Судоми
Судоми – це раптові мимовільні скорочення м’язів. Виникають при захворюваннях нервової системи (епілепсії, правці, неврозах), отруєннях, порушенні обміну речовин і діяльності залоз внутрішньої секреції. Загальна втома, стомлення м’язів, одноманітна сидяча робота, нервова напруга, висока температура тіла, велика втрата організмом води і кухонної солі можуть бути причинами виникнення судом.
Залежно від причини судоми можуть бути епізодичними, випадковими спазми. У деяких хворих вони з’являються або посилюються при дії зовнішніх подразників (раптовому гучному звуці, уколі тіла голкою), при зловживанні алкоголем.
Судома може бути в одному м’язі або охоплювати групу м’язів. Раптове судорожне напруження м’язів (тонічна судома) може тривати деякий час (зазвичай хвилину) і часто супроводжується різким болем. Така судома частіше виникає в литковому м’язі після тривалої ходьби, а також під час плавання у цілком здорової людини. Якщо судома виникла під час плавання, слід припинити руху ногами і зробити розгинання стопи з допомогою здорової стопи.
Судорожне скорочення (спазм м’язів голосової щілини, що може бути викликано газами, запахами, нерідко призводить до припинення дихання.
Спазм м’язів артеріальних судин різних органів викликає порушення харчування і зміна функцій цих органів (наприклад, мозку, серця та ін).
Спазм м’язів внутрішніх органів (шлунка, кишечника та ін порушує нормальні функції і викликає раптовий напад переймоподібних болів (коліки).
Зазвичай судоми – симптом захворювання, тому необхідно звернутися до лікаря для встановлення їх причини і лікування.
Загальні судоми з втратою свідомості – симптом епілепсії. При появі судом потрібно терміново викликати лікаря. До його приходу необхідно створити спокійну обстановку. Укласти хворого, щоб він міг розслабити м’язи. Якщо порушене дихання, забезпечити приплив свіжого повітря або дати кисень з кисневої подушки. В жарку погоду, щоб запобігти зневоднення організму, дають пити холодну воду, в яку додана кухонна сіль (1 чайна ложка солі на літр води).
Засоби, що допомагають зняти шлункові, кишкові спазми, спазми судин головного мозку
Відвар коренів хрестовника широколистого
Взяти 20 г коренів на 200 мл окропу. Приймати по 40 крапель 1 раз у день. Застосовувати як болезаспокійливий і заспокійливий засіб при гострих шлункових і кишкових спазмах, судомних запорах, загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки), ниркових і печінкових кольках, запаленні жовчного міхура (холециститі), бронхіальній астмі, судомах, стенокардії (нападах різких болів за грудиною) і інших захворюваннях.
Такими ж властивостями володіє настоянка коренів хрестовника широколистого: 25 г коренів на 100 мл 70%-ного спирту. Приймати по 30 – 40 крапель 1 раз на день; при наполегливих болях – 3 рази в день.
Масло із сім’янок полину гіркого
Змішати 1 частину товчених сім’янок і 4 частини прованської (оливкової) олії; настоювати протягом 8 год. Приймати по 1 – 2 краплі на цукрі), як заспокійливий засіб при судомному блюванні, спазмах м’язів живота.
Чебрець звичайний
Відвар трави
Взяти 15 г трави на 200 мл окропу. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Застосовувати як потогінний, сечогінний, протисудомний і заспокійливий засіб при коклюші, невралгії, судомах, спазмах шлунка.
Настоянка трави чебрецю
10 г на 100 мл спирту, приймати по 15 крапель 3 рази в день.
Відвар пелюсток маку
Пелюстки маку самосійки обережно висушують, розтирають в порошок і готують відвар на молоці і меду. Засіб допомагає від будь-яких спазм. Можна використовувати пелюстки також і у вигляді настоянки на горілці.
Плоди анісу – 1 частина, плоди фенхелю – 1 частина, плоди кмину – 1 частина, листя м’яти перцевої – 2 частини. Дві чайні ложки суміші заварити 1 склянкою окропу; настоювати 30 хв.; процідити. Пити невеликими ковтками протягом дня при спазмах шлунка.
Настій березових бруньок
Дві чайні ложки бруньок заварити як чай в 1 склянці окропу. Настій випити за 2 дня в 3 прийоми. Застосовувати при спазмах і розладі шлунка.
Настоянка часнику
Заповнити пляшку на 1/3 дрібно нарізаним часником; залити розведеним (60°) спиртом або горілкою. Настоювати 64 дні в темному місці, щодня збовтуючи. Приймати по 5 крапель З рази на день до їжі в чайній ложці холодної води. Засіб благотворно діє при спазмах судин головного мозку; знижує кров’яний тиск.
