Туберкульоз

Туберкульоз

Туберкульоз (бугорчатка, сухоти) – хронічне інфекційне захворювання, яке може вражати органи дихання, різні внутрішні органи, а також кістки, суглоби, шкіру; але найбільш поширеною його формою є туберкульоз легенів.

Туберкульоз відносять до одного з найдавніших захворювань людини. Кажуть, що туберкульоз так само старий, як і людство; про це свідчать дані розкопок і найдавніші документи писемності. Так, серед 10 скелетів єгипетських мумій, віднесених до третього тисячоліття до н. е., 4 носять сліди туберкульозного ураження хребта.
У російських лікарських порадниках другої половини XVII ст. туберкульоз фігурує під назвою «людська скорбота». Про масштаби цього захворювання говорить те, що ще на початку XX ст. в Європі щорічно помирало від туберкульозу близько одного мільйона жителів.

Джерелом зараження є людина зазвичай, хворий на туберкульоз, який виділяє з мокротою туберкульозні палички (палички Коха).

Основний шлях зараження – вдихуване повітря, що містить крапельки слини і мокроти хворого, чи заражений таким же шляхом пил. У деяких випадках джерелом зараження може стати непрокип’ячене молоко від ураженої туберкульозом великої рогатої худоби. Спадкова передача туберкульозу в даний час заперечується.

Впровадження туберкульозних бактерій в організм людини означає лише його зараження, але не захворювання; у більшості випадків організму вдається впоратися з інфекцією.

Розвитку ж хвороби сприяє ослаблення опірності організму попередніми захворюваннями, поганим харчуванням, поганими санітарно-гігієнічними умовами побуту і праці, тривалим контактом із хворим, який виділяє туберкульозні палички, непосильна праця і т. п. При ураженні туберкульозом легені або якого-небудь з органів хвороба зачіпає життєдіяльність всього організму, так як отруйні речовини, що викидаються збудником захворювання – туберкульозними паличками (паличками Коха), і продукти їх розпаду всмоктуються тканинами і отруюють організм, порушуючи перш за все функції центральної і вегетативної нервових систем, керуючих усіма функціями організму.

Збудник туберкульозу вражає в першу чергу легені. У тканинах, куди він потрапляє, виникають ділянки запалення у вигляді дрібних горбків або великих вогнищ, які можуть піддаватися сирнистому розпаду, а потім і розплавленню. Якщо опірність організму досить висока, вогнища можуть розсмоктатися; частіше навколо них утворюється щільна капсула, а самі осередки проростають сполучною тканиною, тобто відбувається рубцювання вогнища. При несприятливих умовах специфічні зміни в тканинах посилюються; на місці вогнища виникає порожнина – каверна, в якій мікобактерії туберкульозу розмножуються і через бронхи вражають інші відділи легенів. У харкотинні таких хворих завжди багато мікобактерій. Крім того, при наявності каверни може виникнути легеневе кровохаркання і навіть кровотеча.

Зазвичай при захворюванні туберкульозом хворий втрачає апетит, худне; у нього підвищується температура тіла, з’являються кашель, «нічні поти», підвищена стомлюваність. Особливо типові ці прояви у хворих на туберкульоз дітей – дитина стає блідим, млявим; часто нездужає; погано їсть. Характерна схильність до застуди, нежиті, катару верхніх дихальних шляхів, бронхіту; причому в цей час явного ураження легень може і не бути. При несприятливих умовах відбувається подальший розвиток процесу в легенях: наступають періоди загострень, що змінюються періодами затишшя і видимого благополуччя, тривають від небагатьох місяців до декількох років. Періоди загострення тривають від кількох днів до 2 – 3 місяців; при цьому зазвичай підвищується температура, розвиваються слабкість, задишка, кашель, зникає апетит. Збільшується кількість виділеного мокротиння. У період загострення можуть виникнути характерні для легеневого туберкульозу ускладнення: кровохаркання, випітний плеврит, ураження інших органів. В легенях з’являються нові вогнища. Каверни можуть бути джерелом легеневих кровотеч, іноді небезпечні для життя.

