Гастрит (катар шлунка)
Гастрит – запалення слизової оболонки шлунка. Розрізняють гостру і хронічну форми. Гострий гастрит викликається переїданням, особливо при одночасному вживанні алкоголю, вживання недоброякісних продуктів, прийомом деяких лікарських препаратів протягом тривалого часу, самоотруєнням організму при захворюванні печінки, нирок, порушення обміну речовин та ін. При гострому гастриті раптово з’являється тяжкість або біль в області подложечки, відрижка з запахом тухлого яйця або з’їденої їжі, наліт на язику, нудота з блюванням. Після 1 – 2 днів всі ці явища минають і настає повне видужання. У більш тяжких випадках стан хворого гірше, у нього піднімається температура, на губах з’являється висип, можливо непритомний стан. Хвороба триває 10-15 днів і вимагає обов’язкового лікування. Хронічний гастрит розвивається при тривалому впливі на організм згаданих вище причин, а також при хронічних захворюваннях. Слід особливо підкреслити, що неуважне ставлення до прийняття їжі (поспішна їжа, погане пережовування їжі, читання за їжею) може сприяти захворюванню хронічним гастритом. Ознаками його є зниження апетиту, відрижка, нудота, іноді біль, а частіше відчуття тяжкості в надчеревній області. Виліковується хронічна форма дуже важко.
Народні засоби лікування катару шлунка (гастриту) з використанням цілющих властивостей культурних і дикорослих рослин
Сік чорної смородини
Пити по 1/4 склянки з Рази на день. Застосовувати при гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку.
Сік алое (столітник)
Приймати по 1-2 чайних ложки 2 – з Рази на день за 20 – 30хв. до їжі. Курс лікування – 1 – 2 місяці. Або – курс лікування 15 – 30 днів. Приймати при хронічному гастриті, що супроводжується запорами.
Сік капусти білокачанної
В домашніх умовах сік можна отримати віджавши подрібнене листя поспевшего качана. Пити в теплому вигляді по півсклянки 2 – 3 рази в день за годину до їжі. Застосовувати при хронічному гастриті, особливо зі зниженою кислотністю шлункового соку. Сік свіжої капусти можна зберігати в холодильнику не більше 2 діб. Або – сік слід пити за 30 – 40 хв. до їди 3 – 4 рази в день, починаючи з півсклянки на прийом і поступово збільшуючи порцію до 1 склянки; приймати 3 – 4 тижні.
Сік картоплі
Свіжоприготований сік пити по 3/4 склянки натщесерце за 1 годину до їжі. Через кожні 10 днів необхідно робити перерву. Застосовувати при гастриті з підвищеною кислотністю.
Настій листя салату посівного (латуку посівного)
Столову ложку подрібненого листя заварити склянкою окропу, настоювати 1-2 години, процідити. Пити по півсклянки 2 рази на день або по 1 склянці на ніч. Застосовувати при хронічному гастриті.
Гірчичне насіння
Для лікування використовувати мелені насіння, які приймати по наступній схемі, запиваючи водою: почати з 1 насінини і дійти до 20, щодня збільшуючи дозу на 1 насінину. Дійшовши до 20 насінин, слід зменшувати по 1 насіння в день.
Порошок з кореня ревеню
При гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку ревінь в малих дозах чинить в’яжучу дію.Корінь ревеню заготовити восени; промити у воді, порізати на шматочки, пров’ялити на сонце і сушити при температурі не вище 60°. Приймати по 0,05 – 0,2 р.
Настій квіток яблуні
Чайну ложку (з верхом) сухих квіток залити склянкою окропу. Один стакан настою випивати протягом дня маленькими ковтками.
Настій коріння лопуха
Чайну ложку подрібненого кореня залити 2 склянками окропу, настояти 12 год., процідити. Пити по півсклянки теплого настою 2 – 4 рази на день. Корінь лопуха можна застосовувати також і у вигляді відвару: чайну ложку подрібненого кореня залити склянкою окропу, кип’ятити 5 – 10 хв. на слабкому вогні, остудити, процідити. Приймати по 1 столовій ложці відвару 3 – 4 рази в день. Або – в обох випадках слід брати по 1 столовій ложці кореня.
