Тифи

Тифи

У старовину тифами називали всілякі гострі захворювання, що перебігають з гарячкою і затемненням свідомості. У народі ці хвороби зазвичай називають лихоманкою, моровими повір’ями. Зазвичай вони носили характер спустошливих епідемій, супроводжуючи голод, війни та інші соціальні лиха.
Нерідко епідемії різних тифів слідували одна за одною, викликаючи незліченні жертви.
В даний час тифами називають інфекційні захворювання: черевний тиф, поворотний тиф, паратифи і висипний тиф.

Черевний тиф – гостре інфекційне захворювання, що характеризується нездужанням, головним болем, підвищенням температури, нудотою, іноді блювотою, розладом функції кишечнику, висипом.

Збудник – бактерії, що володіють відносною стійкістю до дезінфікуючих засобів. Вони зберігають життєздатність у стоячій воді і ґрунті до 2 тижнів, на фруктах і овочах 5 – 10 днів, у маслі і м’ясі до 1 – 3 місяців, протягом години витримують нагрівання до 50°С, але гинуть при кип’ятінні.

Збудники виділяються у навколишнім середовищем з випорожненнями і сечею хворого. В організм здорової людини вони потрапляють при використанні для пиття забрудненої води. При відповідних температурних умовах рідкі і напіврідкі харчові продукти можуть служити сприятливим середовищем для розмноження бактерій черевного тифу, занесених мухами або брудними руками. Вступивши з їжею в організм людини, збудник вражає кишечник, печінку і нирки, інтенсивно розмножується в них і викликає запальні процеси; на стінках кишечника з’являються виразки. Отруйні речовини, які виділяються при цьому, спричиняють отруйну дію на серцево-судинну і нервову системи.

Джерелом інфекції людина є не лише протягом усього захворювання, але іноді і після одужання.

Перенесене захворювання дає стійкий імунітет до повторного зараження черевним тифом.
При підозрі на захворювання черевним тифом слід негайно звернутися за медичною допомогою. Разом з тим корисно знати характер перебігу захворювання і пам’ятати, що в цьому випадку дуже важливі догляд за хворим та дотримання правильної дієти, яка набуває значення лікувального заходу.

Нижче наводяться опис захворювання та рекомендації по догляду за хворим, взяті зі старих лікарів.

Слідуючи одному з них, розпізнати черевний тиф самому дуже легко:

 • по-перше – він починається болісним головним болем;
 • по-друге – при ньому спостерігається невідповідність між температурою тіла і пульсом. Так, при температурі 40° пульс повинен збільшитися до 120 – 130 ударів, а при тифі він дає лише 90 – 100 ударів на хвилину;
 • по-третє – підвищення температури при черевному тифі відбувається дуже закономірно, а саме: перші 10 днів вона систематично наростає, тобто кожен день максимум і мінімум її бувають дещо вище показників попереднього дня; потім протягом тижня максимум і мінімум температури день у день залишаються на одному і тому ж рівні; а потім починають знижуватися з тією ж послідовністю.

Черевний тиф – хвороба трьох – або чотиритижнева. Звичайно йому передують: головний біль, млявість, неприхильність до праці, втрата апетиту, невеликі болі в м’язах і суглобах. З появи гарячкового стану (першого ознобу) вважають початок черевного тифу.

У перший тиждень (початковий період хвороби) температура поступово зростає; з’являється сильний головний біль, спрага; апетит зникає; слабкість збільшується. Сон неспокійний; язик спочатку сухий, обкладений. Шкіра гаряча, суха, очі червоні, з’являються болі в попереку, литках ніг, пульс прискорений. Звичайно спостерігається закріп, живіт злегка роздутий.

З другого тижня стан хворого погіршується, він втрачає свідомість; з’являється марення (частіше тільки по ночах); сильно підвищується температура. Живіт роздутий, незважаючи на регулярні послаблення на низ. На початку або в кінці тижня на шкірі живота з’являються цятки блідо-рожевого кольору, іноді на спині і ногах, величиною з шпилькову голівку, що зникають при натискуванні. На початку третього тижня явища ті ж, але вони є переломними в перебігу хвороби: або починається одужання, або з’являються ускладнення. Температура поступово знижується, спостерігається прояснення свідомості, сон і апетит або теж поліпшуються, або, навпаки, стають гірше.

