Народні методи лікування опіків і надання першої допомоги
Від дії вогню, окропу, гарячих масел, розпечених металів, сірників, гасу кращим засобом слід вважати картопляну муку, яку слід насипати на обпечене місце товстим шаром, зверху покласти товстий шар вати і забинтувати.
Обпечене місце можна присипати содою, крейдою, висівками.
Соняшникова олія
У народній медицині прокип’ячена соняшникову олію застосовують для лікування опіків, ран, попрілостей.
Більш дієвою виявляється емульсія із соняшникової олії та вапняної води в співвідношенні 1:3. Компоненти змішати і збити. Цією емульсією змастити уражену поверхню або накласти на нього пов’язку, змочену емульсією.
Буряк
Відварені листя буряків допомагають від опіків вогнем і у вигляді мазі з медом корисні від лишаїв.
Квасоля
Порошок з висушених і подрібнених бобів квасолі використовується у вигляді присипки при мокрих екземах, опіках, бешихових ураженнях шкіри.
Шафран
Для промивання ран, опікової поверхні, обробки гнійних ран використовують відвар рилець шафрану: 2 столові ложки на 200 мл води кип’ятять 30 хв.
Капуста
Подрібнене листя, змішане наполовину з сирим яєчним білком, наносять на язви і обпалені ділянки шкіри.
Горіхове масло вживають для змащування опіків і загоюються ран.
У селах свіжий опік лікують прикладанням неостывшего ще коров’ячого гною. Вважають, що це попереджає утворення бульбашок.
Котячий жир
Застарілі опіки другого ступеня, коли оголена рана, мажуть котячим жиром.
Картопля
Очистити свіжий картоплю, натерти на тертці, накласти на тканину і прив’язати до хворого місця. Як тільки компрес нагріється, змінити його.
До 100 г картоплі, натертого на дрібній тертці, додати 1 чайну ложку меду і все перемішати. Отриману суміш нанести на марлеву серветку шаром не менше 1 см, прикласти до ураженої ділянки шкіри і закріпити бинтом. Через 2 години пов’язку зняти, що залишилася на шкірі суміш стерти сухою тканиною. Такі пов’язки накладати кілька разів.
Сеча
Свіжа сеча людини – чудовий засіб від опіків. Прикласти до опіку бинт, просочений сечею. Міняти пов’язку, не даючи їй висихати. При сильних опіках така процедура виконується протягом декількох днів.
Мед
Народна медицина здавна застосовує мед в якості ефективного засобу для лікування опіків шкіри. Він послаблює больові відчуття, запобігає утворенню бульбашок, сприяє швидкому загоюванню.
Відвар плодів чорниці
Взяти 100 г сухих плодів, залити 0,5 л води, кип’ятити, поки кількість води не зменшиться до 0,3 л. Застосовувати для змазування обпалених ділянок шкіри, а також для полоскання горла при ангіні.
Свіжі ягоди чорниці стовкти і протерти так, щоб від перетворилися в кашку, яку накладати товстим шаром на уражені місця при опіках (навіть з омертвінням тканини).
Алое
Компреси з соку алое (без вати і паперу), які прикладають 2 рази в день на 3 години, ефективні при лікуванні опіків, вовчака.
При опіках прикладають до ураженого місця 2 рази на день листя алое, зрізавши з них верхній шар, або ж розтерте листя, зміцнюючи їх бинтом.
Бузина чорна
Молоде листя бузини чорної, злегка відварені в молоці, застосовують для лікування запалених, обпалених і навіть опрелых місць.
Дуб
Взяти 40 г кори на 200 мл окропу. Згустити до половини. Для отримання мазі на 1 частина згущеного відвару брати 4 частини вершкового масла або вазеліну. Застосовувати при опіках.
Звіробійне масло
Половину склянки листя і квіток звіробою, стовчених в порошок, настоювати 21 день в темряві в склянці соняшникової, оливкової або мигдального масла. Потім процідити, віджати. Отримане масло є дуже ефективним засобом для лікування опіків. Воно допомагає навіть у тих випадках, коли уражено 2/3 поверхні шкіри.
Наполягати 3 дні в 1 л соняшникової олії і 500 мл білого вина 500 г свіжих квіток і листя звіробою. Потім на слабкому вогні випарити вино.