Найбільш важко захворювання протікає в тих випадках, коли туберкульозні палички потрапляють з легень у струм крові і викликають утворення вогнищ ураження в інших органах. По мірі прогресування легеневого туберкульозу спостерігається порушення функції дихання, кровообігу, травлення. З’являється задишка, знижується апетит, порушується нормальне засвоєння їжі, мучить безсоння. Хворий худне, набуває характерну зовнішність «сухотного».

Рекомендації народної медицини по використанню культурних рослин, продуктів тваринного походження та інших засобів, доступних в домашніх умовах, для лікування різних форм туберкульозу

Лікування кумисом
У старовину ефективним засобом вважалося лікування туберкульозних хворих кумисом (брали від 10 до 20 пляшок в день), для чого хворі виїжджали на лікування в степові зони, клімат яких теж чинить сприятливу дію на організм хворого. Через брак кумису використовують в якості лікувального засобу кефір та інші молочні продукти в будь-якій формі, яка приємніше для хворого.

Лікування коров’ячим молоком
Випивати за добу не менш літра свіжого молока. В молоко корисно додавати трохи товченого деревного вугілля для дезінфекції кишечника. Пити молоко повільно, невеликими ковтками. Хворий повинен поступово привчити себе випивати щодня до 6 – 8 склянок молока. Починати з 2 – 3 склянок кип’яченого молока в день. Одночасно з цим він повинен з’їдати в день по 5-10 яєць зварених не круту. За обідом слід їсти, по можливості, більше нежирного м’яса.

Мед застосовують при туберкульозі легень як загальнозміцнюючий засіб. Його вживають зі свіжим соком моркви або з молоком по 100 – 150 г в день; часто досягають хороших результатів.

При туберкульозі легень рекомендується приймати сік редьки, змішаний в рівних частинах з медом.

Змішати по склянці соку редьки (особливо корисна чорна редька), червоного буряка, моркви і меду; збовтати; злити суміш в пляшку і закопати на 12 днів в землю. Пити 3 рази в день перед їжею по маленькій чарці, попередньо збовтуючи.

Помічено, що містяться в білокачанній капусті фітонциди згубно діють на бацили туберкульозу та інші хвороботворні мікроби.

Настій листя агрусу застосовують при туберкульозі.

У китайській і тибетській медицині смородину чорну застосовують при туберкульозі лімфатичних вузлів.

Розмочувати білий хліб в хорошому виноградному вині протягом 24 год. На наступний день після сечовипускання випити вино. Так продовжувати 9 днів, утримуючись від будь-якого іншого пиття. Зібрати всю сечу, що виділилася за цей час, і повісити її в диму, щоб вона вся випарувалася. Сухоти поступово пройде (засіб рекомендовано Парацельсом; XVI ст.).

Овес (ячмінь) і висівки
Пити замість води навар з вівса і висівок. Овес і висівки варити годину, потім добре віджати, процідити і пити напій такої густоти, яка сподобається, по 2 склянки в день. У напій добре додавати мед по столовій ложці на склянку, проваріть суміш ще раз.

Настоянка насіння конопель
Взяти 25 г насіння на 100 мл спирту. Приймати по 20 крапель 3 рази на день. Застосовувати при туберкульозі легенів.

Вичавлений сік листя садової виноградної лози рекомендують пити від кровохаркання.

Лікування виноградом
Виноградний сік, що містить легко засвоюваний цукор (глюкозу, фруктозу), і свіжий виноград корисні при багатьох захворюваннях, у тому числі і туберкульозі. Лікування виноградом туберкульозу легень дає відмінні результати. Виноград знімає сонливість, дратівливість і в той же час поліпшує діяльність серця, шлунка, кишечника. Курс виноградолікування призначає лікуючий лікар. Хворому потрібно щодня протягом декількох тижнів з’їдати призначається лікарем кількість винограду, споживаючи велику частину його вранці, натщесерце, за 1/2 години до сніданку; а решту-протягом дня. Виноград вибирати самий спілий, переважно тонкошкірий. Починати лікування з малих доз (300 г на день) і поступово доводити норму до 2 кг в день. При цьому не можна вживати жирну їжу, сире молоко, кислі молочні продукти.