Хворого на тиф слід помістити в добре провітрювану кімнату, створити повний спокій. На голову покласти лід, це зменшує головний біль. Рот, язик, шкіра хворого повинні бути завжди чистими. Для цього проводять обтирання простою або содовою водою або розчином борної кислоти по кілька разів в день. Пити дають просту воду – часто, але потроху. З ліків при цій хворобі нічого давати не треба, особливо жарознижуючого. Якщо буде помічено занадто велике почастішання пульсу, то хворому зі слабким серцем дати 10-15 ефірно-валеріанових крапель на воді.

Найнебезпечніше при черевному тифі – кишкові крововиливи, які вказують на поранення кровоносних судин кишок. Невелика кровотеча може сама зарубцюватися, якщо тільки в їжу не потрапляє чого-небудь грубого. Але сильна кровотеча свідчить про розтині тифозною виразкою в черевну порожнину, що зазвичай призводить до смерті. Такий прорив трапляється найчастіше на 3 – 4-му тижні захворювання. При першій появі навіть невеликого крововиливу потрібно негайно викликати лікаря, а до його приходу покласти хворому на живіт міхур із льодом.

При черевному тифі необхідно стежити за їжею: найкраще всі 6 тижнів (вірніше 5, так як перший тиждень – період прихованої хвороби, не вважають) хворому давати тільки рідку їжу: молоко, бульйон, каву, слизисті супи, кисілі тощо. М’ясні супи – краще з шостого тижня, коли можна бути впевненим, що ніяких ускладнень, а тим більше прориву в кишках, не буде. Можна дозволити трохи вина для підкріплення сил. Хворий повинен приймати їжу потроху, щоб не перевантажувати шлунок. Усувають закріпи клізмами. З появою проносу, до 2 – 4 разів на день, його не зупиняють, щоб не затримувати інфекцію в кишечнику. Хворий вставати не повинен, краще мати підкладне судно.

Після тифу при початку одужання у хворого завжди хороший апетит. Тому потрібно строго стежити за тим, щоб він не вживав надмірної кількості їжі і того, що може йому зашкодити.

При тифі слід створити хворому спокій і тишу, затемнити в кімнаті світло, так як воно згубно відбивається на зорі хворого. З цієї ж причини ні в якому разі не дозволяти хворому читати раніше ніж через 6 тижнів – це може погіршити зір на все життя. Тяжко хворого час від часу треба дуже обережно повертати з боку на бік, не даючи йому постійно лежати на спині, щоб уникнути застійних явищ у легенях. Волосся хворому для попередження сильного випадання необхідно збрити на самому початку хвороби, поки коріння волосся ще не «перегоріли» від сильного жару.

Народні засоби, що дозволяли уникнути зараження черевного тифу:

Кореневища аїру
Народна медицина вважає аїр прекрасним бактерицидним засобом. Здавна його використовували під час епідемій грипу, тифу, холери – кореневища жували в сирому вигляді як профілактичний засіб від зараження.

В народній медицині як профілактичний засіб від захворювання тифом рекомендується носити при собі часник.

Вважається, що печериці володіють активною дією по відношенню до збудників гнійної інфекції, тифу і паратифу.

Проти тифу окурюють чорним дьогтем.

Коли з’явиться в будинку хворий гарячкою, то вживають такі заходи для запобігання інших від захворювання:
кладуть сокиру (без ручки) на піч, куди вигрібають вугілля;
просвердлюють на одвірку вхідних дверей хати наскрізний отвір й забивають його кілком;
посеред кімнати на заслінці запалюють з лучини вогонь, і здорові люди переходять через нього.
Для припинення епідемії тифу і оберігання від захворювання з 2 кусків дерева тертям «висікають живий вогонь», і через розведений невелике багаття переходять всі здорові, а потім переносять і хворих.

Позитивно діють на хворих при тифі:

 • коров’яче молоко;
 • сир;
 • кефір;
 • відвари шипшини;
 • чорної смородини;
 • овочеві соки;
 • фрукти;
 • кава з лимоном або червоним вином;
 • дріжджі з пивом.