Відвар суцвіть конюшини червоного
Взяти 20 г сушених суцвіть на 200 мл окропу. Кип’ятити 20 хв., процідити. Застосовувати як примочку при опіках.
Чай
Приготувати міцну заварку чорного або зеленого чаю, остудити її до 13 – 15°С. Поливати цієї заваркою обпечені місця. Додати пов’язку, змочену заваркою. Міняти її, не даючи висихати. Цю процедуру проводити 10 – 12 днів.
Морква посівна
До обпаленого місця прикладають терту моркву.
Гарбуз
Компреси з соку допомагають при опіках.
Коров’яче масло, яйця
Взяти 100 г несолоного коров’ячого масла, добре змішати з 2 свіжими яйцями (без шкаралупи). Покласти цю суміш на місце опіку і перев’язати. Коли мазь засохне, замінити її свіжою. Мазь ефективна навіть при великих опіках.
Житнє тісто, олія
При опіку рясно змастити хворе місце топленим яловичим або баранячим салом або прованським маслом. Якщо з’явилися міхури, проколоти їх стерилізованої голкою. Після цього накласти на опік кисле житнє тісто і міняти його 3 рази в день.
У разі опіку без ран, з бульбашками можна використовувати такий засіб: Соняшникова олія – їдальня ложка, сметана – 2 столові ложки, жовток свіжого яйця – 1 шт. Все добре змішати і, густо змастивши опік, перебинтувати. Пов’язку міняти 1 раз на добу.
Цибуля
Відварити у воді велику цибулину, зняти лушпиння і розтерти в емальованому посуді. Отриману мазь прикладати до обпаленого місця.
Масло з прополісом
Взяти 100 г несолоного вершкового масла, розтопити в емальованому посуді, довести до кипіння, охолодити до 50 – 60°С, додати до нього 10 г попередньо очищеного, подрібненого прополісу. Щільно накрити кришкою і нагрівати до 70 – 80°З 8 – 10 хв, безперервно помішуючи. Знявши з вогню, профільтрувати складу через 2 шари марлі. Охолодити, постійно помішуючи. Використовувати для змащування опіків. Зберігати мазь щільно закритою в темному, прохолодному місці.
Яєчний білок намазати на щільну тканину і прикласти її до обпаленого місця. Після висихання процедуру повторити.
Мучниця
До обпалених місць добре прикладати листя і квітки ошпарені мучниці.
Жито
Навесні, коли озиме жито піде в ріст, але не вийде в трубку, нарвати рано вранці її стебла разом з листям і розтовкти в ступці. Розтопити в посудині 400 г несолоного свинячого сала, а коли закипить, всипати в нього стовчені листя. Кип’ятити листя, але не до жовтизни. Знявши масу з вогню, вичавити, процідити і охолодити. Мазати нею опіки 2 рази в день, до загоєння.
Яєчні білки
При дуже великих опіках взяти 3 свіжих курячих яйця, відокремити білки від жовтків і, виливши білки в посудину, збити рясну піну. В окрему посудину вилити 3 столові ложки прованського масла і теж збити – до білизни, обидва складу змішати і збивати ще 15 хв. Змащувати опіки цим складом до його висихання. На ніч рясно змастити опіки і забинтувати.
Деревне вугілля
«Випустивши за допомогою проколів водянисту рідину з бульбашок, але не знімаючи шкірки, посипати на неї тонкий шар порошку деревного вугілля, очищеного від золи, товщиною близько 1/4 дюйма. Зверху накласти легку пов’язку. Коли порошок стане вологим, зняти його і замінити новими.
Пивні дріжджі
Розігріти пивні дріжджі і на ветошках прикладати до опіку 4 рази на день.
«Прикладати до опіку теплу лемішку, приготовану з рівних частин глини, борошна і лляного насіння з квасом або сывороткою, 4 рази в день».
Лопух великий
Взяти 4 столові ложки кореня на 4 склянки окропу. Відвар згустити наповнивши його до половини. Одну частину відвару ретельно змішати з 4 частинами коров’ячого масла. Мазь ефективна при опіках.
Мазь з трави сухоцвіту болотної
Взяти 1 частина порошку трави на 4 частини коров’ячого масла і 4 частини меду. Застосовувати для лікування опіків і ран.
