Здоров'я Вам!

Рецепти народної медицини при різних хворобах

Пухлини (новоутворення)

Пухлини (новоутворення)

Пухлини – надлишкові розростання тканин, що складаються з «перенароджених» клітин організму, які втратили свою звичайну форму та функції. Особливістю пухлин є те, що вони продовжують розмножуватися і після припинення дії викликали їх факторів. При перенесенні таких клітин струмами крові і лімфи у віддалені органи вони розмножуються там і дають розростання, так звані метастази.
Не слід змішувати справжні пухлини з набряком тканини, тобто припухлостями, що виникають, наприклад, на грунті запальних процесів.
Розрізняють доброякісні пухлини (фіброми, міоми, ангіоми та ін) і злоякісні (рак, саркома та ін).

Доброякісні пухлини зазвичай ростуть повільно, вони не проростають у навколишні тканини і органи, а лише розширюють і зміщують їх. Ці пухлини оточені капсулою, майже завжди легко доступні для видалення хірургічним шляхом і не дають метастазів і рецидивів хвороби.

Фіброми найчастіше вражають шкіру, сухожилля, м’язи, окістя, матку, слизові оболонки. Різновидом фібром є поліпи, що розвиваються переважно в порожнинах, матки.

Міоми вражають в основному м’язові тканини.

Ангіоми являють собою пухлини, що складаються з кровоносних і лімфатичних судин. До ангиомам відносяться так звані судинні родимки і м’які бородавки.

Злоякісні пухлини, як правило, ростуть швидко, вростаючи в сусідні тканини і органи і руйнуючи їх. Радикально, шляхом операції видалення пухлини вдається тільки в початкових, незапущених стадіях. Часто після видалення вони знову виростають. Клітини злоякісних пухлин переносяться струмом лімфи і крові в інші частини тіла і утворюють там метастази (нові вузли пухлин).
Розвитку раку завжди передує яке-небудь хронічне захворювання, на ґрунті якого він і виникає (виразки, поліпи, деякі доброякісні пухлини). У більшості випадків ракові пухлини бувають поодинокі.
Крім пухлинної форми рак може мати і виразкову.
Частота ураження раку різних органів різна. У чоловіків більш ніж у 50% випадків уражаються органи травлення, потім по частоті слідують органи дихання, шкіра, передміхурова залоза, нижня губа, порожнина рота і глотки. У жінок більше всього рак вражає матку, потім органи травлення, молочну залозу, шкіру і т. д. При захворюванні на рак чимале значення має спадкова схильність.
На початку захворювання рак не дає зовнішніх ознак і хворобливих симптомів; у цьому труднощі його діагностики. Своєчасне звернення за медичною допомогою дуже важливо, так як успіх лікування значною мірою визначається тим, наскільки рано воно зроблено. При цьому потрібно завжди пам’ятати, що поставити правильний діагноз може тільки лікар на підставі результатів спеціальних обстежень.

Рак шкіри зустрічається зазвичай у літніх людей (у чоловіків і жінок однаково часто). В основному він буває на шкірі обличчя і з’являється на місці рубців, незагойних виразок, свищів. Можуть перетворюватися в ракові пухлини бородавки і родимі плями. Всякі довгостроково існуючі ураження шкіри, які мають схильність до ущільнення, виразки, повинні викликати підозри на можливість злоякісних пухлин, їх слід показати лікарю.

Рак нижньої губи завжди розвивається на місці різних захворювань губи – незагойних тріщин і виразок, білих плям та інших хвороб, пов’язаних з розростанням тканини. Нерідко такі виразки покриваються скоринкою, яка імітує загоєння, однак вона незабаром відпадає, а виразка продовжує збільшуватися і тверднути. Для профілактики появи ракових утворень при будь-яких захворюваннях нижньої губи необхідно відразу ж кинути куріння, так як воно може сприяти більш швидкому розвитку раку.

Рак молочної залози має різні форми, але найчастіше являє собою безболісну тверду пухлину в товщі молочної залози; іноді випадково виявляється самою хворою. Буває, що цьому передують невеликі ущільнення у молочній залозі. У таких випадках слід негайно звернутися до лікаря.

