкою води, кип’ятити 5 хв, процідити. Використовувати у вигляді примочок.
Волоський горіх
Укушені зміями місця змащувати маслом або порошком волоського горіха.
Бірюза
При отруєння зміїною отрутою приймати всередину розтерту в порошок бірюзу, запиваючи водою.
Коріння гадючника в’язолистого
При укусах змії або скаженої собаки до ураженого місця прикладають свіжозрізаний, краще стовчений, коріння гадючника.
Цикламен європейський
Свіжий сік кореневища цикламена застосовують при укусі змії.
Чорнокорінь лікарський
Товчені коріння або листя чорнокореня застосовують при укусах змій, скажених собак, якщо немає можливості надати лікарську допомогу.
Часник
Часник – 1 частина, оцет – 4 частини. Застосовується при укусах змій, скорпіонів і при застарілих гнійних ранах.
Про протичумному дії часнику відомо дуже давно, про нього писав ще відомий лікар середньовіччя Парацельс (XVI ст.). Згадується часник і в старовинному російською травнику: «шанується загальним запобіжним ліками від отрути, докори змій, причепливі і заразливих хвороб, а найпаче від чуми». За цілющі властивості часнику при укусах змій він був на Русі прозваний «зміїної травою».
Мазь, приготовлена з рівних частин часнику, меду, соку білої лілії і білого воску, в країнах Сходу застосовується підігрітої на вогні для видалення веснянок і пігментних плям, мозолів, бородавок, а також при укусах скорпіонів, змій і отруйної мошкари.
Свіжим соком або кашкою часнику змащують місця укусу бджіл, ос, скорпіонів і змій. Протягом 3 днів до місця укусу змії прикладати свіжі дріжджі, змінюючи їх щогодини. Ще краще, якщо чергувати ці аплікації з аплікаціями із товченого часнику.
Тирлич жовтий
За словами Авіценни, вичавлений сік тирличу заліковує роз’їдені рани і виразки. Дуже ефективно діє тирлич при укусах скорпіона, скаженої собаки і всіх диких звірів (2 дирхема у вині = 6 м).
Виноград
Авіценна вважає, що попіл спаленої виноградної лози служить протиотрутою від укусу гадюки.
Петрушка
Свіжий сік петрушки – корисний засіб при укусах комарів, бджіл, ос. Тампон, просочений соком, накладають на місце укусів змій, комах.
Вужачка звичайна
Кореневище ужовника їдять у свіжому і сухому вигляді при укусах змій.
Гадючник шестипелюстковий
Відвар коріння гадючника шестилепесткового п’ють при укусі скаженої тварини або змії.
Кизил
Авіценна пише, що вичавлений сік кизилу приймали всередину або у вигляді лікарської пов’язки прикладали на місце укусу отруйних змій (гадюки).
Череда трироздільна
Народна медицина рекомендує розтерту свіжу траву накладати на рани при укусах отруйних змій.
Лопух
Прикласти до місця укусу змії тампон, змочений свіжим соком з коренів і листя лопуха з соняшниковою олією.
Подорожник
Змастити місце укусу змії соком подорожника.
Щавель кінський
До місця укусу прикладати свіжо розтерте коріння кінського щавлю.
Бузина чорна
Змащувати місця укусу змії густим екстрактом з ягід бузини.
«Корінь варений її чудову допомогу дарує
Тим, хто водянкою хворий, трава ж – при укусах
Гадюки може допомогти, якщо пити іль, як пластир,
Накладати зверху».
(Одо з Мена «Про властивості трав»).
Ясень
Випити протягом 2 днів 6 – 8 унцій соку, вичавленого з листя ясена. До місця укусу прикладати компрес з листя, що залишилися після вичавлювання соку.
Пліній запевняє, що тінь від ясена наводить страх на змій.
«Негайно по укушении змією розжувати трохи солі і покласти її на ранку, корисніше ще цю ранку спершу поширити ножичком, а потім вживати сіль»
(«Повний простонародний російська лечебник»).
«Докласти живу жабу черевом до самої рани. Через кілька хвилин вона здохне. Замість неї докласти іншу, і так до тих пір, поки жаба залишиться жива»
(Агріппа).
В народі, бажаючи уникнути укусу змії, носять при собі зуби щуки.
Народні способи надання допомоги при укусах павуків
При ужалении отруйними павуками, скорпіонами, фалангами і тарантулами рекомендується міцно перетягнути кінцівку вище місця укусу (якщо ранка на одній з кінцівок), отруту з ранки висмоктати і промити нашатирним спиртом. Потім на місце укусу прикладати лід, холодні компреси. Всередину давати нашатирний спирт (по 2 – 3 краплі кілька разів на день) з горілкою або міцним чаєм.