Часникова олія
Головку часнику середніх розмірів розтовкти в кашку; покласти її в скляну банку і залити 1 склянкою нерафінованої соняшникової олії. Поставити в холодне місце на 1 добу. Приймати по 1 чайній ложці часникову олію в суміші з 1 чайною ложкою свіжовичавленого соку лимона 3 рази в день за 30 хв. до їди. Курс лікування від 1 до 3 місяців, потім зробити перерву на 1 місяць і повторити курс лікування. Знімає спазми судин головного мозку, спазми серцевого м’яза.
Поради з поеми Одо з Мена (XI ст.)
Кирказон
«Також понад іншого він, якщо випити, при спазмах і допоможе…
Утихомирює ще в животі непомірні болі».
Гірчиця
«Дуже корисно її домісити до порошків для чхання,
Адже від неї в голові припиняються всякі спазми».
Допомога при судомах м'язів рук, ніг та інших судомних станах
Спазми м’язів ніг і ступень, що виникають головним чином вночі, можна усунути, приймаючи по 2 чайних ложки меду за кожною їжею. Зазвичай досить робити це протягом тижня, аби наступило поліпшення. Для попередження можливих рецидивів мед можна ще приймати протягом деякого часу.
Вранці та ввечері змащувати підошви ніг соком свіжого лимона; нічим не витирати, одягати шкарпетки і взуття тільки після того як сік на підошвах висохне. Курс лікування не більше 2 тижнів. Застосовувати при судомах м’язів ніг.
Гірчична олія
При зведенні судомою м’язів рук і ніг натирати хворі місця гірчичною олією.
Відвар суцвіть ромашки аптечної
Чотири столові ложки сухих суцвіть залити 1 склянкою окропу; кип’ятити 10хв.; процідити. Приймати по 1/3 склянки 3 рази на день після їжі; застосовувати як заспокійливий і протисудомний засіб при неврозах, ревматичних болях у суглобах, невралгії трійчастого нерва.
Відвар листя татарника колючого
Взяти 20 г листя на 200 мл окропу. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Застосовувати як протисудомний і заспокійливий засіб.
Настій квіток липи дрібнолиста
Півтори столові ложки дрібно нарізаних квіток заварити в 1 склянці окропу; настоювати протягом 20 хв.; процідити.
Відвар трави горицвіту весняного
Взяти 1 – 2 чайні ложки сухої подрібненої трави на склянку окропу. Приймати дорослим по 1 столовій ложці 3 рази в день. Для дітей дворічного віку – по 5 – 6 крапель; шестирічного – по 15 крапель; дванадцятирічного – по 2 чайних ложки 5 – 6 разів на день. Застосовують у народній медицині при судомах, кашлі, кольках, як заспокійливий.
Відвар трави перстачу гусячої застосовують у народній медицині при судомах різного характеру (навіть при правці). Краще застосовувати відвар як профілактичний засіб, так як він діє повільно. )
Відвар коренів полину звичайного (чорнобиль) на пиві
Взяти 30 г мочок коріння на 0,5 л пива (можна і на воді). Кип’ятити протягом 5 хв. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Застосовувати при судомах і конвульсіях.
Гвоздика (пряність з гвоздикового дерева), застосовувана в порошку, – чудовий засіб від судомних припадків і блювоти. Прийом: не більше 10 гран (620 мг) приймати з цукром.
«Візьми 3 яєчних білка, підмішай до них трохи шафрану, намасти це ліки зразок мазі на рушник і прив’яжи до лоба. Мазь ця досить відома і славна по хорошому її дії при головних хворобах; знищує біль і судомні стягування» (старовинний лікарський порадник знахарів).
Ромашкова олія
«випрямить гнуті жили, судоми вгамує і вижене дух злий»
(середньовічний «Лікувальник з багатьох мудреців»).
Фіалка
«Олія з кольору фіалки жили, зігнуті судомою, розведе, розпрямляючи коли їм помажут»
(там же).
Сургуч, залізо
При судомі в руці треба взяти в цю руку паличку сургучу, і судома через деякий час проходить. Також деяким допомагає, якщо візьмуть в руки шматок заліза (але не сталі або чавуну).
Від судом і дані в литках дуже добре допомагають пробки з коркового дерева, які нанизують на нитку і обв’язують навколо ікри, схильним до судомних скорочень, під коліном. Самі болісні і хворобливі прояви майже моментально проходять. Іноді досить буває просто потерти хвору ікру пляшкової пробкою.
(Із старовинного лікарського порадника знахарів.)
Позбутися від судоми можна, якщо зведену м’яз вколоти шпилькою або чим-небудь гострим.
Полів (м’ята блошна)
«Якщо розтертий полів ти поєднуєш з сіллю і медом,
Членам зведеним допомогти ти зумієш подібною мазю»
(Одо з Мена, поема «Про властивості трав», XI ст).
Ряд протисудомних засобів вказаний також при описі захворювань, що характеризуються судомним станом (істерія, коклюш, блювання, правець, епілепсія). Лікування епілепсії вимагає специфічних протисудомних засобів.
Здоров’я Вам!