Рак стравоходу починається з порушення функції ковтання, спочатку тільки при ковтанні твердої їжі, а по мірі росту пухлини і звуження просвіту стравоходу наступають труднощі при проходженні навіть рідкої їжі. Нерідко відчуваються болі за грудиною і під ложечкою.

Рак матки в основному вражає шийку матки і розвивається при різних хронічних процесів (ерозія, поліпи, та ін). Нерідко причиною розвитку раку бувають неліквідовані ушкодження матки при пологах і абортах. На початку розвитку раку матки може не давати ніяких симптомів, вони з’являються вже тоді, коли пухлина розвинулася. Цими симптомами є білі, порушення менструації, кровотеча. Біль – це вже пізня ознака.

Рак прямої кишки нерідко розвивається на тлі поліпів у прямій кишці. Найбільш часта ознака – кровотечі з неї, проте він з’являється занадто пізно, коли пухлина вже розвинулася і починає розпадатися. Цю кровотечу найчастіше плутають з гемороїдальною, тому запускають захворювання. Геморой відноситься до передракових захворювань, але обидві хвороби можуть існувати одночасно.

Рак шлунка зазвичай розвивається після тривалого захворювання виразкою шлунка, поліпів, деяких форм хронічного гастриту. Початкові ознаки виражені слабо: занепад сил, збліднення шкіри, втрата ваги тіла. Потім виникає відраза до м’ясної їжі, втрата апетиту, нудота, блювання. На розвиненій стадії захворювання з’являються болі.

Рак легенів спочатку викликає сухий кашель вранці, а потім і вночі; надалі при кашлі виділяється велика кількість слизового мокротиння. У деяких випадках турбують болі в грудях, посилюються при кашлі, часом з’являються задишка і невеликі підвищення температури, іноді спостерігається кровохаркання. Велике значення в розвитку раку легенів має куріння.

Саркома – високозлоякісна пухлина сполучної тканини, зустрічається у багато разів рідше раку.

Незважаючи на те, що злоякісні новоутворення важко піддаються лікуванню навіть методами сучасної медицини, в народі існує чимало рекомендацій і засобів лікування раку з використанням, в основному, цілющих властивостей рослин. Деякі з них існують з дуже давніх пір.
Рослини, які використовуються в народній медицині для лікування раку, мають протипухлинну активність, здатність гальмувати зростання новоутворень. Вони найчастіше допомагають організму виправити збої в його природних захисних механізмах.

Загальні рекомендації народної медицини для лікування злоякісних пухлин

При лікуванні травами і чагой не рекомендується вживати в їжу мед, виноград, варення, цукор, жирне, солоне і кисле, оселедець, морозиво, цукерки, тваринне сало (свиняче, бараняче, коров’яче). Не можна також вживати вітаміни А і В1 копченості, гостре, спиртне.

Для полегшення свого стану раковий хворий повинен харчуватися, головним чином, молочними продуктами, яйцями, і особливо багато пити кислого молока, яке послаблює бродіння і гниття в кишках, що викликає рак. Корисно також вживати: рибу, куряче м’ясо, телятину, супи, гречану кашу, сою, рис, вівсяну крупу, сир, овочі, часник, моркву (по 100 г в день), буряк, зелений горох, капусту (свіжу і сквашену).

При раку шлунка корисно пити під час їжі воду, в яку додавати столову ложку соляної кислоти, так як уражений раком шлунок її майже не виділяє.

Цибуля
Вживати як можна більше цибулі і прикладати з неї припарки до хворого місця, що полегшує страждання.

Морква
Натерти побільше свіжої моркви, густо обкласти нею ракову пухлину, зав’язати. Міняти 2 – 3 рази на добу на свіжу. Зростання пухлини затримується. Можна також терту моркву класти на відкриту рану і одночасно пити щодня по 1 – 2 чашки морквяного соку.

Сироп із соку алое деревовидного (столітника) з залізом
Призначають при злоякісних новоутвореннях як загальнозміцнюючий засіб.

Калина звичайна
Є відомості, що відвар гілок та ягід калини використовують при лікуванні ракових пухлин.

Княжик сибірський
У монгольській медицині княжик використовують дуже широко, в тому числі і при ракових пухлинах.

