Холера

Холера

Холера – гостра інфекційна хвороба, що характеризується загальним важким станом і зневоднюванням організму, належить до особливо небезпечних захворювань.
Збудник – холерний вібріон може зберігатися у воді й на харчових продуктах тривалий час – протягом одного-двох місяців. Сприйнятливість людини до холери дуже велика; поширення її носить, як правило, характер епідемій. Хвора людина виділяє холерні вібріони з випорожненнями, блювотними масами, інколи з сечею. Зараження відбувається при вживанні води і харчових продуктів, забруднених виділеннями, які містять вібріони (у тому числі при вживанні овочів, які вирощують на полях і городах, добривах неочищеними стічними водами, при митті посуду забрудненою водою).

Спалахи холери спричинені вживанням забрудненої води, вражають протягом короткого часу велике число людей. Спалахи холери швидко поширюються. Контактні епідемії (через брудні руки тощо), навпаки, поширюються повільно. Захворювання виникає частіше усього в літній час.

Захворювання людини на холеру може протікати у легкій формі («холерний пронос»), середньої і важкої («блискавичної»), зазвичай кінчається смертю.

Особливу небезпеку для оточуючих представляють хворі з легкою формою холери, оскільки вони не завжди можуть бути виявлені і своєчасно ізольовані.

Типові прояви холери починаються після інкубаційного періоду в 2 – 3 дні.

Характерні ознаки:

  • частий і рясний пронос;
  • блювота;
  • зниження температури (до 35 – 34°);
  • загальна інтоксикація організму – судоми, затемнення свідомості, ослаблення серцевої діяльності і т. п.;
  • стілець частий (до кількох десятків разів на добу)набуває вигляду рисового відвару або м’ясних помиїв.

Випорожнення містять величезну кількість холерних вібріонів.

Поєднання проносу і блювоти веде до значної втрати води організмом: за кілька годин хворі можуть втрачати до 7 л рідини з блювотними масами і до 30 л з випорожненнями.

У зв’язку з різким зневодненням організму хворий на холеру має характерний вигляд:

  • риси обличчя загострюються;
  • очі ввалюються;
  • шкіра набуває синюшний відтінок;
  • покривається легким потім і втрачає еластичність.

В такому стані хворий знаходиться кілька діб, після чого починається одужання. Тривалість хвороби коливається від одного-двох до десяти-п’ятнадцяти днів. Сучасна терапія забезпечує сприятливий результат хвороби, тоді як в минулому від неї гинуло 25 – 50% хворих.

“Блискавична” («суха») холера протікає без поносу і блювоти, характеризується важким, несвідомим станом, судомами, смерть настає протягом декількох годин.

Якщо немає можливості надати хворому швидку медичну допомогу, потрібно, не гаючи часу, застосувати застережні заходи.

Нижче наводяться дві рекомендації, що належать старим російським лікарям, які мали практичний досвід лікування хворих на холеру.

1 спосіб «Якщо не можна надати хворому негайну лікарську допомогу, то йому слід давати пити теплий м’ятний чай, настій ромашки, полину, на живіт прикладати теплі компреси з потовченого лляного насіння, висівок, нагрітого вівса, а ще краще – заварених окропом свіжих або сухих ароматних пом’якшувальні трав, наприклад, м’яти польової, листків алтеї. Пити можна сухарну, рисову або ячмінну кип’ячену воду. У разі появи справжніх холерних нападів з проносом і блювотою кольору рисової води можна кожні 5 хв. давати ковтати шматочки льоду величиною з горіх і час від часу давати пити содові шипучі порошки або ж содову воду (1/4 чайної ложки соди на склянку кип’яченої води з додаванням однієї чайної ложки свіжо вичавленого лимонного соку). На живіт продовжувати класти теплі припарки. У разі холодних кінцівок і судом розтирати ноги і руки камфорним і мурашиних спиртами, перцівкою; обгортати їх зігрітою сукном або фланеллю; прикладати пляшки з гарячою водою. Коли хворий у змозі що-небудь пити, давати липовий чай з додаванням вина або рому. Одужуючому можна давати яловичого або курячого бульйону через кожні 3 – 4 години по чайній або столовій ложці і лише через кілька днів, коли мова буде чистий, а стілець налагодиться, смажену яловичину. При закріпі можна дати ревеню».

2 спосіб «Перш за все дати хворому два порошку каломеля (проносне і дезінфікуючий засіб) по 0,3 г через дві години один після іншого. Потім ще два порошку по 0,1 г через три години кожен. Якщо немає каломеля, то дати один раз півтори столові ложки касторки, хоча вона діє гірше каломеля. Потім зараз же після першого порошку каломеля посадити хворого в гарячу ванну до 40°С хвилин на двадцять, а якщо будуть сильні судоми, то нехай сидить у ванні довше, до полегшення. Після ванни укласти в постіль, обкласти колом пляшками з гарячою водою і укутати теплими ковдрами, щоб викликати потіння. На живіт покласти зігріваючий компрес з горілки; можна також покласти компрес з висівок або з вареної з лушпинням і розім’ятої картоплі. Всередину можна давати ефірно-валеріанові краплі по 15 – 30 крапель, а також дати випити кілька разів по півсклянки слабкого (рожевого кольору) розчину марганцевокислого калію. Якщо в будинку є камфорний спирт, то можна давати і його по 8 крапель на цукрі кожні 10хв., особливо коли хворий починає холодеть. Після 5 – 6 прийомів ліки дати хворому для підкріплення сил чашку гарячого, міцного, але не кип’яченого, а лише настояного кави, причому дати випити не відразу, а потроху. Якщо немає кави, то дати чаю, теж міцного і гарячого з ромом або коньяком. Взагалі давати якомога більше пити. У проміжках робити хворому глибокі клізми (рази 3 – 4 добу) та води очищеної соляної кислоти, якої на склянку води брати 30 крапель. Якщо немає соляної кислоти, то класти танін з розрахунку одна чайна ложка таніну на чотири склянки води (2%-ний розчин). Клізми робити теплі, до 40°С. При невеликих судомах можна проводити розтирання камфорним спиртом або настойкою спирту на стручковому перці, а при великих – робити ванну з додаванням гірчиці. Добре для підкріплення сил давати ще червоне вино, оскільки в ньому багато таніну, що зупиняє розмноження холерних вібріонів. При завзятій блювоті допомагає прийняття розчину йоду з 4 – 5 крапель, розведених у воді (води береться стільки столових ложок, скільки крапель йоду), і ковтання льоду. Коли хворого перестане рвати, припиняться судоми, і він почне одужувати, то перший час краще нічого йому не давати їсти, а потім лише молоко, манну кашу, кисіль, протерті супи. До звичайної їжі переходити не раніше, ніж через десять днів».

Доглядати за холерним хворим можна сміливо торкатися його і сидіти біля нього, але тільки не приймати біля нього ніякої їжі.

Остерігатися потрібно лише випорожнень і блювання хворого, і у разі дотику до нього ретельно знезаражувати руки. Щоб уникнути поширення зарази випорожнення і блювотиння хворого слід збирати в посудину, на дно якого налити дьоготь або насипати вапно, і засипати їх землею або тирсою, а потім спалювати.

Не можна допустити, щоб заразна холерна рідина потрапляла в землю поблизу житла, так як вона може бути потім занесена дощовими водами в річки й колодязі і послужити джерелом поширення інфекції.
Для дезінфекції під ліжко хворого слід ставити дьоготь на тарілці або карболовий розчин. Всі постільні речі (матрац, ковдра) хворого спалити. Білизну потрібно опустити в окріп і кип’ятити з додаванням карболки або сулеми.

У заражених холерою місцевості слід остерігатися пити сиру воду, мити нею посуд; необхідно дотримувати чистоту, уникати їсти сирі плоди, оберігати себе від застуди, несвіжої їжі, не пити алкогольних напоїв.

Народні засоби, що застосовувалися під час епідемій холери:

При перших ознаках захворювання пити у великих кількостях у гарячому вигляді:
– настій кропу,
– настій м’яти,
– настій ромашки і полину (у рівних частинах),
– просто гарячу воду (закип’ятити і випити цю воду, поки не охолола).

Кава, вживається з молоком або червоним угорським вином, рекомендують при епідемічній дитячій холері і тифу.

Замість чаю пити молоко, зварене з насінням кропу.

Під час епідемій дуже корисно додавати в їжу цибулю і на сніданок готувати суп із цибулі з додаванням солі, перцю, оцту (із старовинного лікарського порадника).

Пити солод, який пригнічує життєдіяльність холерних вібріонів: 50 г (10 чайних ложок) солоду закип’ятити 1 л води; потім 2раза процідити, профільтрувати, підсолодити сиропом і давати хворому пити в необмеженій кількості.

Цикорій звичайний
«Це – прекрасний засіб не тільки від холери, але взагалі від всяких шлункових захворювань: проносів, різі, спазмів і ін. Його потрібно заварювати і пити як чай. На склянку окропу брати чайну ложку сухої трави (стебло, листки і квітки, дрібно порубані). Смак гіркий. При захворюванні треба відразу випити не менше трьох склянок гарячого навару, після чого хворий швидко засинає і прокидається в кращому стані. Іноді хвороба цим і закінчується». («Лікувальник з багатьох мудреців».)

Кореневище лепехи (аїру)
Здавна його використовували під час епідемій холери, грипу, тифу – жували як профілактичний засіб.

Під час епідемій холери пили спиртову настоянку з коріння дудника лісового та часнику як засіб, що охороняє від хвороби.

Настоянка на березових бруньках
На пляшку горілки взяти півпляшки нирок; настоювати протягом місяця, вживати при холері по 1 чарці через щогодини до припинення блювоти.

Пити кожні 10хв. по ковтку розчин березового вугілля: в 10 склянках кип’яченої води розчинити столову ложку з верхом порошку вугілля, добре збовтати і пити. Можна додати в розчин коньяк, спирт або горілку.

Симпатичний засіб:

при епідемії холери треба носити на животі, не знімаючи, пояс з червоної вовни або з червоної фланелі; це, як вважають, оберігає від захворювання.

Коли холерний хворий вже починає холодіти, до його ступенів приставляють гарячий самовар, від якого не буває опіків зважаючи на стан хворого. Якщо самовара немає, то приставляють що-небудь дуже гаряче з металу, наприклад праска, чавунець і т.п., обернувши їх ганчіркою. Зазвичай хворий від цього засинає через кілька хвилин; подих його стає рівніше, на обличчі з’являється піт. Прокидаючись, він відчуває печіння від гарячого металу, що вказує на покращення стану.

Здоров’я Вам!