Родзинки теж вживають з лікувальними цілями, але занадто велика кількість їх може викликати розлад кишечника. Виноградолікування протипоказано при цукровому діабеті, при наявності гнійних вогнищ, особливо в легенях; при серцевій недостатності зі стійким підвищенням артеріального тиску і набряками, важкою формою туберкульозу, всіх гострих захворюваннях. Вибір найбільш підходящих з лікувальної точки зору сортів винограду також повинен призначити лікар. При порушеннях обміну речовин корисні ніжні і соковиті сорти винограду – Шасла, Мадлен. При зниженій кислотності шлункового соку – сорту Чауш, Каталонія. Для лікування хронічних бронхітів доцільні сорту Ізабелла, Мускат і подібні їм.

Лікування алое деревовидним
Видатний російський хірург академік В. П. Філатов відкрив одне з найбільш важливих властивостей рослини алое. Він встановив, що в тканинах цієї рослини, що перебуває «при смерті», тобто при температурі +3″, виробляються у боротьбі за життя біогенні стимулятори. Ліки, виготовлені з таких рослин алое, здатні впливати на ріст тканин, загоєння ран, знищення бактерій і сприяти лікуванню хвороб, у тому числі туберкульозу легенів, гортані, шкіри (вовчака) та ін.  Зрізаний лист алое за методом Філатова витримують в темряві протягом 20 – 25 днів при температурі +3°С. Встановлено, що в рослинах алое, вирощених на вікнах, звернених на південь, вміст вітаміну С і каротину значно вище, ніж у вирощених на вікнах, звернених на північ.

Сік алое
Дітям у віці від 3 до 10 років, хворим на туберкульоз, рекомендується давати сік алое по 1 чайній ложці 3 рази в день протягом 15 – 20 днів, потім зробити перерву на 10 – 15 днів і знову повторити курс лікування. Після лікування таким способом спостерігають збільшення у вазі, поліпшення апетиту, зниження температури.

Взяти 4 стебла алое, подрібнити і помістити в пляшку з вином; настоювати 4 дні. Приймати по 1 чарці 3 рази на день.

Взяти 200 г листя алое, 400 г цукрової патоки (жовтого кольору), 50 г каніфолі (смола). Листя алое нарізати шматочками по 4 см завдовжки. Каніфоль розбити в ступці. Покласти всі інгредієнти в глиняний горщик, закрити кришкою і поставити в духовку на ніч. Вийде густа, як мед, маса. Процідити через сито. Приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день за 1 годину до їжі. Цієї кількості ліків вистачить на 1 місяць. Зробити перерву на 1 тиждень; після цього при необхідності лікування можна повторити.

Змішати 1 чайну ложку соку алое, 100 г розтопленого свинячого (або гусячого) сала або несолоного вершкового масла, 100 г меду, 50 г какао і приймати по 1 столовій ложці на склянку гарячого молока 2 – 3рази на день. Застосовувати при туберкульозі легенів та кісток.

При туберкульозі легень у якості додаткового лікування рекомендується суміш, що складається з 15 г соку алое, 10 г соку манжетки звичайної і по 100 г вершкового масла (свинячого сала або гусячого жиру), меду і какао, Приймати по 1 столовій ложці в обід і ввечері, запиваючи склянкою гарячого молока.