Взяти по 100 г деревію, звіробою, кропового насіння, кореня кропиви пекучої, подорожника великого, череди (до цвітіння), шавлії, полину (травневої), трави татарника колючого, буркуну (листя, стебла, квітки).
Всі трави подрібнити, добре перемішати, взяти по 1 чайній ложці суміші на склянку окропу (зробити відразу 4 склянки на 2 дні) і парити 1,5 години, не доводячи до кипіння. Пити по півсклянки через 2 години після їжі. Лікуватися протягом року, акуратно. Застосовувати при будь-яких затвердіннях.

Настій суцвіть нагідок (календули лікарської)
Дві чайні ложки суцвіть залити 2 склянками окропу, настоювати 15 хв. Випити рівними порціями протягом дня. З давніх пір календула вважалася хорошим засобом для лікування пухлин і злоякісних новоутворень. Хоча однією календулою вилікувати пухлини не можна, її все ж застосовують, коли оперативне лікування марно.

Настій чаги (березового гриба)
Свіжий гриб помити і натерти на тертці. Сушений гриб попередньо замочити на 4 години у холодній кип’яченій воді, потім натерти. На 1 частину натертого гриба взяти 5 частин кип’яченої води, температура якої не повинна перевищувати 50°С, і настоювати 2 доби. Процідити, віджати в настій осад. Приймати по 3 склянки на добу, розділивши на декілька прийомів, за півгодини до їди. Настій можна зберігати не більше 4 доби в холодному місці. Це засіб покращує самопочуття хворих при злоякісних пухлинах будь-якої локалізації без явищ вираженого виснаження, коли виключені хірургічне втручання і променева терапія. Встановлено, що в початковій стадії розвитку раку чага може затримати ріст пухлини, зменшити болі, поліпшити загальне самопочуття, але вона не є радикальним засобом лікування злоякісних новоутворень.
У різних джерелах є варіанти дозування: по 1 столовій ложці 3 рази в день за 20 хв. до їжі; по півсклянки 6 разів на добу. При пухлинах, розташованих в малому тазі, додатково призначають легку клізму 50 – 100 мл на ніч.

Лікування злоякісних пухлин буряковим соком
Пити сік по 600 мл на добу, через рівні проміжки часу за 100 – 120мл, тобто 5 – 6 разів на добу. При п’ятиразовому прийомі – вдень через 4 години і 1 раз вночі. Пити сік краще на порожній шлунок за 10 – 15 хв. до їжі в злегка підігрітому вигляді. Заїдати можна чорним хлібом, білим, квашеною капустою і т. п., а запивати яким-небудь іншим соком. Ні в якому разі не пити тільки що віджатий сік, так як в ньому містяться летючі речовини, які мають отруйну дію, вони можуть викликати нудоту, блювоту, гикавку, загальну слабкість, падіння пульсу і артеріального тиску. Перед вживанням сік повинен простояти кілька годин у прохолодному місці, краще в холодильнику. Прийом свіжого соку викликає абсолютну непереносимість його вживання в подальшому. Крім прийому вказаної кількості бурякового соку рекомендується з’їдати за добу близько 200 г вареного буряка за обідом і вечерею як гарнір (варений буряк зберігає цілющі властивості). Лікування необхідно проводити тривалий час без перерви.

Настій квіток картоплі
Три столові ложки квіток залити 1,5 склянки окропу. Настояти 3 години в теплому місці або термосі. Приймати по півсклянки 3 рази на день за 30 хв. до їди. Курс лікування 14 днів. Приймати при ракових пухлинах шлунку, печінки та інших внутрішніх пухлинах. Таке лікування продовжує життя навіть важкохворим на 10 – 15 років.

Засоби народної медицини, рекомендовані для лікування раку шкіри

Сік свіжої рослини підмаренника справжнього пити поліпшує обмін речовин засіб при раку шкіри.

Заяча капуста (скрипун)
Свіжу потовчену траву прикладати до ракових пухлин шкіри.

Змішати 2 частини соку трави деревію, 2 частини соку моркви і 1 частина соку трави болиголова крапчатого. Приймати по столовій ложці в день цієї суміші, запиваючи молоком. Поки рана відкрита, прикладати до пухлини суміш з рубаною моркви і трави болиголова, змінюючи 3 рази в день на нову. Якщо ж рана відкриється, то прикладати марлю, змочену лише соком (таким же, як для пиття), міняючи пов’язку 5 разів на добу.