Відвар чорнокореня лікарського
Взяти 5 г кореня на 200 мл окропу, кип’ятити 20 хв, процідити. Застосовувати у вигляді примочок при опіках.
Абрикос
З м’якоті плодів абрикоса можна робити маски при сонячних опіках обличчя.
Мальва лісова (проскурник)
Отцеженная маса від відвару квіток або листя мальви лісової вживається при опіках: теплу масу накладають як аплікації 2 – 3 рази в день.
Вода
Для зняття болю застосовується тривале, протягом кількох годин, обгортання потерпілого мокрими простирадлами, які потрібно міняти у міру зігрівання. Можна помістити у ванну з холодною водою.
Віск та олія
Швидко допомагає при міхурах і ранах від опіку суміш, отримана наступним способом: закип’ятити олія з воском (на 2 частини масла взяти 1 частину воску). Теплою сумішшю намазати м’яку тканину і накласти на опік, забинтувати. Це старий російський спосіб лікування опіків.
Горохова борошно
Для лікування місць, обпалених порохом, в народі використовують горохову борошно. Нею присипають обпалені місця. Зцілення настає швидко. Ніяких слідів не залишається.
Яєчний жовток
Зварений круто жовток розтерти з 1 чайною ложкою цукру і вершками до утворення мазі. Цією маззю натирають обпечене місце, а потім накладають тканину, просочену цієї ж маззю.
Бобова борошно
Взяти плоди кінських бобів, висушити їх, щоб легше стовкти в муку просіяти через сито і берегти цю муку до вживання. Якщо хтось не має запасу такий бобової борошна, той може отримати її на швидку руку, підсмаживши боби на сковороді, як смажать каву, і потім перемолу в кавомолці. «Рятівне дія має ця мука на місцях, обпалених настільки жорстоко, що на них сповзає шкіра. Але вона допомагає не менше й від тих опіків, на яких спершу надуваються бульбашки. Проте надійніше цієї борошном засипати обпалені місця вже тоді, коли міхур прорветься і наявна під ним рідина витече».
Лаврове листя
Накапати розтоплене свиняче сало на лаврове листя і прикласти їх до місця опіку.
Якщо з’являться бульбашки, потрібно скласти мазь, розтопивши в вогні віск, підмішавши в нього трохи свіжого дерев’яного масла, 2 яєчних жовтка, стовчених в гарячій золі. Цю мазь намазати на вату і прикладати до обпаленого місця до тих пір, поки струп не відвалиться.
Мило
Взяти сіре мило, наскоблить трохи і накласти на обпечене місце або натерти їм пов’язку.
Дощові черв’яки
Їх потрібно засмажити на коров’ячому маслі, вичавити сік. Отриманим соком змащувати опіки.
Вода
«Вода березневого снігу, зібрана в штофи і поставлена на сонці, добре витягує жар. Стару тканину просочити цієї охолодженою водою і прикладати до опіків».
При опіку і озноблении прикладають до хворого місця однорічне заяче сало чи кладуть на запалене місце мозок з сирої кістки козла.
У Могилевської області прикладають до опіків траву материнки.
Ошпарені місця посипають квітками таволги вязолистной.
В Якутії обпалені місця обв’язують свіжої собачою шкурою або тваринним жиром, мажуть кислим молоком, вершковим маслом, змішаним з паленими пір’ям ворони.
Очерет озерний
Золою з сухих стебел очерету озерного посипають опіки і рани.
Калган (перстач прямостоячий)
Взяти 1 столову ложку кореневищ калгану, відварити в 1 склянці вершкового несолоного масла, теплий розчин процідити. Вживати для змащування опіків.
При появі пухирів треба захистити їх від повітря. Намазати або прикласти на марлі яєчний білок, збитий з 2 столовими ложками оливкової олії.
Якщо обпалити вогнем обличчя, руки та інші частини тіла, але не до ран, то треба взяти дрібної солі, поплювати на неї, розтерти і, намазавши хворе місце, зав’язати. Болю не буде, все швидко мине. Водою замішувати сіль не можна. Це не надає допомоги.
Основні умови швидкого позбавлення від опіків:
1) неможливість доступу свіжого повітря,
2) постійна вологість що накладається пов’язки,
3) постійне змазування свіжої ранозагоювальної масою,
4) бездоганна чистота.