Отруєння

Лікування отруєння народними засобами

Бадан товстолистий
Володіє знезаражувальним протизапальну і протигнильну дією, ущільнює розпушений слизові оболонки кишечника. При отруєнні заварити велику столову ложку подрібненого кореня бадану і варити 20 – 30хв. на водяній бані. Коли відвар готовий, його проціджують у гарячому вигляді і віджимають залишок. Кількість води для екстрагування кореня – 200 мл Приймати по столовій ложці 3 рази на день натщесерце. При сильному отруєнні, прийом можна збільшити до 4 – 5 разів на день. Якщо немає кореня, можна скористатися товстими нижніми листами бадану.

Лох вузьколистий
При отруєння, яке супроводжується поносом, в Середній Азії здавна застосовують кисіль з плодів лоха. На 2 прийоми достатньо півсклянки свіжих плодів. Спочатку плоди подрібнюють і варять на них компот, потім додають крохмаль і охолоджують до теплого стану. Приймають кисіль до їжі або замість неї 2 – З рази в день. Замість киселю можна приймати відвар. Взимку можна зробити порошок із сушених ягід і приймати по 2 – 3 столові ложки за 1раз кілька разів на день залежно від ступеня отруєння (від 2 до 8 ложок в день).

Кріп
При несильних отруєннях випийте відвар кропу з медом: на 200 мл медового напою 1 столову ложку трави кропу або половину чайної ложки мелених насіння. Це дуже давнє засіб. Можна використовувати свіжу або суху траву кропу, його стебла або розмелені насіння.

Дивосил
Відвар кореня оману є гарним протиотрутою, особливо при сильних ураженнях печінки. Взяти 20 г подрібненого кореня залити 200 мл окропу, настоювати 20 хв, Приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день до їди.

Валеріана
Корінь валеріани – старовинне протиотруту. Взяти 1 чайну ложку подрібненого кореня на 500мл окропу, кип’ятити 5 хв., остудити, процідити. Приймати по півсклянки щогодини.

Аніс
Приготувати відвар анісу. Залежно від ступеня отруєння покласти від 6 до 15 плодів анісу на 350 мл окропу, кип’ятити 15 хв. Після прийому першої порції бажано викликати блювання, а потім випити ще стільки ж відвару.

Пачулі
Відоме ароматичне напівчагарникова рослина, що вирощується на півдні в якості прянощів. Використовується вся рослина, зібране до цвітіння.
Сухий порошок пачулі приймати при отруєнні у кількості 10 г в день, розділивши на декілька прийомів.
Можна з сухого порошку трави зробити настій – 1,5 столової ложки трави на 250 мл окропу. Пити настій в гарячому вигляді за годину до їжі і на ніч.

Кохия (прутняк віничний)
При сильних отруєннях, що супроводжуються ураженням печінки, сильне дію з відновлення відмерлих ділянок печінки надає відвар плодів кохіі. В день потрібно прийняти не менше 15 г плодів кохіі, відварених у 600 мл підсолодженого окропу. Відвар приймати в гарячому вигляді з медом або цукром до їжі по 200 мл 3 рази в день.

Копитняк європейський
Порошок з коріння копитняка, прийнятий всередину (не більше 0,5 м), може викликати блювоту, коли це необхідно.

Олія з маслин (прованське)
При отруєнні олію приймають внутрішньо поперемінно з теплою водою і теплим молоком.

Порошок з бульб зозулинця чоловічого (салепу)
Цей порошок вважається дуже корисним при отруєннях, коли для лікування запалення тканин шлунково-кишкового тракту потрібно слиз обволікає. Приготувати салеп в домашніх умовах можна наступним чином. Викопані бульби зозулинця очищають від дрібних корінців і верхньої шкірки, нанизують бульби на нитку і занурюють на кілька хвилин в окріп для знищення неприємного запаху і видалення гіркоти, а також для того, щоб бульби не могли проростати. Вийняті з окропу бульби сушать на свіжому повітрі (у тіні) або в теплому приміщенні. Висушені бульби повинні мати жовтуватий колір і деяку склоподібність або прозорість. Перед вживанням бульби розтирають в порошок. Для приготування відвару салепу взяти 3 – 10 г порошку на 180 мл окропу. Приймати по 1 – 2 столові ложки 3 – 4 рази в день.

Картопля
В індійській медицині сік картоплі вважається універсальним протиотрутою.

Для затримки всмоктування отрут дати обволікаючий засіб: збитий яєчний білок або білкову воду (1 – 3 яєчних білки на 1 л води), молока, молочну сироватку, кисіль, борошно, крохмаль.

Зігрівати ниркову область припарками, грілками.