Лист алое, дрібно порізаний, – 1 склянку, олію – 100 г, березові бруньки – 25 г, липовий цвіт – 10 г, мед липовий – 1,2 кг, вода – 2 склянки. Мед розтопити в емальованій каструлі, не даючи кипіти. Додати до меду алое і дати покипіти 5-10 хв. на слабкому вогні. Окремо від цього в 2 склянках води заварити березові бруньки та квітки липи. Кип’ятити З хв., настоювати, обгорнувши, 15 – 20 хв.; процідити, віджати. Коли мед охолоне, влити в нього відвар бруньок і липового цвіту. Добре розмішати. Суміш розлити в темні пляшки. Додати в кожну пляшку порівну оливкової олії. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Перед вживанням збовтувати. Застосовувати при туберкульозі і хворобах легень. Після кожної їжі треба з’їдати 1 сирий жовток з лимонним соком. Це хороший засіб проти туберкульозу. Хворі повинні приймати їжу часто, краще кожні 2 години.

Один фунт вершкового масла, 1 фунт свинячого нутряного сала, 1 фунт цукру, чверть фунта какао, 8 жовтків, 3 склянки вершків. Жовтки, вершки, какао збити масло і сало розігріти разом. Все змішати і кип’ятити, поки не вийде суміш, як рідке тісто; закипати має не більше 3 раз. Остудити і приймати 3 рази на день по столовій ложці.

Взяти 10 лимонів, 6 яєць, 300 г меду (краще липового) і 3/4 склянки коньяку. Яйця (обов’язково свіжі і тільки з білою шкаралупою) скласти в банку і залити віджатим соком 10 лимонів. Банку накрити марлею, обернути темної, щільним папером і поставити в сухе, темне і прохолодне (не холодне!) місце. Тримати до розчинення яєчної шкаралупи, що зазвичай настає через 6 – 8 днів. Потім підігріти мед до стану плинності, остудити і додати в суміш з яєць і лимонного соку; потім влити коньяк. Ліки перелити в темну бутель і обов’язково зберігати в сухому темному і прохолодному місці. Приймати по десертній ложці 3 рази на день відразу після їжі. Зберігати не більше 3 тижнів.

Взяти 400 г нутряного свинячого сала і 6 зелених яблук. Яблука розрізати на шматочки, не знімаючи з них шкірку, змішати з салом і томити суміш в духовці, помішуючи, щоб вона не пригоріла. Потім взяти 14 яєчних жовтків, розтерти дочиста з 1 склянкою цукру, додати 400 г подрібненого на тертці шоколаду. Протерти через сито сало з яблуками, перемішати з сумішшю жовтків; дати охолонути. Отриманий продукт намазувати на хліб, вживаючи його з кожною їдою 3 – 4 рази на день, обов’язково запиваючи гарячим молоком. Ті хто користується цим засобом додає у вазі до 1 кг в тиждень. Засіб рекомендують при виснаженні, недокрів’ї та початковій стадії туберкульозу легенів.

Узяти приблизно по 200 г нутряного топленого свинячого сала, меду, вершкового масла і какао. Покласти все це в алюмінієву каструлю і розтопити на повільному вогні, весь час помішуючи, щоб не пригоріло. Мішати до тих пір, поки суміш не стане кипіти. Тоді потрібно зняти каструлю з вогню і дати суміші охолонути. Потім скласти її в скляну банку і зберігати в темному прохолодному місці. Спосіб вживання: чайну ложку суміші розвести в склянці гарячого молока. Пити гарячим 3 – 4 рази в день. Це засіб добре допомагає при недокрів’ї, а також при туберкульозі легень на першій стадії хвороби. Якщо при використанні цього засобу почнуться запори, слід їсти чорнослив в різний час дня.

Пити молоко з несолоним ведмежим або собачим салом. Чайну ложку сала розвести в 1 склянці гарячого молока.

Харчуватися головним чином м’ясом молодих (молочних) щенят у всякому вигляді – смаженому, вареному. Для смаження всякого м’яса, так і овочів вживати топлене собаче сало. Цей спосіб лікування туберкульозу дуже популярний на Кавказі.