Подорожник великий
Настій листя
Столову ложку сухого подрібненого листя заварити склянкою окропу, настоювати 10 хв, процідити. Випити за 1 годину невеликими ковтками (добова норма).
Сік листя подорожника великого
Листя зірвати з частиною черешка, промити в холодній проточній воді, дати воді стекти, листя обшпарити окропом, пропустити через м’ясорубку і віджати через щільну тканину. У спекотну погоду сік виходить в’язким, густим. В цьому випадку його слід розвести водою 1:1. Отриманий сік кип’ятити 1 – Змін. Приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день за 15 – 20хв. до їжі. Застосовувати при хронічному гастриті; ефективний при гастриті зі зниженою й нульовою кислотністю.
Відвар соку свіжих листків подорожника Добре промиті листя порізати, пом’яти, віджати сік, змішати його з рівною кількістю меду, варити 20 хв. Приймати по 2 – 3 столових ложки в день. Зберігати в добре закритому посуді в прохолодному темному місці.
Настій кореневища аїру
Чайну ложку подрібненого кореневища залити склянкою окропу, настоювати 20 хв, процідити. Пити по півсклянки 4 рази на день за 30 хв. до їди. Застосовувати при гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку.
Настій листя м’яти польової
Дві столові ложки листя залити 2 склянками окропу, наполягати 20 хвилин, процідити. Приймати по 1/2 – 1 склянці за 15 – 20 хв. до їди 2 – з Рази на день. Застосовувати при хронічному гастриті.
Настій коріння алтеї лікарської
Залити 6 г стовчених в порошок коренів 2 склянками холодної води, настоювати 8-10 год.
Відвар кореня перстачу прямостоячого (калгану)
Столову ложку грубоистолченного кореня залити склянкою води і кип’ятити на повільному вогні під кришкою 20 хвилин, остудити, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 5 разів на день.
Відвар коріння герані луговий
Залити 30 г подрібнених коренів 1 1/2 склянки води, довести до кипіння, потримати на слабкому вогні або киплячій водяній бані 30 хв, охолодити, процідити. Приймати по 1 столовій ложці через 2 години. Застосовувати при катарі шлунка і кишечника.
Відвар трави деревію
Залити 20 г трави 2 склянками води, кип’ятити 15 хв, настоювати 45 хвилин, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день перед їжею при гастриті зі зниженою кислотністю. Або – чайну ложку трави залити 250мл окропу, кип’ятити 5 – 10 хв. на слабкому вогні, процідити. Пити по півсклянки 3 рази на день протягом 25 – 30 днів. Застосовувати при хронічному гастриті.
Можна також використовувати і настій трави деревію: чайну ложку трави на склянку окропу. Пити від 1 столової ложки до 1/3 склянки на день до їжі.
Настій бруньок осики
Чайну ложку бруньок залити 1 склянкою окропу, настоювати 45 – 60 хв, процідити. Приймати по 1 – 2 столові ложки 5 – 6 разів на день. Застосовувати при гострому гастриті.
Відвар трави мати-й-мачухи
Взяти 10 або 15 г трави на 200 мл окропу. Приймати по 2 -3 столові ложки 3 – 4 рази в день. Застосовувати як легкий потогінний, протизапальний і відхаркувальний засіб при гострому та хронічному бронхіті, а також при катарі шлунка, кишок, запальних процесах у нирках, катарі сечового міхура, лихоманці.
Сік цибулі ріпчастої
Рекомендується приймати по 1 чайній ложці 3 – 4 рази на день при запаленні шлунково-кишкового тракту.
Відвар насіння льону
Дві чайні ложки товченого насіння на склянку окропу. Збовтувати протягом 15 хв, процідити через щільну матерію. Застосовувати при хронічному катарі шлунка і при бронхіті (як відхаркувальний засіб).
Свіжий сік трави настурції лікарської
По 1 чайній ложці 3 рази на день приймати при всіх видах катарів шлунка.
Вівсяний кисіль
Вівсяну крупу замочити на ніч, вранці злити настій і варити його – виходить кисіль. З решти вимоченої крупи зварити кашу. Вівсяний кисіль – поживний дієтичний і обволікаючий засіб, корисний для хворих шлунковими і кишковими хворобами.