При укусі тарантула рясно змащувати місце укусу щогодини до зникнення червоності і пухлини маззю наступного складу: у скляну банку налити 0,5 л рослинного масла і покласти туди 3 тарантулів (банку повинна щільно закриватися). У закритій банці настоювати 3 тижні. Спосіб упіймання тарантула: зробити кульку з бджолиного воску, прив’язати його до нитки і опустити в нірку тарантула – він відразу ж обхопить кульку і не зможе відірвати від нього лапки. Опущений в масло тарантул легко відстане від воску.
При укусі тарантула, каракурта, скорпіона перев’язати руку або ногу джгутом вище місця укусу і виконати ту ж процедуру, що вказана у п. 1.
При укусі скорпіона розчавити над ранкою живого клопа так, щоб кров від нього потрапила в ранку.
Чорнушка посівна
«Чорнушка – один із засобів від укусу тарантула, якщо приймати її за 1 дирхему (2,96 м)».
При укусі скорпіона прикладати до місця укусу свіжу траву кульбаби.
Народні способи надання допомоги при укусі комах
При укусі бджіл, ос і шершнів намочити в соку часнику ватку і прикласти до хворого місця.
Сеча
Витягти з ранки жало комахи і прикладати до ранки ватку, змочену в сечі.
Земля
Прикладати до місця укусу мокру землю.
Якщо після укусу комах з’явилася пухлина, прикладати до хворого місця компрес з спирту або горілки.
Петрушка
Три укусі бджіл і комарів пити сік петрушки.
Свіже листя петрушки прикладати до місця укусу комарів, вжалення бджіл, ос, джмелів.
Свербіння від укусів комарів пройде, якщо потерти хворе місце розчином питної соди (1/2 чайної ложки на склянку води).
При укусах «абрикосової мошки» намазати хворе місце йодом і зробити зігріваючий компрес з будь-яким дезинфікуючим засобом.
При укусах гусениці змастити хворе місце чистим скипидаром.
При укусі пісочного кліща місце укусу змащувати протягом 3 днів вранці і ввечері йодом.
Місця укусів комах змащувати соком подорожника.
Олія з маслин (прованська, дерев’яне)
Застосовується при укусах бджіл, ос, джмелів.
Деревій і подорожник
Подрібнити і змішати рівні частини листя подорожника і деревію або 2 столові ложки вимитих, свіжих подрібнених листків подорожника загорнути в марлю. При ужалении комахами приготовані листя прикладати до запалених ділянок шкіри. Листя часто міняти.
Цибуля ріпчаста
Відомо корисну дію цибулі при дерматитах, викликаних укусами бджіл і ос. На місце укусу накладається кашка з сирих цибулин, змішаних з вичавленим соком цибулі.
Лавр
Свіже листя лавра добре прикладати у вигляді лікарської пов’язки при укусах шершнів і бджіл. На думку стародавніх учених, лавр є протиотрутою від усякого випитого отрути.
Кульбаба
На думку Мухаммеда Хусейна Шерази (XVIII ст.), кульбаба допомагає при укусах отруйних комах і тварин. Коріння в розтертому вигляді прикладають на місце укусу.
Прикладати примочки з відвару листя м’яти, звіробою і кори дуба. Зменшуються свербіж і набряк. Взяти 2 столові ложки суміші з рослин, у рівних частках, на 2 склянки окропу, нагрівати 30 хв. на водяній бані, процідити.
Місце укусу протерти чистою соняшниковою олією.
Якщо вжалила бджола або оса, потрібно видалити жало і ужалене місце протерти часточкою часнику або сирої картоплі. Можна прикласти компрес з тертої сирої картоплі.
Алое деревовидне
Сік застосовують для примочок і зрошень при укусі комах.
Пижмо звичайна
Відвар суцвіть: 3 столові ложки сухої сировини на 1 склянку гарячої води, кип’ятити 15 хв, процідити. Використовувати як зовнішній засіб при укусі комах.
Для попередження укусів змащувати відкриті ділянки тіла соком лимона.
Свіжий сік з макових плодів -коробочок застосовують від укусів комарів.
Засіб, що охороняє від укусів комарів
Гвоздична масло – 1 частина, одеколон – 5 частин, міцний спирт – 25 частин.
Полин
«З оцтом той, хто її розітре і потім умастится,
Може зневажити комарів, що і паленої бояться полину.»
(Одо з Мена «Про властивості трав»).