Насипати в горілку трохи солі, розмішати її і пити. Кращий результат досягається, якщо прийом горілки з сіллю чергувати з прийомом апельсинового соку через кожні 15 хв. (1 апельсин на прийом). Цей засіб використовується у разі довго тривалої блювоти.

При отруєнні для підтримки блювоти рекомендується пити суміш з молока з яєчним білком, збитим в піну.

«Якщо ж отрута з прозябаемых дан кому-небудь, як-то: з насіння або трави скажених огірків, коріння або листя болиголова, насіння і листя блекоти, листя красуні, пасльоні, наперстной трави та інш., то зараз давати оцту у великій кількості навпіл з водою, а в нестачі оного негайно давати по склянці соку щавельного, або оробинцового, або журавлинного, або червоної смородини, а в нестачі цього всяка кислота з користю вживається, як-то: огірковий розсіл, капустяний, буряковий і дуже кислий квас, але в цьому випадку треба перш пити багато теплуватою води з пучкою солі, щоб вирвало його прозябаемый отрута». («Повний простонародний російська лечебник»).


Засоби, що застосовуються в народі як протиотруту

Груша
Груші допомагають при важких отруєннях, але вживати їх потрібно в міру і не на порожній шлунок, а через 0,5-1 годину після їжі. Після груш не можна пити сиру воду, а також щільну важку їжу і м’ясо.

Танін
Дві чайні ложки на 1 склянку води. Приймати по 10 – 15 крапель через 0,5 год.

Клізма з таніну
Взяти 1 чайну ложку на кружку.

Клізма з настою ромашки
Взяти 1 столову ложку ромашки на кружку.

«Гірчиця, прийнята в білому вині або оцті, одно і сік капустяний, протидіють отрути у випадку, якщо хто наїсться отруйних грибів». («Повний простонародний російська лечебник»)

Чай з вином – просте домашнє засіб при отруєнні грибами.

«Послід півня, зварена в оцті і прийнятий при отруєнні, вбирає в себе весь отрута». (Папюс. «Магія»).


Поради з «Повного простонародного російського лікарського порадника» при отруєнні чадним газом.

«Угорают тоді, коли давно не топленную піч жарко натопят, або закриють труби з головнею, або раніше, ніж зійде з гольев синювате полум’я, просто занцем зване; від чого сильно болить голова і трапляється простріл, який позбавляє життя; для уникнення таких небезпечних наслідків не треба закривати труб, поки полум’я не згасне та вугілля попелом не покриються; і не бути в покоях, истопленных в перший раз після тривалої холоднечі. А якщо газ вже подіяв, то негайно вийти з приміщення на свіже повітря, а хто не в змозі сам піти, того винести в холодні сіни, все, чим він стягнуть, негайно розстебнути, распоясать і роздягнути, покласти на зручному піднесеному місці так, щоб голова була вище іншого тіла, і обкладати її ветошками, змоченими в холодну воду, або снігом, також і дітородні члени, а між тим:
Вливати в рот по ложці теплої настоянки з кореня копитняка і обмоченным в конопляній олії пір’їнкою лоскотали в горлі, щоб вирвало рази два чи три.
На чистому повітрі терти угоревшего оцтом і давати йому ковтати нім.
Холодна вода є действительнейшее ліки від найбільшою мірою непритомності, що відбувається від чаду, у вигляді примочки і пиття. Дуже добре від чаду прикладати до голови рушник, намочений в муравейном оцті.
Від чаду кладуть холодну журавлину в вуха.
Вливати частіше по ложці настоянки з квітів ромашкових або липових з оцтом по столовій ложці, а в нестачі – з кислейшим квасом, настояним хріном.
При цьому давати нюхати тертий хрін з сіллю, а в нестачі підкурювати якими-небудь пір’ям.
Якщо після сказаного не приходить на згадку, то поставити клістир, який робиться так: взяти запашного лляного насіння 1 столову ложку, а в нестачі оного – вівса або ячменю, або листя трави просвирок. Варити це в 4 склянках води. Після процідити, всипати туди 1 столову ложку солі і влити 2 ложки лляного або конопляного масла і, заливши в клистирную трубку, поставити тепловатое промывательное.
Коли схаменеться, то давати йому кілька чашок чаю з верхівок трави материнки, або ромашкового, або липового квітів, або шавлії, м’яти, з калиновим, горобиновим, смородиновим або журавлинним морсом.
Слабким людям корисно у вищевказаний чай додати трохи хлібного вина або оцту».
Плями на тілі людини, померлої від отруєння окисом вуглецю, вишневого кольору.