Настій листя шавлії лікарської
Дві чайні ложки листя заварити 2 склянками окропу, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці через кожні 2 години. Застосовувати при запаленні шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура, печінки.
Слизовий відвар ячменю
Одну столову ложку подрібненого ячменю залити 1 склянкою теплої води, настоювати 4 -5 год., кип’ятити 10 хв. і процідити. Пити по чверті склянки 4 рази на день. Застосовувати як пом’якшувальний і обволікаючий засіб при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту і верхніх дихальних шляхів.
Відвар листя іван-чаю
Взяти 10 г сухого листя залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 15хв. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день перед їжею. Застосовувати як в’яжучий, обволікаючу, сильний протизапальний засіб при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастриті з підвищеною кислотністю, колітах будь-якого характеру, при дизентерії.
Відвар плодів обліпихи
Три столові ложки плодів залити 0,5 л гарячої води, кип’ятити 10 хв. на слабкому вогні, процідити. Додати мед за смаком і пити як чай по 2 – 3 склянки на день, краще натщесерце. Застосовувати при захворюванні шлунку.
Сік листя кульбаби
Листя промити, вимочити 20 – 30 хв. в концентрованому розчині кухонної солі, знову промити в холодній воді, ошпарити окропом, пропустити через м’ясорубку і віджати через щільну тканину. Потім сік розбавити водою 1:1 і кип’ятити 2 – 3 хв. Приймати по 1/4 склянки 2 рази на день за 20 хв. до їди.
Сік володіє зміцнюючою властивістю, корисний при гастриті зі зниженою кислотністю. Його використовують як легкий проносний засіб при хронічних запорах і як жовчогінний при захворюванні печінки і жовчного міхура; застосовують як потогінний, жарознижуючий і сечогінний засіб.
Відвар трави горця пташиного
Одну столову ложку трави залити 1/2 л гарячої води, кип’ятити 10 хв., остудити, процідити. Пити по півсклянки 3 – 4 рази на день при запаленні шлунково-кишкового тракту.
Свіжі ягоди журавлини і екстракт з них
Журавлина посилює виділення шлункового соку і соку підшлункової залози, тому її рекомендують для лікування гастриту зі зниженою кислотністю шлункового соку і запалення підшлункової залози.
Настій листя брусниці
Одну столову ложку листя заварити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день.
Відвар листя брусниці
Одну столову ложку великоподрібнених листків заварити 1 склянкою води, кип’ятити 5 – 10 хв. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день. Настої і відвари листя брусниці мають сечогінну, потогінну і антиревматичною дією. Застосовуються при сечокам’яній хворобі, ревматизмі, подагрі, гастриті зі зниженою кислотністю.
Чорноплідна горобина
Дуже корисний при гастриті, так як багата вітамінами, які добре зберігаються в плодах і соку. Вживання горобини збуджує апетит, підвищує кислотність шлункового соку і поліпшує перетравлювання їжі.
Тертий хрін з цукром
При гастриті зі зниженою кислотністю рекомендується до їжі вживати 1 чайну ложку тертого хрону з цукром або медом. Свіжий сік хрону, чистий або розведений водою, посилює виділення шлункового соку.
Настій листя і коріння суниці лісової
Одну столову ложку суміші листків і коренів залити 2 склянками холодної кип’яченої води, настояти 6 – 8 год., процідити. Пити по півсклянки щодня.
Відвар трави рутки лікарської на пиві
Дві чайні ложки трави на 2,5 склянки пива. Кип’ятити 7-10 хв. Пити по півсклянки 5 разів на день. Застосовувати для лікування катару шлунка з пониженою кислотністю шлункового соку.
Настоянка суцвіть пижма звичайної
Взяти 25 г суцвіття на 100 мл спирту. Приймати по 30 – 40 крапель 3 рази на день. Застосовувати при хворобах шлунка.