Попереджає укуси комах і відганяє їх риб’ячий жир, яким потрібно змащувати обличчя, руки та інші відкриті для комах частини тіла.
«Як скоро бджола або яка комаха вкусить і від цього вспухнет, то пити чай з шавлії навпіл зі звіробійним кольором по склянці 3 – 4 рази в день і мазати вспухшее місце теплим дерев’яним маслом кілька разів на день.
Лляною олією, настояною листям шавлії, а коли є камфора, то олією, у якому частина оной розпущена.
Намазувати місця, укушені бджіл, молоковидным соком зі свіжих головок білого маку, від чого миттєво припиняється біль; одно і тертя хворого місця табачною золою незабаром тамує біль».
«Повний простонародний російська лечебник»
Якщо вкусила оса або бджола, змастити вкушене місце сірої з вуха. Це швидко заспокоїть біль.
Народні способи надання допомоги при укусах тварин
При укушении тваринам, підозрюваним у сказі, не треба прагнути до негайної зупинки кровотечі, так як воно сприяє видаленню з рани отруйної слини тварини. Необхідно кілька раз обробити шкіру навколо укусу дезинфікуючим розчином (настойка йоду, розчин марганцевокислого калію, винний спирт і ін), а потім накласти антисептичну пов’язку і доставити потерпілого в лікувальний заклад для первинної хірургічної обробки рани і проведення курсу щеплень.
Нижче наводяться деякі засоби, що застосовуються в народній медицині.
Шеломайник (комірник камчатський)
Товчене листя шеломайника камчадали прикладають до ран після укусу вовка, собаки.
Цибуля
Розтерти цибулину, додати в неї столову ложку меду і чайну ложку оцту (не есенції) і прикладати цю суміш на місце укусу собаки.
Частуха подорожникова
Сирі кореневища з корінням їдять при укусах тварин (можна також пити відвар з них).
Буквиця
При укусах скажених тварин прикладати до місця укусу розтерту траву буквиці або порошок з неї.
При укусах кішки прикласти до рани шматок цибулини.
Буркун
При укусах скажених тварин прикладати примочки з відвару буркуну. Взяти 2 чайні ложки трави, настоювати 2 склянках води 10 – 12 год. Всередину приймати по 2 склянки 3 рази на день.
Гвоздика
Взяти 15 г трави, залити склянкою окропу. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день при укусі скаженої тварини.
Безсмертник
Взяти 2 чайні ложки суцвіть безсмертника, залити склянкою окропу, настоювати 1 годину. Пити по столовій ложці 3 рази на день при укусі скаженої тварини.
Частуха
Коріння цієї трави потрібно збирати в кінці серпня, обмити у воді, висушити в тіні.
«Коли когось вкусить скажена собака, то взяти 1 великий корінець цього трави, а дрібних 2, 3 або більше, стовкти їх в порошок і, насипавши на хліб, намазаний коров’ячим маслом, давати хворому; 2 прийоми, а багато 3 достатньо для знищення цього отрути, як би він сильний не був, навіть і в такий час, коли хворий прийде у вчинене сказ і боїться вже води. Дія цього кореня зцілює одно і тварин, укушених бешеною собакою, навіть і самих скажених собак.»
«Повний простонародний російська лечебник»
Серпухов
«Діє до появи водобоязнь і при настанні неї. Збирається, коли квіткові пелюстки з’явилися. Висушеної береться жменя, кип’ятять, поки залишиться склянку, і, процідивши, дається така порція узвару вранці і на ніч кілька днів поспіль».
«Московские ведомости», 1818 р., № 8, 25 січня.
«Оцет, якщо давати його по фунту вранці і ввечері, самим швидким чином і абсолютно виліковує від водобоязні.
…єдиний засіб для винищення цього отрути є відкриття пір і сильне збудження поту в російській лазні.
…горіхове масло є найкращі ліки від укушении скаженими собаками. Укушеним дають оне пити і прикладають до ран холстинный компрес, насичений маслом.
…рану, що сталася від укушении бешеною собакою, обмити солоною водою, потім до самого загоєння має зволожувати її горіховим маслом.»
«Повний простонародний російська лечебник»
Детальніше про захворювання на сказ (водобоязню) див. відповідну статтю.
Ураження очей отрутою медузи
При купанні, пірнання в море без захисних окулярів або маски очі можуть виявитися ураженими отрутою медузи.
Ознаки: різь, відчуття стороннього тіла в очах, світлобоязнь, почервоніння очей.