Змішати 1 склянку свинячого топленого сала, 1 склянка топленого яловичого сала, 1 склянку баранячого сала і третина склянки топленого собачого сала. Всі разом закип’ятити і пити 3 рази в день по 2 столових ложки в теплому рідкому вигляді. За спостереженнями, від цього лікування легені через місяць настільки заливаються жиром, що закупорюються всі хворі місця. Допомагає цей засіб також і в дуже розвиненій стадії хвороби.

Пити кожен день, по можливості натщесерце, склянка свіжої теплої бичачої крові (можна замінювати її баранячою або телячою кров’ю).

Російський народний засіб від туберкульозу: дають пити чисту сечу від здорового хлопчика не старше восьми років, щодня натщесерце по півсклянки. Зазвичай через 3 – 4 дні у хворого починає сильно відділятися мокротиння, а кашель стає м’якше і легше. Через 2 – 3 місяці помічається поліпшення здоров’я.

Пити чистий дьоготь: 1 краплю (вона дуже велика, тягуча) розділити на 3 частини і в день проковтувати в 3 прийоми, запиваючи морквяним соком або «кавою», звареним з підсмажених і перемелених зерен вівса, ячменю, пшениці. Можна запити і будь-яким іншим напоєм.

Дуже корисно для туберкульозних хворих залізо, яке можна вводити в організм простим способом: 5-10 залізних (не сталевих), чисто вимитих цвяхів увіткнути в сире яблуко, покласти на добу; потім цвяхи вийняти, а яблуко з’їсти. В добу треба з’їдати до 3 яблук. Якщо яблук немає, то можна просто 1 великий цвях покласти в склянку з водою на добу і потім пити з цьої склянки 3 рази на день по столовій ложці, попередньо збовтуючи. Рот після цього обов’язково добре прополоскати, щоб залізо не псувало зубів.

Лікування туберкульозу капустянками (спосіб використовується в Китаї) Для цього ловлять медведок, сушать їх і потім товчуть в ступі, у кам’яній чашці або просто розтирають у дрібний порошок. Отриманий таким чином порошок змішують із солодким сиропом. Певного дозування немає. На прийом беруть приблизно 3 столові ложки порошку; запивають ліки теплою водою. Час прийому не встановлено: п’ють 2 – 3 рази щодня, протягом 2 днів. Звичайно через 2 – 3 дні у хворого з’являється гострий апетит, і він починає швидко поправлятися. Дослідження, виконані в Паризькому Пастерівському інституті, показали, що тіло капустянки містить речовини, здатні розчиняти палички Коха. Китайці про це знали кілька тисяч років тому і успішно користувалися цим способом лікування туберкульозу.

Ріг оленя
«Ріг, доведений дробленням до найдрібніших частинок,
Треба помістити в горщик, але в сирий, той, що зроблений недавно,
І в непокритий, і нехай він, негайно в піч укладений,
Буде стояти так до пори, як у вогні дочиста розжариться.
Те, що в ньому спалено, і, як кадмію, вимито після,
Пити – це, знають, корисно при названих нижче хворобах:
Хто животом занедужав, кровохарканням, дизентерію…
Для очищення всім їм нехай ложка дається подвійна».
(Одо з Мена, «Про властивості трав»)

Знахарский спосіб лікування туберкульозу: при сході сонця потрібно мокротиння сплюнути в поглиблення, зроблене в бузиновому кущі; закрити корою і зав’язати, щоб приросло.

Заклинання знахарів проти туберкульозу:
Махота, сухота, піди на пень, на колоду, на осиковий листок, щоб вітром тебе роздуло, дощиком розсікло, вітерцем, рознесло! Тридев’ять амінь (3 рази сплюнути; читати тричі).

Дикорослі рослини, застосовувані народною медициною для лікування туберкульозу

Горець пташиний (спориш)
Настій трави
Одну столову ложку трави залити 1 склянкою окропу; кип’ятити 5 – 10 хв. на водяній бані; настоювати 1 – 2 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази на день при туберкульозі легень і коклюші.