Поливати рану кілька разів в день густими дріжджами, зверху прикриваючи пов’язкою, теж змоченою дріжджами.

Корені лопуха великого
Взяти молоді корені лопуха великого. Зварити 100 г кореня, натерти на тертці, додати 100 г олії і варити ще півтори години. Змащувати хворі місця при раку губи, шкіри.

Рекомендації з «Повного простонародного лікарського порадника» для лікування раку шкіри

«Він (рак) трапляється по більшій частині під очима, на носі, губах, грудях та ін. Щоб позбутися від нього без операції, найкращими ліками є сік морквяний або з трави деревію або будри, або всіх разом змішаних, які є, по рівній частині, приймати по столовій ложці 5 разів на день і запивати молоком і на рак прикладати лемішку з трави болиголова навпіл з тертою морквою 3 рази щодня, коли рак ще не відкритий; якщо ж він вже розкрився, то прикладати на корпии згаданий сік принаймні 5 разів на добу і більше. А в обережність повинна сказати, що соку болиголової трави всередину більше не дається, як на половину столової ложки з молоком, бо трава ця отруйна.

Дуже добре також прикладати лемішку з свіжої трави молодила з четвертою долею шипових квітів і кілька меду переваренного, приготовану 3 рази кожного дня, і вживати всередину морквяний сік.

Саме певніше ліки від раку є наступні: взяти 4 грана, тобто стільки, скільки важать 4 ячмінні зерна, білого миш’яку в порошку, цукру 4 золотника, покласти в штоф і налити перегнаної води 2 фунта і давати по столовій ложці вранці і ввечері і запивати по склянці молока. Зовні ж прикладати на шишку ветошку, складену вчетверо і обмакнутою в тій воді, 2 або 3 рази в день, а зверху покрити декількома листками подорожника, щоб швидко висихав. А якщо рак вже відкритий, то мочити корпию в цій воді і вкладати в рану можна для мочіння корпии для раку заважати цю воду навпіл з одним із вищезазначених травних соків.

Дуже добре присипати рак рази 2 – 3 всякий день таким порошком: взяти білого миш’яку 6 гранів в порошку, чистої крейди півфунта в порошку, листя трави болиголова чверть фунта в порошку; змішати все разом як можна краще і тримати для вживання на всякий раз для присипки по 2 золотника.

Беруть мідянки та синього купоросу по полузолотнику, сухої трави молодила і кольору шпильок по 5 золотників, стерши все це в порошок і змішавши, присипають потроху, два рази кожен день, і тим виліковуються.

Один хворий зцілив рак на обличчі, прикладаючи до нього жований шавлій».

Відомий випадок зцілення раку обличчя з допомогою свіжого сиру. Протягом 2 тижнів щодня хворий прикладав до ракової пухлини свіжий сир.

Засоби народної медицини, рекомендовані для лікування раку шлунка

Чистотіл великий
Народна медицина використовує чистотіл як протипухлинний засіб ще з XIV ст. Відвар трави рекомендується приймати при раку шлунка.

Рецепт (корейський)
Змішати м’ятні краплі (60 мл), рідкий водний екстракт чистотілу (20мл), сироп, наприклад шипшини (300 мл), приймати по 6ложек в день.

Одну столову ложку трави чистотілу (5 г) помістити в емальований посуд, залити 1 склянкою (200 мл) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 15хв., процідити. Остиглу сировину віджати. Об’єм одержаного настою довести кип’яченою водою до 200 мл Приготовлений настій зберігати в прохолодному місці не більше 2 діб. Пити по 1/3 – 1/2 склянки 2 – 3 рази в день за 15 хв. до їди. По іншому джерелу, використання чистотілу при злоякісних новоутвореннях у людини виявилося неефективним, хоча в експериментах на тварин, зростання пухлин затримується.

Березова губка
При раку шлунка пити навар або настій березового дубняка, інакше званого березовою губкою. Зішкребти зі стовбура берези світлу губку (зразок шишки), але не жовту, облити окропом, настояти і пити потроху.