Настій чаги (березового гриба)
Свіжий гриб помити і натерти на тертці. Висушений гриб для розм’якшення залити холодною кип’яченою водою на 4 години, натерти на тертці або пропустити через м’ясорубку. На 1 частину подрібненого таким чином гриба взяти 5 частин кип’яченої води з температурою не вище 50° і настоювати 2 доби. Після цього рідину злити, залишок віджати, у віджату рідину додати воду, в якій раніше замочувався гриб. Цей настій зберігати не більше 4 діб. Пити по 1 склянці з Рази на день за півгодини до їди або по півсклянки 6 разів на день при підвищеній кислотності.
Багатокомпонентні збори лікарських трав, рекомендовані народною медициною для лікування гастриту
Трава материнки, суцвіття ромашки – порівну. Дві чайні ложки суміші залити склянкою окропу, кип’ятити 10 хв, процідити. Пити по 1 склянці відвару вранці і ввечері при спазмах шлунка і кишечника з метеоризмом. При вагітності материнка протипоказана!
Трава звіробою, листя подорожника, листя чорниці – порівну. Приймати по 1 столовій ложці настою 3 рази на день при гастриті зі зниженою кислотністю. Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, настоювати 20 хв. Пити по 1/3 – 1/2 склянки з Рази на день за 20 – 30 хв. до їди.
Насіння льону (подрібнені) – 10 г, трава деревію – 20 г, суцвіття ромашки – 20 р. Пити по півсклянки настою 4 – 5 разів на день при гастриті з підвищеною кислотністю. Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, настоювати 20 хв. Пити по 1/3 – 1/2 склянки з Рази на день за 20 – 30 хв. до їди.
Трава чистотілу – 1 частина, суцвіття ромашки – 2 частини, трава деревію – 2 частини, трава звіробою – 2 частини. Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, настоювати 20 хв. Пити по 1/3 – 1/2 склянки з Рази на день за 20 – 30 хв. до їди.
Листя кропиви, листя подорожника, трава звіробою звичайного, суцвіття ромашки аптечної – порівну. Чотири столові ложки суміші заварити 1 л окропу і настоювати 2 години в теплому місці. Пити по склянці до 1,5 л на день протягом 7-10 днів.
Трава деревію – 2 частини, трава звіробою – 2 частини, суцвіття ромашки аптечної – 2 частини, трава чистотілу – 1 частина Столову ложку збору заварити склянкою окропу. Пити по 1/3 склянки 4 рази на день. Застосовувати при гастриті з підвищеною кислотністю шлункового соку.
Кореневище лепехи, листя вахти, трава полину, трава золототисячника, шкірка апельсина – порівну. Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, кип’ятити 30 хв, процідити. Пити по півсклянки на день до їди. Застосовувати при гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку Можна використовувати також і настій цієї суміші.
Листя вахти, плоди фенхелю, листя м’яти, трава деревію, трава золототисячника – порівну. Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, кип’ятити 30 хв, процідити. Пити по півсклянки з Рази на день за 20 – 30 хв до їди. Застосовувати при гастриті з підвищеною кислотністю шлункового соку. Можна використовувати також і настій цієї суміші.
Плоди шипшини – 1 частина, трава золототисячника – 2 частини листя мучниці – 1 частина, трава звіробою – 1 частина, кореневище тирличу 2 частини, трава цикорію – 2 частини, трава рутки – 4 частини Столову ложку суміші залити склянкою киплячої води, кип’ятити 10 хв, настоювати 2 години, процідити. Пити по півсклянки на день до їди.
Трава споришу – 4 частини, трава золототисячника -3 частини, листя м’яти перцевої – 2 частини, кореневище лепехи – 2 частини, насіння кмину -1 частина, трава сухоцвіту – 8 частин, листя подорожника – 8 частин Дві столові ложки суміші заварити в термосі на ніч 1 л окропу настоювати всю ніч, вранці процідити. Випити натщесерце 1 склянку, а решту розділити на 4 прийоми. Застосовувати при гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку.
Трава споришу – 4 частини, трава звіробою звичайного – 4 частини, листя чорниці – 3 частини, суцвіття деревію – 2 частини, суцвіття безсмертника піщаного – 2 частини, трава золототисячника – 2 частини, листя м’яти перцевої – 1 частина, суцвіття ромашки аптечної – 1 частина. Чотири столові ложки суміші залити на ніч 1 л холодної води, вранці поставити на плиту, довести до кипіння, кип’ятити 5-7 хв, настояти 20 хв. в теплі, процідити, віджати. Пити по склянці 4 – 5 разів на день за 30 хв. до їди при гастриті із зниженою кислотністю шлункового соку.