Відвар трави
Взяти 20 г трави на 200 мл окропу. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Спориш допомагає при всіх легеневих захворюваннях, навіть при туберкульозі легенів. Помічено, що він покращує апетит і збільшує вагу тіла.

Звіробій продірявлений
Відвар трави

Варіант 1:
Залити 10 г трави 1 склянкою гарячої води, кип’ятити 30 хв. на повільному вогні; охолоджувати 10 хв, процідити. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день за 30 хв. до їди. Зберігати не більше 3 діб.

Варіант 2:
Взяти 20 г трави на 400 мл окропу. Кип’ятити, поки залишиться половина початкового об’єму води. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день після їжі. Застосовувати при туберкульозі легенів.

Траву звіробою можна використовувати також і у вигляді настоянки (30 г трави на 100 мл спирту). Приймати по 40 – 50 крапель 3 рази в день після їжі.

Настій трави материнки
Одну чайну ложку трави залити 1 склянкою окропу; настоювати 2 години, процідити. Пити по 1/4 склянки 3 рази в день. Застосовувати при туберкульозі легень, бронхіті, коклюші та кашлі.

Відвар суцвіть конюшини лугової (конюшини червоної)
Взяти 20 г сушених суцвіть на 200 мл окропу. Приймати по 2 – 3 столові ложки 3 рази на день. Застосовувати при легеневих захворюваннях, недокрів’ї.

Мати-й-мачуха
Відвар листя
Одну столову ложку сухого листя залити 1 склянкою окропу; кип’ятити 20 хв; пити по 1/3 склянки 3 рази на день за годину до їжі. Застосовувати як пом’якшувальний і відхаркувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легенів, а також як протизапальний і зміцнюючий засіб при туберкульозі легень на початку захворювання.

Аналогічну дію надає вдихання диму від спалювання сухого листя мати-й-мачухи.

Свіжий сік з листя мати-й-мачухи пити з додаванням цукрового сиропу – за смаком.

Відвар листя медунки лікарської
Дві столові ложки подрібненого листя на 1 л пива. Додати 1 столову ложку меду і все це уварити до половини початкового об’єму. Приймати по 1 – 2 чайні ложки 3 рази на день перед їжею, запиваючи водою. Ефективний засіб при хворобах легень.

Вахта трилиста
Відвар листя
Взяти 10 г листя на 100 мл окропу. Приймати по 1 столовій ложці З рази на день. Застосовувати як засіб, що підвищує життєвий тонус організму при туберкульозі легенів.

Можна також застосовувати листя вахти у вигляді порошку, приймаючи по 1 – 2 г 3 – 4 рази в день.

Настій трави горицвіту весняного
Взяти 1 – 2 чайні ложки сухої подрібненої трави на склянку окропу. Дорослим приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Дітям дворічного віку по 5 – 6 крапель, шестирічного – по 15 крапель, дванадцятирічного – по 2 чайних ложки 5 – 6раз в день. Застосовується при запаленні легенів, туберкульозі легенів.

Живокіст лікарський
Настій кореня на молоці Взяти 10 г кореня на 200 мл молока. Випарювати в духовці або печі протягом 6-7 год., не доводячи до кипіння. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Застосовувати при туберкульозі легенів.

Суміш кореня з медом Взяти свіжий корінь або сухий, але попередньо розмочений, і потовкти його в тістоподібну масу. Додати половинну за обсягом частину меду і змішати. Приймати по 1 чайній ложці (запиваючи водою) 3 рази на день. Застосовувати замість настою кореня на молоці.

Відвар трави сухоцвіту болотної
Взяти 20 г трави на 200 мл окропу. Приймати по 1 столовій ложці 4 – 5 разів на день. Застосовувати при туберкульозі легенів.