Надання допомоги: потерпілого негайно витягнути з води, ретельно промити очі проточною водою (наприклад з питного фонтанчика), робити холодні примочки питною содою, змінюючи їх кожні 2 – 3 хв. Білі через кілька годин ознаки ураження очей не зникнуть, звернутися за допомогою до лікаря.
Рекомендації Одо з Мена з книги «Про властивості трав»
Полин
«Взята разом з вином, зі смертельною битиметься цикутой.
При укусах отруйних, коли вип’єш, вона допомагає».
Кропива
«З сіллю при виразках корисна припарка з кропив’яних листя,
І очищає до того ж вона забруднені рани.
Силу припарка має і проти собачих укусів».
Часник
«Якщо з’їсти його іль натертися,
Лікує укушених він скорпіоном, а також змією.
З медом прикладений, він зцілює собачі укуси».
Рута
«…з’їж сиру — і отрути проженеш;
Це не раз підтверджував Мітрідат, володар Понтійський,
Листків рути він брав два десятка і трохи солі
З парою великих горіхів і сушених фіґ карийских;(інжир)
Все це він натщесерце брав ся зазвичай.
Цією їжею захищений, не боявся він всіляких підступів,
Якщо б хтось йому їх підстроїв за допомогою отрути.
Ласки нас вчать, що рута воістину дивний супротивник
Всіляких отрут: вони поїдають рути пагони,
Якщо їм належить з отруйними зміями битися».
Алтей
«Випитий з поской(кислий напій з води,оцту і яєць), алтей в состояньи противитися отрут».
Буквиця чорна
«Якщо окружишь гірляндою, сплетеною з буквиці чорної,
Змій, – і про це знайти у підтвердженні Плінія можна, –
Жодна змія не дерзнет за неї перебратися,
Але від укусів своїх і ударів хвоста гине.
Пліній повідав, що той, хто цю траву носить з собою,
Не зазнає шкоди від будь-якого підступного зілля».
Ромашка (антемия)
«Змій з укусом смертельним не дасть зашкодити людині
Драхма антемии, якщо з вином в поєднанні п’ється».
Полів
«Чорну жовч виганяє полів, з вином поглинений,
З ним же він противиться отруйним зміїним укусам.
Лікують собачі укуси травою зеленою з медом,
Якщо її накласти і з вином в поєднанні випити».
Молодило
«Випитий разом з вином, він від отрут різних захист.
І запевняють – того, хто цю траву носить з собою,
Не уразить скорпіон своїм смертоносним укусом».
Цибуля
«Їх докласти (цибулинки) – і допоможуть в лікування собачих укусів,
Якщо до цього з медом і оцтом були растерты.
Їх же інші варених з вином докладають і медом,
Після триденного строку знімаючи припарку таку.
Діоскорид наказав накладати від зміїних укусів
Цибулинки, руту і сіль, стверджуючи, що засіб допоможе».
Гірчиця
«Терту якщо гірчицю ти в оцет погрузишь і після
Зверху докладеш – излечишь зміїні укуси засобом.
З’їси – і нутро пошкодити не дозволить грибів шкідливим».
Пастернак
«Якщо ж пити насіння пастернаку з вином, від жорстоких,
Що скорпіон заподіяв, зцілює укусів ліки».
Чебрець
«Димом гарячий чебрець виганяє змій всіляких,
Також і всяку тварь, що, кусаючи, впроваджує отруту.
І у женців є звичай: з їжею чебрець поєднують,
Щоб, коли стомлених охопить їх сон глибокий,
Спати без побоювання могли, не лякаючись шкідливих черв’яків.
Вип’єш його і докладеш – від згубних лікує укусів».
М’ята
«Лікує укуси собаки, коли тертої накладена з сіллю».
Мелісса
«І при укусах різних негайно трава допомагає,
Якщо негайно ж укус покривається тертої травою;
Так само вона павука іль оси зцілює укуси».
Вербена
«Тертої накладеш з вином – зцілити приносять загибель
Може укуси (протягом чотирьох днів оновлюють це лікування);
Приймеш з вином – і отримаєш захист від будь-якого отрути».
Мальва
«Соком від мальви укуси вилікуєш бджіл».
Реп’ях
«Листя в питво зцілити абсолютно карбункули можуть.
Лікують укуси змії і скаженої собаки теж,
Женуть і отрути, і біль в животі від пиття зникає».
Послід
«Якщо ж їм воскурить – комарів його сморід виганяє».
Самородна сірка
«Якщо змішати зі смолою – цілить скорпіона укуси, а
Також морського дракона.
(Прийнятим отрут вона, якщо випити з вином, – загражденье)».