Здоров'я Вам!

Рецепти народної медицини при різних хворобах

Бронхіт

Бронхіт

Бронхіт
Бронхіт – запалення бронхів з переважним ураженням їх слизової оболонки. Гостра форма бронхіту зазвичай виникає в результаті інфекції і часто супроводжується захворюванням верхніх дихальних шляхів. Виникненню його сприяє ослаблення організму, охолодження тіла тощо. Зазвичай бронхіту передують нежить, охриплість, лоскотання в горлі. Потім з’являються сухий кашель, слабкість, болі в спині і кінцівках. Важка форма захворювання супроводжується підвищенням температури, задишкою. Хронічна форма бронхіту вражає бронхи і легені більш глибоко і завжди супроводжується кашлем, іноді нападоподібним, «надсадним», з виділенням слизисто-гнійного мокротиння; в більш пізніх стадіях з’являються задишка, синюшність обличчя і кінцівок.

Домашні засоби, що полегшують стан хворого бронхітом

Насамперед потрібно дати хворому пропотіти; для цього йому слід випити 3 – 4 чашки відвару якої не будь потогінної трави: шавлії, м’яти, липового цвіту, бузини та імбиру з медом. Звичайно, дуже ефективний як потогінний засіб чай з додаванням плодів малини (сухих або морожених, але не варення). Збори для приготування потогінних чаїв наведено в розділі «Цілющі засоби з лікарських рослин».

У початковій стадії захворювання для полегшення відділення в'язкої мокроти при кашлі рекомендується:

  • Пити молочну сироватку в теплому вигляді.
  • За відсутністю її, приймати кілька разів в день по 2 столові ложки відвару насіння анісу з медом. На відвар взяти неповну столову ложку анісу, 1 чайну ложку меду, щіпку питної соди, склянку води.
  • Час від часу смоктати краплю мигдалевого масла на цукрі.
  • Пити сік ріпчастої цибулі, який є хорошим відхаркувальним засобом.

Якщо, незважаючи на вжиті заходи, хвороба посилюється, з'являється жар, кашель стає глибше, необхідно вжити наступні заходи:

  • Поставити гірчичники на груди, ближче до горла, а також на ікри ніг і тримати їх, поки не почне палити.
  • Якщо немає готових гірчичників або сухої гірчиці, змочити шматок матерії скипидаром (очищеною або неочищеним), добре віджати і покласти його на зазначені вище місця на 15 хв. Якщо немає скипидару, змочити матерію тертим хріном.

Можна також використовувати замість гірчичників горець перцевий (водяний перець). Це рослина застосовувалося для лікувальних цілей ще в Стародавній Греції. Знаменитий середньовічний природознавець, філософ і лікар Парацельс (1493 -1541 рр.) рекомендував компреси з горця перцевого.

  • Замість чаю або кави хворому рекомендується пити гаряче молоко з медом і дрібкою соди. Мед потрібно попередньо прокип’ятити, так як не кип’ячений мед посилює кашель. Ввечері пити замість чаю гарячий відвар потогінних трав.

Засоби народної медицини, рекомендовані для лікування гострого бронхіту

Сік моркви
Один стакан свіжого соку моркви культурної змішати з декількома ложками меду. Приймати по 1 столовій ложці 4 – 5 разів на день.
 
Настій трави хвоща польового
Одну столову ложку подрібненої трави заварити 2 склянками окропу, настоювати 2-3 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 5 – 6 разів на день.
 
Відвар бруньок сосни
Одну чайну ложку бруньок відварити в склянці води в закритій посудині, настояти 2 години. Випити в 3 прийоми протягом дня.
 
Настій трави ромашки багаторічної
Дві чайні ложки трави залити 1 склянкою окропу, настоювати в закритому посуді 2 години, процідити. Приймати по 1/2 склянки з рази на день.
 
Шавлія
Стакан молока влити в емальований посуд (інша не підходить!) і насипати туди столову ложку сухої трави шавлії. Закрити каструлю кришкою, закип’ятити на слабкому вогні, остудити і процідити. Знову закип’ятити, закривши кришкою. Пити перед сном в гарячому вигляді. Остерігатися протягів!
 
Трава іван-чаю, багна, деревію, листя мати-й-мачухи – всього по 10 г (на 500 мл води). Настій збору приймати при бронхіті по 1 столовій ложці 3 рази в день.
 
Настій насіння кмину
Дві-три чайні ложки насіння на склянку окропу – добова норма. Застосовувати при запальних процесах в бронхах і легенях.
 