Порошок з бульб зозулинця чоловічого (салепу)
Викопані бульби очистити від дрібних корінців і верхньої шкірки; нанизати на нитку; занурити на кілька хвилин в окріп для знищення неприємного запаху і видалення гіркоти. Вийнявши з окропу, бульби висушити на свіжому повітрі (у тіні) або в теплому приміщенні. Висушені бульби повинні мати жовтуватий колір і деяку склоподібність. Перед вживанням бульби розтерти в порошок, розвести спочатку в холодній кип’яченій воді (в 10 частинах), а потім додати 90 частин киплячої води (чи гарячого молока), збовтати до отримання однорідної рідини (зразок рідкої сметани), яку приймати з вином або бульйоном. Рекомендується хворим на туберкульоз і тим, хто переніс виснажливі хвороби.

Багно болотне
Настій трави

Одну столову ложку сухої трави залити 1 склянкою окропу; настоювати 1 годину. Приймати по 2 – 3 столові ложки 3 рази на день.

Відвар трави

Одну столову ложку сухої трави залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 10 хв. Приймати так само. У народній медицині настій і відвар багна застосовують як ефективний відхаркувальний і потогінний засіб при коклюші, кашлі, туберкульозі легенів, гострих і хронічних бронхітах, бронхіальній астмі.

Настій гілочок вересу звичайного
Одну столову ложку подрібнених сухих облистяний гілочок залити 1 склянкою окропу; настоювати 1 годину, процідити. Випити протягом дня в 3 – 4 прийоми (добова норма). Має антисептичну, протизапальну, заспокійливу, сечогінну й відхаркувальну дію. Застосовується при легеневих хворобах застудного характеру, туберкульозі.

Хвощ польовий
Свіжий сік Сік готують з рослин, зібраних рано вранці, до обсихання роси. Їх миють у проточній воді, дають стекти і ошпарюють окропом. Потім траву пропускають через м’ясорубку, віджимають сік і кип’ятять 2 – 3 хв.; зберігають у холодильнику. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день.
Настій трави Дві столові ложки трави на 1 склянку кип’яченої води. Приймати по 1/3 склянки 4 рази на день.
Відвар трави Одна частина трави на 10 частин води. Приймати в кількості від 1 столової ложки до 1/4 склянки 3 – 4 рази в день після їжі.
Настій і відвар трави хвоща польового застосовують як ефективний сечогінний засіб при деяких формах туберкульозу.

Взяти стебла і листя кропиви собачої та корені цикорію.
Ці дві трави заварювати і пити як чай 3 рази в день по винному стаканчику. Через 9 тижнів настає повне одужання. Засіб дуже популярно на Кавказі.

Трава медунки лікарської, подорожника великого, шавлії лікарської, золототисячника зонтичного, полину звичайного (всього порівну). Одна столова ложка суміші на 1 склянку окропу. Додати 1 столову ложку меду; варити, процідити і долити до початкового об’єму (1 склянка). Пити по 1 столовій ложці 3 рази в день перед їжею. Застосовувати при захворюваннях легенів.

Трава полину гіркого – 4 частини, трава грициків – 3 частини, трава горця почечуйного – 2 частини, листя вахти трилистной – 2 частини, кореневище горця зміїного – 2 частини, кореневище перстачу прямостоячого – 2 частини, кореневище пирію – 3 частини. Залити на ніч 2 – 3 столові ложки суміші в термосі 0,5 л окропу, процідити. Приймати протягом дня в 3 – 4 прийоми при туберкульозі легень, кровохаркання, легеневі кровотечі.

Трава глухої кропиви білої – 4 частини, листя шавлії лікарського – 3 частини, трава хвоща польового – 2 частини, трава деревію звичайного – 2 частини, трава горця пташиного – 4 частини, листя подорожника великого – 4 частини, листя м’яти перцевої – 2 частини, коріння щавлю кінського – 2 частини, кореневище з коренями родовика лікарського – 3 частини. Приготувати і приймати як у попередньому зборі.

Відвар кореня полину звичайного (чорнобиль) на вині
Варити 20 г кореня на 200 мл білого вина протягом 10 хв.; додати 1-2 чайні ложки меду ще в киплячий відвар. Пити натщесерце по 1/2 склянки хворим туберкульозом легенів.