Поради з “Повного простонародного російського лікарського порадника” при отруєнні отрутами

1.«Ознаки цього і суть прийнятого отрути: тоска, нудота, позиви на блювоту, щогодинна блювання, біль під ложечкою, тобто в шлунку, і це місце роздуте і туге, а всередині палить, у роті сохне, губи і нігті синіють. Як скоро це в ком заметится, то напевно отруєний отрутою. Якщо досвід був з роду мінеральних речовин, як-то: осадова червона або біла ртуть, сулема, свинцева сіль, сурик, білила, ярь, миш’як, то, нітрохи не зволікаючи, взяти чистої просіяної золи фунта два, вилити в неї штофа два з половиною води і варити скоріше; після чого чистий луг злити і давати великий чарці всякою половину чверті години, запивати по склянці свіжого молока і продовжувати це до тієї пори, поки печіння в шлунку не зникне.

2.Розпустити 3 золотника чистого поташу в фунті води, давати по ложці кожну чверть години і запивати склянкою теплувату молока. Чистий поташ робиться так: візьми чистої золи скільки завгодно, налий рівну кількість води в ону – нехай стоїть добу, при частому помішуванні, потім, процідивши, вари в залізному казані, поки вся вологість википить, а поташ залишиться, який, зібравши в скляний посуд і міцно закупорив, заховати для вживання в сухому і теплому місці.

3.Взяти сірчаної печінки 2 золотника, розпустити в 2 фунтах води, давати по 1 столовій ложці кожну чверть години і запивати тепловатою водою навпіл із парним молоком до тих пір, поки побачене буде ослаблення дії отрути. Сірчана печінка робиться так: візьми чистого поташу (див. п. 2) півфунта, горючої сірки півтора фунта, змішай всі гарненько, поклади в глиняну каструлю, щоб на великому вугільному вогні розтопилося і разом покипело; як прохолоне, то склади в скляний посуд, закупори гарненько і тримай в сухому місці для вживання в нужді.

4.Прості люди з незнання справжніх коштів, дізнавшись про отруєння отрутою, рятують себе багатьом питвом молока з пісним маслом, продовжуючи воно довгий час.

5.Після позбавлення хворого від отрути і припинення його дії треба йому довгий час вживати вранці та ввечері ліки (див. п. 3) по 1 столовій ложці і харчуватися самими поживними речовинами, як-то: молочним супом, мясною рукою кашицею, холодцем, яйцями, молочним киселем і т. д., замість пиття, якщо хворий молодий, вживати молоко навпіл з водою, а коли старий або дуже сир, воду з доданням хлібного вина.

6.Як скоро виявиться підозра, що хто-небудь отруєний стояв довго в нелудженому каструлі стравою або яким-небудь іншим отрутою, як-то: білилами, сулемою або миш’яком, то намагатися порушити як можна швидше блювоту лоскотання горла пальцем, пером, питвом теплої води у великій кількості або мильною водою. Одно дуже корисно від отруєння миш’яком давати хворому у великій кількості що-небудь з наступного: коров’яче молоко коров’яче масло, рослинний жир, дерев’яне масло, вугілля в порошку.

7.В Англії вживають блювотний, складене з 1 чайної ложки дрібної гірчиці, розмішаною в склянці теплої води: суміш ся випивається одним разом: вона скоро виробляє блювоту і корисна, якщо необхідно швидко викинути рвотою отрути з шлунка». («Повний простонародний російська лечебник»)


Лікарські рослини, що володіють антитоксичними властивостями

Багато захворювань, у тому числі отруєння, що супроводжуються значною інтоксикацією організму. Вивести токсичні речовини, шлаки можна за допомогою лікарських рослин. Шлаками прийнято називати продукти обміну речовин .поступово накопичуються в клітинах і тканинах нашого організму.
Це в основному кінцеві продукти білкового обміну – сечовина, сечова кислота, креатинін, креатин, важко розчинні у воді і затримуються в організмі. Шлаки накопичуються насамперед сполучної тканини, а також жирової, кісткової, у непрацюючих або слабо працюючих м’язах, в міжклітинної рідини, в протоплазмі будь-якої клітини, якщо клітина не здатна виділити їх з-за нестачі енергії або внаслідок дуже рясного їх надходження, тобто при надмірному харчуванні.
Для нормального організму будь-які надлишкові продукти є шкідливими і діють як токсини (отруйні речовини).
Рослинна їжа допомагає людині швидше насититися, не перевантажуючи організм надлишком калорій. Овочі, фрукти дикорослі їстівні рослини служать джерелом не тільки вітамінів, мінеральних солей, але і харчових волокон, необхідних для нормальної діяльності шлунково-кишкового тракту.
Грубі харчові волокна сприятливо діють на слизову оболонку кишечника, процеси всмоктування їжі та діяльність кишкових бактерій. Надзвичайно важливо і те, що, проходячи по шлунково-кишковому тракту, вони поглинають токсичні речовини, що утворюються в процесі травлення, а також надлишковий холестерин і виводять їх з організму. Завдяки цьому істотно полегшується обезвреживающая діяльність печінки, нирок, знижується ризик виникнення серцево-судинних захворювань, зокрема ішемічної хвороби серця.
Припускають, що харчові волокна виводять іони важких металів, у тому числі реактивні елементи, канцерогенні речовини, а це дуже важливо для профілактики раку товстої кишки та інтоксикації всього організму.
Наводимо перелік рослин, що володіють антитоксичными властивостями.