Відвар кореневища з коренями первоцвіту весняного
Одну столову ложку сухої подрібненої сировини залити склянкою окропу і нагрівати 30 хв. на киплячій водяній бані, періодично помішуючи. Охолоджувати при кімнатній температурі 30хв., процідити. Приймати по 1 – 2 столові ложки 3 – 4 рази на день до їди. Застосовувати при хронічній формі бронхіту.
 
Настій коріння алтеї лікарської
Залити 6 г подрібнених у порошок коренів 200мл холодної води, настоювати 8-10 год. Застосовувати при гострому та хронічному бронхіті.
 
Настій коренів і кореневищ оману високого
Дві чайні ложки сировини залити в термосі склянкою окропу. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день за 30 хв. до їди. Застосовувати як сильне відхаркувальний засіб при хронічному бронхіті. Можна застосовувати також відвар коренів і кореневищ оману: столову ложку сировини залити 2 склянками води, кип’ятити 15хв. на слабкому вогні. Приймати по 2 столові ложки через кожну годину протягом дня. При захворюваннях нирок і вагітності оман протипоказаний!
 
Листя мати-й-мачухи
Два-три листки мати-й-мачухи зварити в 1/2 л молока. Додати свіже свиняче сало на кінчику ножа. Відвар пити ввечері перед сном по кавовій чашці. (Рецепт з словника Ванги.)
 
Відварити картоплю «в мундирі», потовкти товкачем. Додати столову ложку рослинної олії і 2 – 3 краплі йоду. Добре розмішати. Викласти склад на тканину і прикласти до грудей (до горла). Зверху укутати як компрес. Робити на ніч. Коли охолоне, зняти. Застосовувати при бронхіті, катарі верхніх дихальних шляхів, особливо у дітей.
 
Капуста, сік
Свіжий капустяний сік з цукром застосовують як відхаркувальний засіб при кашлі та захриплості. Приймати по чайній ложці кілька разів в день. Відвар капусти з медом приймати всередину при захворюваннях дихальних шляхів.
 
Липа дрібнолиста, квітки
Взяти 1 столову ложку квіток на 1 склянку окропу. Настоювати, обгорнувши, 1 годину, процідити. Приймати по 1 склянці 2 – з Рази на день при застуді, бронхіті, кашлі, головному болю, туберкульозі легень.
Ріпа, сік і настій
Свіжовіджатий сік з коренеплоду приймати по 1 – 2 столові ложки 5 – 6раз в день.
Дві столові ложки подрібненої ріпи на 1 склянку окропу. Настоювати, обгорнувши, 1 – 2 години. Приймати по 1/4 склянки 4 – З рази в день. Сік і настій з ріпи застосовувати при різкому простудному кашлі, захриплості голосу, хронічному бронхіті, бронхіальній астмі.
 
Глуха кропива біла, квітки
Взяти 1 столову ложку квіток на 1 склянку окропу. Настоювати, обгорнувши, 1 годину, процідити. Приймати по 1/2 склянки 4 – 5 разів на день при бронхіті, туберкульозі легень як розсмоктуючу густе мокротиння при кашлі.
 

Коли бронхіт приймає хронічну форму, тобто жару немає, але залишився наполеглива затяжний кашель, який особливо сильно мучить вранці, стан хворого можна полегшити відхаркувальними засобами.

Відхаркувальні засоби для лікування хронічного бронхіту

Редька чорна
Натерти на тертці чорну редьку і віджати сік через марлю. Добре перемішати 1 л цього соку 400 г рідкого меду і пити по 2 столові ложки перед їжею і ввечері перед сном.
Рекомендація для дітей:
нарізати редьку маленькими кубиками, покласти в каструлю і посипати цукром. Пекти в духовці протягом 2 год. Процідити, викинути шматочки редьки, а рідину злити в пляшку. Приймати по 2 чайні ложки 3 – 4 рази в день перед їжею і на ніч перед сном.
 
Мати-й-мачуха – 2 частини, трава материнки – 1 частина, суцвіття ромашки аптечної – 2 частини. Дві столові ложки подрібненої суміші залити 0,5 л крутого кип’ятку, настоювати, обгорнувши, 5-6 год. і процідити. Пити по півсклянки 3 рази на день перед їжею в теплому вигляді.
 
Трава багна – 4 частини, бруньки березові – 1 частина, трава материнки – 2 частини, листя кропиви дводомної – 1 частина. Дві столові ложки подрібненої суміші залити 0,5 л крутого окропу, кип’ятити 10 хв. Наполягати, укутавши, протягом 30 хв, процідити. Пити по 1/3 склянки на день після їди.
 
Настій ісландського моху
Покласти чайну ложку ісландського моху (лишайник, цетрарія ісландська) в чашку окропу і настоювати як звичайний чай. Випити 1 чашку настою ввечері перед сном. Пити його гарячим, як тільки можна терпіти. Засіб гіркувате, тому можна додати меду. Тривалість лікування для повного одужання від 1 до 3 місяців.
 