Кореневище з коренями оману високого застосовують як відхаркувальний засіб при туберкульозі легень, бронхітах. У давнину з нього готували лікарський вино наступним способом: беруть 50 мискалов (від 215 р до 241 г ) оману, 6 оболів (5,9 г) виноградного сусла (соку); витримують 3 місяці і п’ють. Таке вино очищає груди і легкі.

Відвар коренів і кореневищ родовика лікарського
Одну столову ложку сировини залити 1 склянкою гарячої води, кип’ятити 30 хв.; настоювати 2 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 5 разів на день до їди. Застосовувати при кровохарканні хворим на туберкульоз. При вагітності кровохлебка протипоказана!

Настій коренів і кореневищ синюхи блакитний
Взяти 6 – 8 г коріння і кореневищ на склянку води. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день після їжі. Застосовують як відхаркувальний засіб при туберкульозі, гострих і хронічних бронхітах, абсцесах і запаленні легенів.

Кореневище фіалки запашної
Розм’якшене і підсолоджене кореневище вживають при туберкульозі легень, гострому і хронічному бронхіті, коклюші.

Листя морошки застосовують у народній медицині Півночі Росії для лікування сухот, при кровохарканні.

Плоди кизилу звичайного застосовують у народній медицині Китаю як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб при туберкульозі, виснажуючих хворобах.

Березовий дьоготь
Приймають внутрішньо по 5 – 10 крапель 3 рази на день при хворобах горла і легень (бронхіті, туберкульозі легень та ін).

Сосна звичайна
Відвар бруньок Одну чайну ложку бруньок варити в склянці води в закритій посудині; настоювати 2 години. Пити в 3 прийоми протягом дня. Застосовувати при туберкульозі легенів.
Настояні на горілці соснові шишки застосовували для лікування туберкульозу лікарі Сибіру. Для цієї мети беруть шишки діаметром близько 1 див.

Молоко, приготоване з ядер горіха сибірського кедра (сосни сибірської), застосовували як сильнодіючий загальнозміцнюючий ефективний засіб лікування туберкульозу.

Живиця сосни, ялиці, ялини (виділяється при пораненні хвойних дерев) Очистити від домішок; покласти в банку або ванночку, залити 96°-ным спиртом так, щоб він на 1 см покривав живицю. Через кілька днів живиця розчиниться. Змішати 1 частина розчину живиці з 2 частинами свинячого нутряного сала. Всі разом перетопити, зняти з вогню. Коли охолоне до 60°С, додати меду (краще липового): на 1 частину живиці з салом взяти 1 частину меду (по вазі). Все добре перемішати. До отриманого складу додати 1/10 частину (по вазі) паленої кістки тварин (білою) і перемішати. Приймати по 1 чайній ложці 3 рази в день. Курс від 3 до 6 місяців. У народі вважається добрим засобом для лікування туберкульозу, бронхіту та плевриту.

Настоянку плодів лимонника китайського (1:10) вживають по 35 – 40 крапель на прийом при туберкульозі.

Настоянка плодів софори японської
Взяти 1 – 2 столові ложки товчених плодів (10 г) на півлітра горілки. Наполягати в теплому місці 10 днів, зрідка збовтуючи. Приймати по 30 крапель 3 рази в день до їжі. Застосовувати при внутрішніх кровотечах, туберкульозі легень (у початковій стадії), для поліпшення апетиту, як снодійне.

Сік дикого винограду рекомендують пити при кровохарканні.

50 г листя кропиви дводомної; 50 г трави шавлії; 50 г листя подорожника великого; 50 г листя медунки; 50 г хвоща польового, 1 чайну ложку лікарської суміші залити 1 склянкою крутого окропу, накрити рушником і подушкою, настояти протягом 1 години. Пити настій за один прийом. Всього за день пити не менше трьох склянок. Мокрота буде добре відходити.