Трава звіробою – 8 частин, листя подорожника – 8 частин, трава сухоцвіту – 8 частин, трава золототисячника – 4 частини, листя м’яти – 2 частини, трава споришу – 4 частини, кореневище лепехи – 2 частини, плоди кмину – 3 частини, трава деревію – 1 частина. Дві столові ложки збору заварити 1 л окропу, настоювати 12 год., процідити. Пити по півсклянки 4 рази на день через годину після їжі при гастриті з підвищеною кислотністю шлункового соку.
Плоди шипшини (товчені) – 3 частини, трава сухоцвіту болотної – 1 частина, суцвіття ромашки аптечної – 1 частина, пелюстки троянди білої – 1 частина, суцвіття календули лікарської – 1 частина, пагони хвоща польового – 1 частина, трава парила звичайного – 2 частини, трава полину – 2 частини, насіння кропу городнього – 3 частини, трава звіробою звичайного – 4 частини, листя подорожника великого – 4 частини, квітучі верхівки деревію звичайного – 7 частин. Столову ложку суміші заварити 0,65 л окропу, томити 30 хв., процідити. Пити по півсклянки 4 рази на день за 15 -20 хв. до їди. Смак настою слабогорький. Застосовувати при тривалому гастриті.
Листя м’яти перцевої – 15 г, листя вахти трилистной – 2 г, суцвіття деревію – 15 г, насіння кропу – 15 г, трава звіробою звичайного – 30 г Дві столові ложки суміші залити 2 склянками окропу, парити 2 години, процідити. Випити протягом дня всю порцію по 1 – 2 столові ложки на прийом. Застосовувати при підвищеній кислотності шлункового соку, що супроводжується запором і кислою відрижкою.
Квітки волошки – 2 частини, трава звіробою звичайного – 2 частини, корінь тирличу перекрестнолистной – 2 частини, трава деревію звичайного – 2 частини, корінь цикорію звичайного – 3 частини, трава рутки лікарської – 4 частини. Суміш залити 1 л сирої води, настоювати протягом ночі, вранці кип’ятити 5 – 7хв., остудити. Випити за 5 прийомів: вранці натщесерце 1 склянку і протягом дня по півсклянки 4 рази. Застосовувати при гастриті зі зниженою кислотністю.
Листя кропиви дводомної – 2 частини, листя подорожника – 2 частини, трава звіробою звичайного – 3 частини, суцвіття цмину піскового – 1 частина. Три столові ложки подрібненої суміші заварити 0,75 л окропу (в термосі), наполягати 3 години, процідити. Пити по 1 склянці 3 рази в день за 25 хв. до їжі при хронічному гастриті із зниженою кислотністю. Лікування тривале (1,5 -2 роки), переривчастими курсами (через кожні 8 тижнів лікування 10 днів перерва).
Листя м’яти перцевої – 20 г, трава сухоцвіту болотної – 15 г, трава споришу – 15 г, суцвіття деревію – 15 г, суцвіття ромашки аптечної – 10 г, насіння кропу – 10 г, насіння кмину – 10 г, корінь валеріани – 10 г, «шишки» хмелю – Зг. Чотири столові ложки суміші заварити 1 л окропу, настоювати в духовці 10 – 12 год., процідити. Вранці натщесерце випити 1 склянку, а далі по 1 склянці через 2 години протягом дня. Застосовувати при зниженій кислотності шлункового соку.
Листя кропиви дводомної, трава звіробою звичайного, трава споришу, листя м’яти перцевої (всього порівну). Чотири столові ложки суміші заварити 1 л окропу, настоювати 2 години в теплому місці. Пити від 1 склянки до 1,5 л на день протягом 7-10 днів при гострому гастриті.
Лікування гастриту шлунка з пониженою та нульовою кислотністю шлункового соку, яке радить народна знахарка Слободська М.А. “Ягоди калини вилікують гастрит з нульовою кислотністю”.