Поворотний тиф (поворотна гарячка) – інфекційна хвороба, що протікає у вигляді періодичних нападів лихоманки з підвищеною температурою, змінюються періодами з нормальною температурою. Розрізняють поворотний тиф вшиный і кліщовий.
Поворотний тиф – найбільш «молодий» з усіх захворювань цього роду; він отримав широке поширення в Європі лише в середині XIX ст.; в 1847 р. занесений в Америку, в 1857 р. вперше з’явився в Росії. Епідемічна (вшина) форма характерна тільки для людини. Переносником збудника є головна і платтяна воша. Ця форма тифу поширена там, де є побутова вошивість, скупченість людей. Вона носить характер спустошливих епідемій, які часто поєднуються з епідеміями висипного тифу.
Хвороба починається раптовим нападом сильного ознобу з швидким підвищенням температури до 41 – 42°. З появою лихоманки починаються сильний головний біль, болі в попереку, литках ніг. Печінка і особливо селезінка збільшуються. Шкіра стає сухою, гарячою на дотик. Апетит поганий; хворого мучить спрага, язик обкладений білим нальотом. Зменшується кількість виділеної сечі. Температура тримається 5 днів – 7 і падає зазвичай вночі; причому після ознобу часто буває рясне виділення поту. Протягом 5 – 7 днів без лихоманкового проміжку хворий швидко одужує. Але одним нападом хвороба закінчується дуже рідко. Другий напад (повернення) протікає як перший; іноді він трохи коротше. Після другого нападу може бути ще кілька нападів, але вони бувають коротше і слабкіше. Хвороба триває зазвичай чотири тижні.
Перенесене захворювання залишає після себе імунітет і на певний строк оберігає від повторних захворювань.

Кліщовий поворотний тиф передається людині в основному від хворих гризунів (мишей, щурів, хом’яків, тушканчиків та ін) особливим видом кліща. Зараження відбувається при потраплянні людини в осередок поширення захворювання. Ця форма поворотного тифу протікає легше, ніж вшиного: напади коротше і слабкіше, без лихоманкові періоди теж коротше; печінка і селезінка збільшені значно слабкіше. Перенесене захворювання залишає після себе міцний імунітет.
Лікування поворотного тифу повинен проводити лікар неодмінно, так як хвороба небезпечна для життя. Поворотний тиф ускладняється нагноєнням ребер і ніг, що вимагає іноді ампутації кінцівок і видалення ребер. Щоб уберегти ноги, потрібно частіше розтирати їх сукниною, а також ставити їх у відро з гарячою водою всякий раз, коли у хворого починаються болі в ногах.
В профілактиці захворювання поворотним тифом велике значення має особиста гігієна, боротьба з вошивістю, знищення кліщів і гризунів, своєчасна ізоляція і госпіталізація хворих. Все що знаходяться в осередку захворювання (квартира, будинок) повинні пройти одночасну санітарну обробку в санпропускнику; білизну, постільні речі, одяг хворого і приміщення піддають дезінсекції з метою знищення вошей. В якості особистих профілактичних заходів проти кліщів рекомендується застосування над постіллю полога, просоченого препаратом, який відлякує кліщів, а також приміщення ніжок ліжка в інсектицидний розчин (піретрум та його синтетичні аналоги). Для знищення кліщів у житлових і господарських будівлях застосовують гексахлоран.
Про боротьбу з вошами див. статтю «Вошивість» в розділі «Як виростити дитину здоровою».

Висипний тиф – інфекційна хвороба, що протікає з ураженням кровоносних судин і центральної нервової системи і характеризується специфічним висипом і гарячковим станом. Висипний тиф відомий у Південній Європі з початку XVI ст. Припускають, що він виник набагато раніше, і біблійні «тяжкі пошесті» були саме висипним тифом. У війнах XVIII – XIX ст. в Європі від висипного тифу загинуло солдат більше, ніж у боях. Епідемії висипного тифу постійно спостерігалися під час воєн, голоду та інших соціальних потрясінь, що супроводжувалися різким погіршенням житлових і побутових умов, а також при пересуванні великих груп людей.
Хворіє висипним тифом тільки людина. Перенесення інфекції від хворого до здорового здійснюється вошами, головним чином платтяними. Повторне захворювання висипним тифом трапляється рідко. Іноді захворюванню передують легкі провісники: головний біль, неприхильність до роботи, слабкість, м’язові болі; може з’явитися нежить, якої при черевному тифі не буває. Саме захворювання починається раптовою сильною лихоманкою; температура піднімається відразу, нерідко з ознобом і блювотою; до вечора першого дня вона піднімається до 40 – 41°. Обличчя при цьому червоніє, стає боляче дивитися на світ; з’являються сильний головний біль, відчуття жару, шум у вухах; свідомість поступово слабшає; починається марення, безсоння. Пульс прискорений, слабкість і м’язові болі посилюються; апетиту немає, сохне в роті, відправлень на низ немає. На 4 – 5-й день хвороби на шкірі живота і прилеглих ділянок грудної клітини з’являється характерний висип, одні елементи якої блідо-рожевого кольору зникають при натисканні, інші – яскраво-червоні і при натисканні не зникають.

