Настої

Настої – це водні витяги з тих частин рослин, які порівняно легко віддають діючі початки (квітки, стебла, листя, плоди).

При приготуванні настою гарячим способом підготовлену сировину потрібно висипати в посуд і залити кип’яченою водою. Зазвичай настої готують з розрахунку 1 частина сировини на 10 частин води, більш точне дозування вказано в приписі. 

Настої деяких рослин для внутрішнього вживання готують менш концентрованими, і для них співвідношення сировини і води складає 1:10, 1:20 або 1:30 і т. д.

Настої, призначені для зовнішнього застосування, готують більш концентрованими.

Вміст ретельно переміщати, посуд закрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв. В домашніх умовах водяну баню можна замінити стоячим на вогні невеликим тазом або каструлею з киплячою водою.

Після нагрівання посудину з настоєм зняти і охолоджувати при кімнатній температурі протягом години. Потім настій процідити, віджати на марлю і додати кип’яченої води до вказаного в приписі обсягу, компенсуючи викіпівшу кількість води.

Наприклад, для приготування настою з розрахунку 1:10 з 20 г рослинної сировини, ми повинні отримати 200 мл готового настою. Якщо після проціджування отримано всього 190 мл настою, необхідно додати ще 10 мл води. 

Дуже зручно готувати настій гарячим способом, в термосі. Як правило, для добової норми настою дві столові ложки рослинної сировини заливають двома склянками крутого окропу ввечері і залишають на ніч. На наступний день п’ють по 1/3 теплого настою в 3 прийоми за 30 хв. до їди. 

При приготуванні деяких настоїв можна обійтися і без водяній бані. У цьому випадку подрібнені частинки рослин залити окропом, поставити на плиту або в гарячу піч і стежити, щоб настій не кипів. Через 15 хв. його зняти, остудити і процідити. Такий спосіб приготування настою практично не відрізняється від заварки звичайного чаю.

Ще простіше наступний варіант приготування настою: взяти одну чайну ложку з верхом сухої трави, залити її склянкою окропу, накрити кришкою, дати постояти 20 хв, процідити і випити.

Пити траву слід вранці натщесерце за 30 хв. до їди. 

Деякі настої готують холодним способом. Подрібнені частини рослин залити відповідною кількістю кип’яченої води кімнатної температури, накрити кришкою і настоювати від 4 до 12 год, після чого процідити. П’ють настій зазвичай ложками (дорослі – столовими, діти – чайними) або по 1/2 – 1 склянці (дорослим).

Здоров’я Вам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *