Глисти

Глисти

Глисти (гельмінти) – паразитичні черв’яки, які живуть в організмі людини, а також тварин і викликають хворобливі поразки окремих органів чи загальне порушення здоров’я.

Прояв хвороби може бути різним; воно залежить від виду глистів, місця їх локалізації в організмі людини (господаря), кількості. Майже завжди захворювання супроводжується втратою ваги, загальним нездужанням, запамороченням, дратівливістю.

При паразитуванні гельмінтів:

    • в кишечнику – спостерігаються запори, проноси, нудота, рідше блювання;
    • у печінці – жовтушність, набряки;
    • в легенях – кашель, витікання з носа.

При всіх видах захворювання спостерігається зниження працездатності, а у дітей – порушення фізичного та розумового розвитку, затримка росту, статевого розвитку, розлад пам’яті і т. п.

Зараження людини глистами, залежно від їх виду, може відбуватися при вживанні в їжу погано провареного м’яса тварин, заражених яйцями і личинками, або при попаданні в організм людини яєць і личинок, розвиток яких відбувається в грунті.
Тут вони розвиваються в дорослі особини.
Кількість глистів в організмі людини при запущеній хворобі може бути дуже великим. Дорослі глисти і їх яйця можуть виходити з організму людини разом з калом, що і є основною ознакою при розпізнаванні причини захворювання. Крім того, є більш складні способи діагностування на основі аналізів крові, харкотиння та інші, які виконують у лікувальних установах.

Найбільш часто зустрічаються у людини такі глисти: гострики і аскариди, що належать до круглих черв’яків, різні види ціп’яків (солітери), що відносяться до стрічкових черв’яків (стрічкові).
Необхідно ще раз нагадати, що діагностування і лікування захворювань, що викликаються присутністю в організмі людини паразитуючих черв’яків, повинен проводити тільки лікар. Як правило, виведення їх із кишечника слід виконувати тільки відповідно до призначень лікаря в домашніх або стаціонарних умовах. Глистогінні засоби не можна давати при вагітності, менструації, важкому гарячковому стані і кишкових захворюваннях!

Нижче наводяться короткі відомості про глисти і способи зараження ними людини

Гострики

Гострики (стрибунки)

Паразитують в кінцевому відділі тонких кишок і в сліпій кишці людини. Довжина самки 9-12 мм, самця - 2 - 5 мм. Тіло хробака біле, з загостреними кінцями. Яйця безбарвні. Самки з готовими для відкладання яйцями спускаються в пряму кишку, звідки виповзають назовні і, відклавши яйця (близько 12 тисяч) поблизу анального отвору, гинуть. Виповзання гостриків супроводжується свербінням. На вологій поверхні тіла яйця дозрівають. Людина заражається гостриками, проковтуючи яйця, які заносяться в рот забрудненими руками при свербінні.

Аскариди

Аскариди

Круглі глисти червонуватого кольору, що нагадують дощових черв'яків. У людини дорослі аскариди живуть у тонких кишках. Самки відкладають в кишечнику понад 200 тисяч яєць на добу, яйця в кишечнику не розвиваються, а виділяються з випорожненнями назовні і дозрівають в ґрунті. При попаданні дозрілих яєць з їжею і питвом в кишечник людини виходить личинка, яка пробуравлює стінки кишок, потрапляє в кишкові вени, досягає серця і звідти струмом крові заноситься в легені. Тут вона пробуравлює альвеоли і проходить по дихальним шляхам в ротову порожнину. Ковтнув зі слиною, личинка вдруге потрапляє в кишечник, де перетворюється в дорослу аскариду. Дорослі аскариди живуть у кишечнику, число їх може досягати декількох сотень. Вони виділяють шкідливі для організму речовини і при великих скупченнях порушують роботу кишечника. Основним джерелом зараження є брудні руки, немиті овочі та фрукти, непроварені продукти, забруднена вода, мухи. Для попередження зараження і поширення аскарид слід дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити овочі та фрукти, утримувати в чистоті туалети.

Народні глистогінні засоби, що використовуються для вигнання гостриків і аскарид

Клізми з відвару полину цитварного Застосовувати для вигнання гостриків і аскарид.

Клізма з молока з часником
Зварити в склянці молока велику головку часнику до м’якості, молоко процідити, остудити і поставити з нього клізму, залишивши її на всю ніч. Для дорослої людини треба зробити клізму з цілої склянки, а дитині досить 1/4 – 1/2 склянки. Робити це протягом семи днів.

Сир, гниле м’ясо
Якщо маленька дитина не тримає в собі клізму, то треба до заднього проходу прив’язати сир або шматочок гнилого м’яса – глисти незабаром вилізуть на приманку назовні.

Відвар суцвіть пижма
Одну столову ложку суцвіть залити 0,5 л окропу, кип’ятити 10 – 15хв., процідити. Застосовувати у вигляді клізми 1 раз в день (затримати рідину на 5 хвилин). Дітям не застосовувати!

Настій цибулі ріпчастої
Одну цибулину середнього розміру подрібнити, залити склянкою окропу (або – 1,5 склянки кип’яченої води, настояти 12 год., процідити. Пити по 1/2 склянки в день протягом 3 – 4 днів. Стародавній лікувальний засіб, який застосовується для вигнання гостриків і аскарид.

Настій трави полину гіркого
Одну чайну ложку трави залити 2 склянками окропу, охолодити, процідити. Приймати по 1 – 2 столових ложки 3 рази на день за 20хв. до їжі. Застосовувати при виведенні гостриків і аскарид.

Суцвіття ромашки аптечної – 1 частина, суцвіття пижма звичайного – 1 частина, корінь тирличу жовтого – 1 частина, трава полину гіркого – 2 частини, кора крушини ламкої – 3 частини. Одну столову ложку суміші заварити в термосі на ніч 1 склянкою окропу. Процідити. Пити натщесерце вранці і ввечері по 1 склянці 3 дні поспіль. Застосовувати проти гостриків і аскарид.

Настій суцвіть і листя пижма
Три столові ложки трави залити 1 склянкою окропу, настоювати протягом 1 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день.

Трава полину гіркого, трава золототисячника звичайного – порівну. Одну столову ложку суміші варити 20 хв. у склянці води, процідити. Пити по 1 склянці вранці натщесерце та ввечері 8 днів поспіль. Потім прийняти порошок наступного складу: суцвіття пижма звичайного, корінь оману високого, сухі плоди чорниці звичайної – взяти порівну, дрібно стовкти, змішати в однорідний порошок. Приймати по 5 столових ложок порошку, запиваючи водою.

Трава золототисячника звичайного – 10 г, суцвіття безсмертника – 10 р, корінь тирличу жовтого – 15 г, листя вахти трилистной – 5г.
Всю суміш залити 3 склянками окропу і варити 3 хв. В гарячий відвар всипати 10 г суцвіть пижма звичайного і настоювати 10 – 12 год.; процідити. Пити по 50 – 250 мл (залежно від віку дитини) 3 рази-через 1 годину. Після третього разу дати хворому проносне. Курс лікування становить 2 – 3 тижні (для вигнання аскарид і волосоголовця).

Порошок пагонів і плодів омели білої – 0,5 г, порошок кореневища з коренями валеріани лікарської – 1г. Приймати по 1 порошку на день протягом 3 днів для вигнання аскарид, гостриків, волосоголовця.

Засіб, рекомендований медиками: подрібнене цитварне насіння змішати з медом, варенням або сиропом. Напередодні прийому насіння дотримуватися дієти, на ніч прийняти проносне. Потім 2 дні поспіль приймати цитварне насіння 3 рази на день за 1,5 – 2 години до їжі. На другий день прийому прийняти на ніч проносне. Дозування цитварного насіння дорослим: по 4 – 5 г на прийом, дітям – відповідно до віку: 1 – 3 роки по 0,25 – 0,75 г, 4 – 6 років по 1 – 1,5 г, 7 – 9 років по 1,75 – 2,25 г, 10 – 14 років по 2,5 – 3,5 м, 15 -16 років по 4 р.

Більш простий варіант, поширений у народній медицині: змішати 1 чайну ложку цитварного насіння з медом і з’їсти натщесерце. Через 2 години знову з’їсти таку ж порцію, але в проміжку нічого не їсти, потім випити проносне.

Солітер

Солітер (ціп'яхи)

Відносяться до стрічкових черв'яків. Захворювання людини викликають, головним чином, озброєний ціп'як (свинячий солітер) і неозброєний ціп'як бичачий солітер). Ці гельмінти досягають довжини: перший 1,5 - 2м, другий 4 - 6 м. Вони паразитують у тонких кишках, щільно прикріплюючись присосками до стінки кишки. Тіло солітера складається з окремих члеників; зрілі членики, які містять яйця, відриваються і виходять назовні, причому членики бичачого ціп'яка можуть активно виповзати із заднього проходу, а членики свинячого ціп'яка виходять тільки з випорожненнями. Надалі яйця потрапляють в організм тварин, які служать проміжним господарем; для бичачого солітера - це велика рогата худоба, для свинячого - свиня, кабан, а також людина. Розвиток личинки відбувається у м'язах проміжного господаря і в кишечнику людини, що з'їла непроварене м'ясо, що містить ці личинки (фіни). Для людини більш небезпечний свинячий солітер, так як, крім самих хробаків, в організмі людини можуть паразитувати також і його личинки (цистицерки), вражаючи мозок, очі і тканини. Поширений також карликовий ціп'як, що має довжину 1,5 - 3 см і паразитує в тонкому кишечнику людини, в основному у дітей. Оскільки єдиним джерелом зараження є людина, розсіююча у зовнішньому середовищі яйця і членики солітера, дуже важливо виявляти і лікувати кожного хворого. Лікування повинно здійснюватися під наглядом лікаря в стаціонарних умовах, із застосуванням різних лікарських засобів і спеціальних медикаментів, а також хірургічним шляхом.

Народні глистогінні засоби, що використовуються для вигнання солітера

Сирі, очищені від шкірки насіння гарбуза (обов’язково з зеленою тонкою шкіркою) використовують для вигнання стрічкових черв’яків; є насіння гарбуза потрібно протягом 10 – 14 днів.

Чверть фунта (100 г) очищених гарбузового насіння розтовкти і змішати з брусничним соком в густу кашку. Увечері з’їсти кілька оселедців (хто скільки зможе), а вранці з’їсти половину зазначеної кашки. Потім через годину з’їсти іншу половину кашки і лягти в ліжко на 2 години. О 8 год. ранку випити столову ложку касторової олії і трохи походити. Через 3 – 4 години солітер повинен вийти. Якщо солітер вийшов, треба ретельно оглянути, чи вийшла головка. Якщо вийшла, можна заспокоїтися, так як більше одного солітера в одному організмі не буває. Якщо ж голівка не вийшла, то солітер знову почне зростати. Головка у нього сидить на тонкій шийці, але міцно тримається за стінки кишок п’ятьма присосками; розпізнати її легко. Для цього потрібно залити водою кал в тазу, помішати, дати устоятися, злити воду і знову залити водою. Так робити кілька разів, поки стане ясно, чи вийшов солітер і вийшов він взагалі.

З’їсти натщесерце близько чверті фунта очищеного гарбузового насіння (обов’язково з зеленою тонкою шкіркою). Через годину випити маленькими ковтками склянку молока, в якому була зварена головка часнику. Через півгодини випити сильне проносне, а ще через півтора або два години поставити клізму з теплої води, в якій теж треба попередньо зварити головку часнику.

Суцвіття пижма, насіння гарбуза, кора крушини ламкої – порівну. Одну столову ложку суміші варити 7 – 10 хв. у склянці води, процідити. Пити по 1 склянці вранці і ввечері 3 дні поспіль.

Суцвіття пижма, кора крушини ламкої, трава полину гіркого, листя м’яти перцевої, кореневищ з корінням валеріани лікарської – по 2 частини, насіння моркви дикої – 3 частини. Дві столові ложки суміші заварити як чай у склянці окропу, процідити. Пити по 1 склянці вранці і ввечері 3 дні поспіль.

Суцвіття пижма – 20 г, суцвіття ромашки аптечної – 10 г, трава полину гіркого – 60 г, кора крушини ламкої – 10 г. Одну столову ложку суміші варити 7 – 10 хв. у склянці води, процідити. Пити по 1 склянці вранці і ввечері 3 дні поспіль для вигнання солітера.

Суцвіття пижма – 25 г, кора крушини ламкої – 25 г. Дві десертні ложки суміші заварити як чай у склянці окропу, процідити. Пити по склянці вранці і ввечері 3 – 5 днів.

Суцвіття ромашки аптечної, трава полину гіркого, суцвіття пижма – порівну. Дві столові ложки суміші заварити на ніч в термосі 0,5 л окропу, процідити. Пити натщесерце по 1 склянці вранці і ввечері протягом 3 – 5 днів.

Відвар незрілих волоських горіхів
Подрібнити 4 столові ложки незрілих волоських горіхів, залити їх склянкою трохи підсоленого окропу, дати настоятися півгодини, а потім відцідити макуху. Отриману рідину випити протягом дня, приймаючи послаблюючу сіль. Засіб ефективно проти солітера, так і проти круглих глистів.

Якщо з’їсти багато (до 3 кг) свіжої лісової суниці, а потім оселедець і цибулю, то можна вигнати солітера.

Екстракт кореневища папороті чоловічої
Вживається як активний засіб проти стрічкового глиста (солітера). Треба не забувати, що рослина отруйна і для людини, якщо затримається в кишках і всмокчиться в кров. Тому після першого прийому через 1 – 2 години, а якщо рахувати після останньої порції, то через півгодини, потрібно прийняти проносне (але не касторове масло, яке можна прийняти лише через 5 год. після прийому папороті чоловічої).

Для вдалого вигнання солітера, якщо лікування чому-небудь проводять без спостереження лікаря, пропонуються наступні процедури:

За 1 – 2 дні до початку лікування вживати поживну, легко засвоюєму рідку їжу, бідну жирами (білий хліб, сухарі, круп’яні супи, кисле молоко, сир, рідкі молочні каші, варену свіжу рибу); кисілі, кава, чай; дозволяється і цукор. Напередодні лікування на вечерю випити тільки солодкий чай або каву з сухарем; на ніч прийняти послаблюючу сіль (3г); перед сном рекомендується з’їсти шматочок оселедця з цибулею. Вранці натщесерце приймати аптечні або саморобні (див. нижче) пігулки з екстрактом папороті (10 шт.) через кожні 15 – 20 хв. Через 30 хв. після прийому останньої таблетки прийняти послабчу сіль (30 г); якщо протягом 3 год. не буде стільця, поставити теплу клізму. При виході паразита без головки (спостереження лікаря) треба ще 1 – 3 рази поставити клізму. У народі прийнято при позиві на стілець сідати на горщик з гарячим молоком (чверть посуду) і тужитися.

Ефірний екстракт папороті чоловічої
(готовий препарат у кількості 5 м, розділений на 10 капсул) слід приймати через кожні 5 хв., запиваючи водою або 1%-ним розчином соди. Якщо немає готового препарату, його можна замінити відваром кореневища (10 г кореневища на 200 г окропу), згущеним до половини, і приймати по 1 чайній ложці (по 4 – 5 мл) з медом. Це кількість відвару замісити з борошном і розділити на 10 пілюль (порція для дорослих, а дітям відвар треба давати відповідно до віку). Кореневище папороті чоловічої ефективно не тільки проти солітера, але і проти бичачих або свинячих ціп’яків і карликового ціп’яка.

Засоби народної медицини, які застосовуються проти різних видів глистів

Морква
Їсти якомога більше сирої моркви, головним чином пити її сік.

Червоний перець
Регулярно вживати в їжу велику кількість червоного пекучого перцю (свіжого і в порошку).

Пити настій березових бруньок.

Волоський горіх
Гіппократ рекомендував застосовувати від глистів відвар з зеленої шкірки волоських горіхів.

Взяти 1/4 фунта (100 г) очищених і добре стовчених насіння гарбуза (краще торішніх, сухих), 1/8 фунта (50 г) какао, трохи цукру і кілька крапель води, все змішати, розтерти в тісто. З цього тіста зробити 20 коржів і пересипати їх цукром. Перший день лікування нічого не їсти і не пити. На другий день вранці прийняти всі коржі по одній через кожні 10 хв. Глисти почнуть швидко виходити.

Листя полину і товчені насіння гарбуза (порівну). Настояти на горілці, поклавши в пляшку до третини суміші і долив інше горілкою. Настоювати тиждень в теплі або на сонці. Пити настоянку 2 рази на день по чарці натщесерце, краще всього за півгодини до обіду і до вечері. Пити якомога довше, кілька тижнів, поки буде ясно, що шлунок повністю очистився від глистів.

Настоянка цибулі ріпчастої
Наповнити пляшку наполовину дрібно порізаною цибулею і залити доверху горілкою або спиртом, настоювати в теплому місці протягом 10 діб. Приймати щодня по 1 – 2 столових ложки 2 рази в день перед їжею.

Часник
Десять головок часнику, прийнятих з топленим молоком, на думку знахарів, виганяють всі види глистів. Через 2 години після прийому часнику потрібно прийняти проносне.

Клізма з часнику
Часник застосовують як глистогінний засіб також і для клізм: 5 – 6 зубчиків дрібно порізати і залити склянкою теплої води.

Настоянка часнику
П’ять середніх головок часнику очистити від лушпиння, добре розім’яти в кашку і залити 500 мл горілки. Настоювати тиждень при кімнатній температурі. Потім відцідити розім’ятим часник, сильно віджавши макуху. Зберігати настоянку, щільно закупоривши, в прохолодному місці. Приймати протягом 3 – 4 днів натщесерце за півгодини до їди по 30 крапель. У дні прийому часникової настоянки необхідно приймати проносне (не масляне). Запах часникової настоянки можна відбити, пожувавши петрушки.
Протипоказано при нефриті і стенокардії!

Черемша, цибуля ведмежа
Застосовувати як глистогінний засіб.

Відвар листя щавлю звичайного
Заварити 1 кг щавлю 1 л окропу і варити на водяній бані 2 години, потім процідити, додати 50 г цукру, уварити до об’єму 1 склянки і випити протягом дня по 1 – 2 ковтки до їжі.

Настій суцвіть пижма
Застосовувати як протиглисний засіб. Пижмо протипоказана вагітним жінкам та маленьким дітям.

Відвар трави гвоздики польової або гвоздики китайської
Одну столову ложку сухої трави на склянку підсоленого окропу. Приймати по 30 – 40 г 3 рази на день натщесерце. Цей відвар можна згустити уварюванням до половини колишнього обсягу. Отриманий екстракт приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день натщесерце. Застосування обох видів гвоздики дуже ефективно діє навіть на кров’яну двуустку, яка зазвичай погано піддається вигнанню.

Кора дуба
Кора дуба надає противоглистну дію.

Сік дині
Простим, абсолютно нешкідливим способом вигнання глистів, особливо у дітей, є сік середини стиглої дині. Сік п’ють натщесерце по склянці і більше, за умови, що дині вирощувалися без застосування отрутохімікатів; в іншому випадку може бути сильне отруєння. Краще всього користуватися динями з власних ділянок.

Відвар шкірки плодів граната
Відварити подрібнену шкірку 1 граната в 150 мл окропу. Потім протягом півтора годин випити відвар в 3 прийоми, не приймаючи їжі. Через 3 – 4 години прийняти проносне. Для вигнання глистів можна вживати всі частини гранатового куща, але відвар шкірки плодів є найбільш ефективним засобом.

Кокосове молоко
Щодня випите молоко з 1 горіха кокосової пальми (свіжого) добре чистить від усіляких  хробаків. Солітера іноді вдається вигнати з головкою у два-три дні, якщо в ці дні нічого не їсти і не пити, крім кокосового молока.

Насіння гарбуза
Свіжі насіння, очищені від верхньої шкірки, але зберегли внутрішню сіро-зеленувату шкірку, приймати для вигнання глистів: дорослим 300 – 500 г, дітям 10 – 12 років – 150 г, 5 – 7 років – 100 г, 3 – 4 років – 75г. З’їсти натщесерце всю порцію протягом 1 години. Через 3 – 4 години прийняти послабну сіль, а потім через півгодини поставити клізму.

Насіння гарбуза з медом

Висушені насіння очистити від шкірки, не пошкоджуючи тонку зелену шкірку (оболонку). Невеликими порціями розтирати очищені насіння в ступці, додаючи по краплях воду (не більше 15 крапель), в розтерту кашку додати мед. Для дорослих доза насіння становить 300 г Води додати при розтиранні насіння 50 мл, а меду – 15 г. Всю цю дозу з’їсти натщесерце протягом години – по чайній ложці з перервами. Через 3 години прийняти проносне. Дітям від 2 до 3 років давати на прийом 50 г насіння, від 3 до 4 років – 70 г, від 5 до 7 – 100 г, від 10 до 12 років – 150г. Кількість води і меду відповідно зменшувати. 

У дні лікування необхідно дотримуватися такої дієти: у перший день (підготовка до лікування) хворий повинен харчуватися протертою і рідкою їжею (супами, рідкими кашами, овочевим пюре, кислим молоком тощо). Увечері рекомендується прийняти послабну сіль (25 – 30 г глауберової або англійської солі для дорослої людини). На наступний день вранці поставити очисну клізму і дати випити приготовані з насіння гарбуза ліки (натщесерце). Ліки слід пити ковтками протягом 30 – 40 хв. Через 2 години після цього приймають проносне (для дорослої людини 40 – 50 г глауберової солі). Через 2 години після прийому проносного потрібно поїсти. Глисти іноді виходять не відразу, а в наступні 1 – 2 дні. Тому на другий і третій день рекомендується ставити очисну клізму (1 раз на день).

Здоров’я Вам!