Ерозія шийки матки – порушення цілості або зміна епітеліального покриву вагінальної частини шийки матки. При огляді за допомогою дзеркал визначають ділянки яскраво-червоного кольору навколо зовнішнього зіву шийки матки. Найчастіше ерозія шийки матки пов’язана із запальним процесом статевих органів (наприклад, кульпітом, запаленням придатків матки), який супроводжується виділеннями, дратівливими і разрыхляющими слизову оболонку. Ерозія може виникнути і в результаті пошкодження слизової оболонки шийки матки під час пологів або аборту, при гормональних порушеннях. Ерозія шийки матки може бути вродженою. Вона може існувати місяці і навіть роки, ніяк не проявляючись, і жінка, вважаючи себе здоровою, не звертається до лікаря. Між тим ерозія шийки матки довгостроково існуюча і нелікована, може з’явитися причиною розвитку пухлини, в тому числі злоякісної. Чим раніше виявлена ерозія шийки матки, тим легше і швидше вона піддається лікуванню. Кожній жінці необхідно 2 рази на рік проходити профілактичні огляди у лікаря-гінеколога. Дуже важливо своєчасне лікування запальних захворювань і усунення розривів, що виникли під час пологів, аборту.
Народні засоби лікування ерозії
Кропива
Ватний тампон, змочений соком свіжого листя кропиви, або кашку з листя на тампоні вводити у піхву при ерозії шийки матки.
Обліпиха
При ерозії шийки матки і кольпітах обліпихову олію використовують у вигляді тампонів. Лікування тривале, епітелізація настає через 8 – 12 днів, іноді й раніше. Результати стійкі. Обліпихова олія не токсична і не подразнює слизову оболонку матки, тому може бути використане при лікуванні ерозії у вагітних жінок.
Сухоцвіт болотна
У народній медицині цю рослину широко застосовують в якості зовнішнього лікувального засобу. Для загоєння пошкоджених тканин застосовують компреси, примочки, тампони з настою сухоцвіту. З суміші порошку сухоцвіту з вершковим маслом готують ранозагоювальні живляющие мазі для лікування опіків і ерозій. Протипоказання: артеріальна гіпотензія (зниження рівня артеріального тиску), тромбофлебіти. Для зовнішнього застосування настій готувати з 4 – 5 столових ложок сухоцвіту, які слід залити 2 склянками окропу.
Муміє
Приготувати розчин: 2,5 г муміє на 100 мл води. Тампони, змочені в розчині, поміщати в піхву на ніч при ерозії шийки матки.
До і після менструального циклу на місце ерозії накладати серветку, добре змочену 4%-ним розчином муміє, яка потім фіксується тампоном. Курс лікування 2 – 3 тижні, після 10-денної перерви лікування можна повторити. Для скорочення терміну лікування поряд з проведеним курсом 1 раз прийняти всередину 0,3 г муміє. Лікування проводити на ніч. Під час лікування утримуватися від статевого життя.
Лікарські засоби, що застосовуються в народній медицині для спринцювання при ерозії шийки матки
Відвар кореневищ бадану товстолистого
Дві столові ложки подрібнених кореневищ залити 1 склянкою окропу, кип’ятити 30 хв. на водяній бані, процідити гарячим, остудити. Застосовувати для спринцювання при ерозії.
Евкаліпт
Одну чайну ложку настоянки розвести 1 склянкою кип’яченої, трохи теплої води. Застосовувати для спринцювання при ерозії шийки матки. Настоянку застосовувати також для розтирання при радикуліті, невралгії і ревматичних болях.
У народній медицині вважається, що рослина володіє протипухлинною дією. Протипоказання не відомі.
Настій листя евкаліпта Для прийому всередину залити 1 столову ложку листя 0,5 л окропу; настоювати в термосі; це добова норма. Настій для зовнішнього застосування готувати з розрахунку 2 столові ложки листя на 0,5 л окропу.
Календула лікарська
Настій календули готувати з розрахунку 2 столові ложки квітів на 2 склянки окропу. Приймати по півсклянки 3 – 4 рази в день до їжі.
Для зовнішнього вживання настій готувати з розрахунку 4 столові ложки трави на 2 склянки окропу.
Настоянка календули Взяти 20 г календули залити 100 мл 70°-ного спирту, настоювати 2 тижні, профільтрувати. Приймати по 20 – 30капель З рази в день. Для спринцювання розвести водою 1:10. За даними болгарської народної медицини, календула вважається протипухлинною рослиною. Особливо широко календулу застосовують зовнішньо: при захворюванні горла, пораненнях, саднах. Календула дає позитивний ефект в гінекологічній практиці для спринцювання при ерозії, білях і трихомонадному кольпіті. Як протизапальний засіб траву календули застосовують для лікування очних хвороб. Протипоказання: зрідка календула може викликати алергію.
Омела біла
Настій для прийому всередину готувати з розрахунку: 1 столова ложка на 2 склянки окропу (добова норма). Настій для зовнішнього застосування готувати з розрахунку 3 столові ложки омели на 2 склянки окропу. Вживати при рясній менструації, матковій кровотечі, епілептичних нападах, при ранньому клімаксі у жінок.
Настій гілок і плодів зовнішньо застосовувати в гінекології для спринцювання при білях і ерозії. Протипоказання; вагітність; омела слабо отруйна.
Півонія (марьин корінь)
Одну столову ложку подрібнених сухих коренів залити 3 склянками окропу, наполягати 30 хв. в щільно закритому посуді. Приймати по 1 столовій ложці за 10 – 25 хв. до їди 3 рази в день. У тибетській медицині коріння півонії входять до складу протипухлинних ліків. В народній медицині Сибіру і Далекого Сходу його застосовують при лікуванні ерозії шийки матки і раку матки, раку шлунка.
Підмаренник справжній
Дві чайні ложки сухої трави з квітками залити склянкою окропу; настоювати 2 – 3 години в щільно закритому посуді, процідити. Приймати в теплому вигляді по 1/4 склянки 3 – 4 рази на день до їди.
Для зовнішнього вживання 4 столові ложки трави з квітками настоювати 4 години в 2 склянках окропу, процідити. Застосовувати для спринцювання при ерозії шийки матки і раку матки, для ванн, обмивань і примочок при шкірних захворюваннях, ранах, виразках.
Кашку з свіжої трави прикладати до пухлин і абсцесів.
Примочки з свіжого соку використовувати при раку шкіри, виразках, шкірних висипах.