Березовий луг
При раку, головним чином шлунка, пити настій березового лугу. Для цього потрібно спалити березові дрова, взяти золу від них, залити чистою водою з розрахунку 1 вагова частина золи на 5 частин води. Цю суміш поставити на вогонь в глиняному, скляному або емальованому посуді (не металевому) і кип’ятити 10 хв. Потім процідити через марлю, розлити по пляшках, добре закупорити і тримати в холодному місці. Вживання: взяти 50 мл (приблизно 8 чайних ложок) цього лугу, змішати з молоком або фруктовим соком і випити перед їжею. Приймати 3 рази в день. Смак лугу дуже неприємний, але вже доведено, що він затримує розвиток раку. При цьому не можна їсти м’яса, а слід харчуватися в основному овочами, фруктами (особливо апельсинами) і молочними продуктами.

Лопух великий (і лопух паутинистий)
Корінь лопуха застосовувати внутрішньо у вигляді настою або відвару при раку матки та стравоходу і при багатьох інших хворобах. Взяти в рівних частинах спирту і меду, додати порошок кореня лопуха, настоювати протягом тижня. Приймати при раку шлунка та стравоходу. Можна пити сік лопуха.

Відвар кореня полину
У старовину народна медицина рекомендувала відвар кореня полину як додатковий засіб при лікуванні раку шлунка, прямої кишки і матки.

Пророщені зерна кукурудзи
їдять за три ст. ложки, запиваючи настоєм з складу. Календула-3 ст. ложки; безсмертник-2 ст. ложки; коріння суниці лісової-3 ст. ложки; квіти суниці лісової-2 ст. ложки; марьин корінь-0,5 ч. ложки. Весь склад заздалегідь подрібнити. Заварювати 2 ст. ложки збору на 1 склянку окропу, п’ють теплим, після того як з’їдають паростки кукурудзи.
Паростки кукурудзи пророщують так. На змочену в теплій воді тканину кладуть шар вимитих зерен кукурудзи, покривають таким же шматком тканини, час від часу поливають теплою водою. Вже через 3-4 дні з’являються паростки, придатні для вживання. Встановіть кілька тарілочок для прокльовування зерен, щоб не припиняти лікування. Цей рецепт особливо рекомендується при пухлини мозку.

Засіб народної медицини, рекомендований для лікування раку горла

Взяти 3 склянки лаврового листа. Листя подрібнити, а потім залити 1/2 л горілки. Настоювати 12 доби в темному місці. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день до одужання.

Засоби народної медицини, рекомендовані для лікування раку матки

Талабан польовий
Настій трави пити при раку матки і запаленні яєчників. Протипоказано вагітним (діє абортивно). Півтори столові ложки сухої трави залити склянкою окропу і настоювати 4 години в щільно закритому посуді, процідити. Приймати по 1 чайній ложці через 3 – 4 години 4 – 5 разів на день.

Півонія (марїн корінь)
Одну столову ложку подрібнених сухих коренів залити 3 склянками окропу, настояти 30 хв. в щільно закритому посуді. Приймати по 1 столовій ложці за 10 – 15 хв. до їди З рази в день. У тибетській медицині коріння півонії входять до складу протипухлинних ліків. В народній медицині Сибіру їх застосовують при лікуванні раку матки і шлунка, ерозіях.

Підмаренник справжній
Дві чайні ложки сухої трави з квітками (зібрати під час цвітіння), настоювати 2 – 3 години в 1 склянці окропу в щільно закритому посуді, процідити. Пити в теплому вигляді по 1/4 склянки 3 – 4 рази на день до їди. Відвар трави застосовувати для спринцювання при раку матки та ерозії шийки матки. У болгарській народній медицині примочки з свіжого соку використовують при раку шкіри і виразках.

Настій листя будяків
Одну столову ложку листя залити 1 склянкою окропу, настоювати до охолодження, процідити. Пити по півсклянки 3 – 4 рази в день. Випробуваний при лікуванні раку матки.

Засоби народної медицини, рекомендовані для лікування раку молочної залози

Відвар кори дуба
Нарізати дубової кори з молодих, міцних гілок, підсушити, подрібнити. Одну столову ложку кори заварити 1 склянкою крутого окропу, скип’ятити 2 рази, парити 3 години під подушкою. Коли охолоне, намочити в холодному відварі товсту (від махрового рушника) ганчірочку і прикласти до грудей, на місце, де є пухлина. Добре вкрити зверху сухим рушником, прибинтувати, надіти теплу в’язану кофту. Тримати по 2 години вранці і ввечері. Дубова кора має гарну властивість розсмоктувати незапалені тверді пухлини, виліковує також і зоб.