Одну столову ложку моху ошпарити 2 чашками окропу і дати розбухнути, щоб вийшла слиз (холодець). У цьому вигляді і приймати дуже гарячим, краще на ніч, вже в ліжку.
 
Лікування висівками
Закип’ятити 1,5 л води і у киплячу воду покласти 400 г висівок будь-яких. Потім трохи остудити, процідити і пити гарячим протягом дня замість чаю, супу та іншої рідини. Для поліпшення смаку можна додати палений цукор (білий цукор або мед у даному випадку не рекомендуються). 
 
Це популярний сербсько-македонський засіб від бронхіту і втрати голосу.
 
Дві столові ложки свіжого вершкового масла, 2 жовтки, 1 чайну ложку борошна і 2 чайні ложки меду ретельно перемішати. Приймати 4 – 5 разів у день до їжі.
 
Лікування нутряним салом
Бронхіт з успіхом лікують свинячим «здором» (нутряним салом з кишок, мають вигляд сітки). Покласти сало в посуд і поставити в теплу, але не гарячу духовку або на дуже слабкий вогонь. Розтоплене сало злити і охолодити. На склянку молока покласти десертну ложку сала і пити. Для втирання змішати сало зі скипидаром і розтирати цією сумішшю груди насухо.
 
Алое
В пів-літрову пляшку червоного вина покласти 4 великих листа алое і настоювати 4 доби. Приймати по 1 десертній ложці з рази на день.
 
Взяти 300 г меду, півсклянки води і лист дрібно нарізаного алое, варити на дуже слабкому вогні 2 години. Остудити і перемішати. Зберігати в прохолодному місці. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Ліки можна призначати дітям.
 
Сік алое – 15 г, смалець свинячий або гусячий – 100 г, масло вершкове (не солоне) – 100 г, мед бджолиний – 100 г, какао (не обов’язково, для смаку) – 5г. Все добре перемішати. Приймати суміш по 1 столовій ложці на склянку гарячого молока 2 рази на день.
 
Нектар з алое
Мед (бажано липовий) – 1300 г, дрібно нарубані листя алое – 1 склянка, 200 г оливкової олії, 150 г березових бруньок, 50 г липового цвіту. Перед приготуванням промиті кип’яченою водою листя алое покласти на 10 днів у холодне і темне місце. Розтопити мед і покласти в нього подрібнені листя алое. Суміш добре пропарити. Окремо, 2 склянками води заварити березові бруньки і липовий цвіт. Прокип’ятити 1 – 2 хв. Влити проціджений і віджатий відвар в остиглий мед. Розмішати і розлити в 2 пляшки, додавши порівну оливкова олія. Зберігати в прохолодному місці. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день. Перед вживанням збовтувати. Нектар з алое можна готувати заздалегідь, восени, перед настанням холодної погоди, він довго не псується в холодильнику. Корисно приймати нектар з алое як профілактичний засіб навесні, восени і під час епідемії грипу для підвищення опірності організму інфекційним захворюванням. Цілющі засоби з алое не рекомендується приймати при маткових кровотечах, так – як алое викликає прилив крові до органів малого тазу. Цри вагітності, особливо при великих термінах, алое слід застосовувати з обережністю.
 
Шафран посівний, або крокус
Дві чайні ложки рилець кукурудзи шафрану залити 1 склянкою окропу, настоювати до охолодження, приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день до їжі при лікуванні хронічного бронхіту або сечокам’яної хвороби.
 
Відвар коренів істода сибірського
Взяти 8 – 10 г подрібнених коренів на склянку води. Застосовувати як відхаркувальний і протикашлевий засіб, особливо при хронічному бронхіті та хронічної пневмонії.
 
Сік подорожника з медом
Застосовувати як пом’якшувальний і відхаркувальний засіб при кашлі під час захворювання на кашлюк, при гострому та хронічному бронхітах. Сік змішати з медом у рівних кількостях, нагрівати не потрібно.
 
Засіб від бронхіту
У біле столове вино покладіть перець (на одну склянку вина 50 грамів перцю), закип’ятіть і процідіть. Потрібно пити гарячим. Ви тут же почнете сильно потіти. Тому потрібно пити на ніч, щоб у цей день не виходити з дому.

Крім лікарських засобів, зазначених у цьому розділі, для лікування нежиті та кашлю, супроводжуючих бронхіт, можуть бути корисні рекомендації, включені в опис цих захворювань. Крім того, можна використовувати збори “Грудних чаїв”.

Здоров’я Вам!