Сказ

Сказ

Гостре інфекційне захворювання людини і тварин, що характеризується ураженням центральної нервової системи. Збудливий захворювання вірус міститься в клітинах центральної нервової системи і в слині тварини. Інфекція передається іншій тварині або людині при укусі або при попаданні слини хворої на пошкоджену шкіру або слизові оболонки очей, носа і губ. Сказу сприйнятливі всі теплокровні тварини, включаючи і птахів; для людини найбільш небезпечні собаки, які хворіють сказом частіше інших тварин.

Характерні ознаки сказу у собак з’являються по закінченню інкубаційного (прихованого) періоду, який триває 3-6 тижнів, але іноді вже через декілька днів. Вірус з’являється в слині ще до виявлення ознак захворювання.

Захворіла тварина стає неспокійною, полохливою, ховається в темне місце, перестає їсти; потім настає період збудження з нападами судом. Собаки ковтають неїстівні предмети (палички, ганчірки тощо), кусаються, не можуть пити воду з-за спазму у горлі. Голос стає хрипким, з відкритої пащі рясно тече слина. У цей період собаки різко агресивні і тому особливо небезпечні. В останній стадії хвороби розвиваються паралічі, смерть тварини настає на п’ятий-сьомий день.

У людини захворювання починається після інкубаційного періоду, який може тривати від 8 – 9 днів до кількох місяців (у середньому 40 – 50 днів). Тривалість його залежить від кількості внесеного вірусу і місця укусу. Чим ближче укус до органів центральної нервової системи (голова, обличчя, руки), тим укус небезпечніше. Перші ознаки захворювання з’являються через 1 – 2 дні до закінчення інкубаційного періоду. Характерні болі в місці укусу (навіть зажившого), дратівливість, тривожний сон з кошмарами, почуття страху. Потім, після незначного підвищення температури (0,5 -2°С) з’являється різка дратівливість, серцебиття, розлад дихання. Навіть незначні подразнення (слухові, зорові, подих вітру тощо) можуть викликати хворобливі спазми. Характерне утруднення при ковтанні рідини через болісні судоми ковтальних м’язів (звідси друга назва хвороби – водобоязнь). Психічний стан хворого важкий: марення, галюцинації, напади люті. Період збудження триває 2 – 3 дні і переходить у параліч, від якого хворий помирає.

Беручи до уваги небезпеку цього захворювання, при будь-якому випадку укусу людини твариною або попаданні на шкіру слини скаженої тварини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою і отримати направлення в найближчу санітарно-епідеміологічну станцію для щеплень, які попереджують розвиток хвороби у разі зараження. У момент укусу тварина може не мати зовнішніх ознак захворювання, тому більшість укусів слід вважати небезпечними щодо зараження на сказ. Після щеплення імунітет зберігається близько півроку. Особам, яким зроблені щеплення, суворо забороняється вживання протягом 6 місяців спиртних напоїв; їм необхідно також уникати перевтоми, охолодження та перегрівання.

Засоби народної медицини для лікування сказу (водобоязнь)

Відвар квіток і трави дроку красильного
Вживати по 6 склянок (1/2 л) відвару в день протягом 6 тижнів. При вживанні цього засобу на 3 – 9-й день під язиком близько вуздечки з’являються бульбашки, які слід розкрити і припекти розпеченим шилом. Після цього полоскати рот тим же відваром дроку. Якщо бульбашки не з’являться протягом 6 тижнів, то не буде і водобоязні. Це засіб було відомо ще древнім грекам.

Куросліп
Дають дорослим у водному розчині з додаванням 30 – 40 крапель нашатирного спирту. Цим же складом обмивають рану.

Порошок кореня шильника водяного
Корінці цієї рослини збирають у серпні і зберігають в сушеному вигляді в скляних банках. При укусі треба стовкти в порошок 1 великий або 2 маленьких корінця, посипати на хліб, намазаний коров’ячим маслом, і з’їсти. Так робити 2 – 3 дні або більше, залежно від того, яким був укус. Допомагає після укусу і навіть після початку захворювання.

Молочай кипарисоподібний

Як лікувати сказ (водобоязнь) самостійно

Корінь молочаю кипарисоподібного – старовинний засіб, якому більше тисячу років. Таким рецептом користувалися в Монголії, Азії та пізніше в Європі.

Чорнокорінь лікарський
Товчений корінь чорнокореня лікарського застосовується в народній медицині Білорусії при укусах змій, скажених тварин.

Відвар коріння гадючника шестипелюсного
Пити при укусі скаженої тварини або змії.

Травневі жуки з медом
Люди, укушені скаженою твариною, щоб не захворіти, приймають всередину хрущів з медом. Такий засіб надає шкідливу дію на нирки, викликаючи виділення білка в сечу, тому приймати його потрібно обережно.

Здоров’я Вам!

Трави при вагітності

Трави при вагітності Багато жінок, які припинили прийом медикаментів протягом вагітності, знаходять для себе вихід в натуральних засобах – травах.

Веснянки

Рослинні маски позбавлять від веснянок

Веснянки ознака молодості! Прийшла весна …. Теплі промені сонечка принесли багатьом молодим людям дискомфорт посипавши обличчя і тіло веснянками. У