Підмаренник чіпкий
Чотири чайні ложки подрібненої трави настояти 2 – 3 години в 2 склянках окропу, процідити. Пити в гарячому вигляді по півсклянки 4 рази на день маленькими ковтками. У народній медицині настій трави і свіжий сік рослини застосовують при раку грудної залози та язика.

Навар трави чистця болотного
Одну столову ложку трави залити склянкою окропу, парити півтори години. Трохи остудити і в теплому вигляді прикласти компрес на пухлину, але не дати дуже зігріватися, змінювати. Застосовувати при різних пухлинах і затвердінь. На пухлину грудних залоз робити компрес щодня на ніч, поки пухлина не розсмокчеться (навіть кісткова).

Плоди інжиру (фіги)
Плоди інжиру мають дезінфікуючу і пом’якшувальну дію, і тому в народній медицині їх часто вживають для приготування настою, який застосовується у вигляді полоскань і компресів при застуді, від наривів, при запаленні слизових оболонок. Особливо корисні вони для зовнішнього застосування при раку (перешкоджають розвитку хвороби). Краще користуватися свіжими плодами, але корисні і сушені, якщо, застосовуючи їх для припарок, попередньо довго парити в вершковому маслі.

Засіб народної медицини, рекомендований для лікування раку легенів

Ряска маленька
Взяти 1 чайну ложку свіжої, добре промитої і подрібненої трави на 50 мл горілки. Настояти 3 – 4 доби, процідити. Приймати по 15 – 20 крапель на 1/4 склянки води 3 рази на день.

Порошок ряски маленької змішати навпіл з медом. Приймати по 1 пігулці вагою 1 – 2 г 2 – 3 рази в день. В німецькій і китайській медицині рослина популярна у вигляді спиртової настойки, прийнятої всередину по краплях, зокрема при пухлинах верхніх дихальних шляхів.

Алтей лікарський (корінь) – 2 ст. ложки
Ялівцеві ягоди – 4 ст. ложки
Солодка гола (коріння) – 3 ст. ложки
Шипшина коричнева (коріння) – 3 ст. ложки
Кипрей (трава) – 4 ст. ложки
Лопух (корінь) – 4 ст. ложки
Кровохлебка лікарська (корінь) – 2 ст. ложки

Перемішати складові частини цього збору в зазначених пропорціях і заварити на літрову кружку 3 ст. ложки збору. Питво давати теплим перед сном.

Уникати протягів, так як хворий буде потіти.
Простирадла міняти на сухі.
Чага березова – 3 ст. ложки
Горіх волоський (лист) – 3 ст. ложки
Перегородки волоського горіха – 5 ст. ложок
Корінь пасльону – 5 ст. ложок
Тирсу від дерева верби – 2 ст. ложки
Рутка аптечна (трава) – 2 ст. ложки
Суниця лісова (квіти, коріння) – 10 ст. ложок
Евкаліпт кульковий (лист) – 3 ст. ложки
Все це подрібнити, заварити і пити так само, як у попередньому рецепті.

Народні засоби, що застосовуються при саркомі

Настоянка листя алое (столітник)
Дрібно порізати 5 великих свіжих листків алое, залити 1/2 л горілки. Настояти в теплому місці 12 діб, збовтуючи щодня. Приймати по столовій ложці 3 рази в день за 2 години до їжі. Якщо почнеться розлад шлунка, зробити перерву на 5 діб.

Настоянка полину звичайного (чорнобиль)
Взяти 1 чайну ложку всього рослини на 1 склянку окропу. Випарувати до половини. Пити по 30 мл 3 рази на день за 1 годину до їжі.

На закінчення розділу наведемо одне цікаве спостереження, що дозволяє поставити попередній діагноз.

Особи, які займаються графологией (визначення характеру по почерку), вказують, що захворювання на рак завжди позначається на почерку, навіть в той час, коли рак знаходиться ще в прихованій формі. Можна визначити по почерку, де знаходиться рак – у верхній частині тулуба або нижній. Ознаки ці нібито такі: поява кутів і надломів в буквах, потовщення нижньої половини букв і розрив зв’язку між сусідніми літерами.

Здоров’я Вам!