У дітей висип може з’являтися на обличчі.

До кінця першого тижня висипання кінчається. У легких випадках висип на другому тижні починає зникати; частіше він тримається днів 10 – 14. На другому тижні з’являється м’язове тремтіння, мимовільне виділення сечі, калу, пульс стає частим і слабким. Приблизно на чотирнадцятий день лихоманка відразу припиняється, виступає сильний піт. З третього тижня від початку хвороби хворий починає швидко поправлятися. Після тривалого спокійного сну хворий прокидається слабким, але з більш ясною свідомістю; з’являється апетит, сили поступово відновлюються. При відсутності своєчасного лікування можливі ускладнення запалення легенів, мозкових оболонок (менінгіт), привушної залози та інше.
Перенесене захворювання залишає стійкий імунітет, але у поодиноких випадках у дітей спостерігається повторне захворювання, що проходить у легкій формі. Лікування проводять обов’язково в лікарні.

Профілактика полягає у виявленні та обов’язкової ізоляції хворих на висипний тиф, у попередженні розповсюдження вошивості, дотриманні особистої гігієни. В місцях виникнення епідемій заходи з дезінфекції і дезінсекції проводяться спеціальними медичними службами.

Як пишуть у старих домашніх лікарських порадниках, особливого лікування висипний тиф не потребує; можна лише до кризи давати вечорами хіну по 0,2 г, але треба стежити за серцем і підтримувати сили хворого, даючи хоча легку, але поживну їжу, тим більше, що при висипному тифі ніякої особливої дієти не вимагається (не так, як при черевному). Пити можна скільки завгодно; особливо добре давати хворому навари з ячменю і вівса, але тільки не в теплому вигляді. Вони дуже добре підтримують сили хворого. Якщо хворий страждає від безсоння, можна давати йому заспокійливі засоби. При сильних болях в ногах допомагають дуже теплі ножні ванни. Не треба забувати час від часу обережно повертати тяжкохворого на інший бік, не даючи йому довго лежати на спині, щоб уникнути застійних явищ у легенях і пролежнів, а також частіше давати йому полоскати рот дезінфікуючим розчином.

Цікавий факт описує лікар Білої Армії, учасник подій громадянської війни в Росії: «абсолютно випадково, під час громадянської війни був відкритий вірний спосіб лікування тифу: тримати людей з високою температурою на морозі в двадцять-п’ятдесят градусів нижче нуля кілька днів поспіль. Російська Біла Армія відступала через всю Сибір під час особливо холодної зими. Епідемія висипного і поворотного тифу, що лютувала так жорстоко, що в деяких полках більше третини складу виявилися хворими на тиф. При початку відступу у листопаді 1919 року командування Білої Армії побоювалося, що майже всі хворі на тиф загинуть, перебуваючи цілими днями в санях на такому морозі. Через місяць начальство побачило, що сталося велике чудо. Одужували від тифу не тільки солдати міцної статури, але і люди з дуже слабким серцем і кволим здоров’ям. Якщо б ці слабкі здоров’ям люди були поміщені в лікарні з нормальною кімнатною температурою, вони б всі померли. Потрібно підкреслити, що одягнені хворі на тиф солдати були тепло, навіть занадто тепло: у кілька шуб, ковдр тощо, але вони дихали холодним повітрям сибірської зими».

Здоров’я Вам!

Лікарські збори

Лікарські збори

Лікування багатокомпонентними лікарськими зборами, як правило, більш ефективно, ніж поодинокими рослинами. При складанні збору необхідно враховувати індивідуальні особливості хворого і

Пасти

Пасти – це різновид мазей, в яких знаходиться 25% і більше порошкоподібних речовин. Часто до складу паст входять крохмалі. Пасти,