Харчові рослини як лікарські засоби

Кавун, вишня, груша, суниця лісова, і садова, гречка, кабачок, картоплю, горіх волоський, часник, щавель, ячмінь – вживають в їжу в будь-якому вигляді.

Виноград
Натуральне вино приймають по 200мл перед їжею для знешкодження токсинів в кишечнику.

Капуста
Свіжий сік: по 1/2 – 1 склянці 2 – 3 рази на день до їжі в теплому вигляді (затримує всмоктування токсинів, має протирадіаційного властивістю). Широко використовують в їжу в будь-якому вигляді. При вживанні капустяного соку потрібно проявляти обережність. Капустяний сік підвищує кислотність і при наявності у хворого підвищеної кислотоутворюючої функції шлунка можуть бути болі, печія.

Журавлина
Зв’язує і виводить радіоактивні елементи і важкі метали.

Малина
Плоди при прийомі сульфаніламідних препаратів попереджають побічні дії останніх.

Буряк
Прискорює виведення шлаків, попереджає ракові захворювання.


Дикорослі лікарські рослини

Алтей лікарський
Холодний настій коренів: 20 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку холодної води, настоювати 10 хв., процідити. Цим настоєм запивати ліки, щоб зменшити їх побічна дія та підвищити ефективність.

Аралія маньчжурська
Настоянка: по 15 – 20 крапель 2 – 3 рази на день у першій половині дня при отруєнні нітратами, хлорофосом, хлором.

Барбарис звичайний
Висушені плоди розмолоти і використовувати як приправу до їжі.

Береза повисла
Настій листя: 8 – 10 г подрібненого сухого сировини (або 10-15 г свіжого) на 1 склянку окропу, настоювати 4 – 5 год. в термосі, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4 – 5 разів на день. Березовий сік: 1 – 2 склянки на день для підвищення опірності організму.

Брусниця звичайна
Свіжі чи сушені ягоди вживати в їжу при тривалому лікуванні сульфаніламідами та антибіотиками, для боротьби з дисбактеріозом, захисту ниркових тканин від ушкоджуючої дії медикаментозних засобів.

Волошка синя
Настій квіток: 1 чайна ложка сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1/4 склянки З рази на день до їди як антитоксичний засіб.

Буркун лікарський
Холодний настій трави: 2 чайні ложки сухого подрібненого сировини на 1/2 склянки холодної води, настоювати 4 год., процідити. Приймати по 1/4 склянки 2-3 рази на день при лейкемії після опромінення.

Женьшень звичайний
Настоянка (аптечний препарат): по 20 – 25 крапель 2 – 3 рази на день у першій половині дня як антитоксичний, протипроменевих засіб.

Заманиха висока
Настоянка: по 15 – 20 крапель 2 – 3 рази на день у першій половині дня як антитоксичний, протипроменевих засіб. Обережно застосовувати при підвищеному артеріальному тиску.

Золотий корінь
Екстракт родіоли рожевої (аптечний препарат): по 15 – 20 крапель 2 – 3 рази на день у першій половині дня як антитоксичний і протипроменевих засіб.

Конюшина лучна
Настій суцвіть: 5 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день як антитоксичний засіб.

Кропива дводомна
Настій трави: 7 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 15 – 20 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день як антитоксичний засіб.

Ламінарія цукрова (морська капуста)
Настій: 1 чайна ложка порошку на 1 склянку окропу, настоювати 1 годину. Використовувати для інгаляцій (тривалість 1 процедури 5хв., курс лікування 10 сеансів), для профілактики захворювань при роботі з солями барію та радіонуклідами.

Левзея сафлоровидная
Екстракт (аптечний препарат): по 15 – 20 крапель 2 – 3 рази на день у першій половині дня для підвищення опірності організму. При наявності підвищеного артеріального тиску застосовувати обережно.

Лимонник китайський
Настоянка: по 20 – 40 крапель 2 – 3 рази в день до обіду.
Порошок насіння: по 1 г 2 рази на день.
Відвар сухих плодів: по 10 г сировини на 1 склянку гарячої води, кип’ятити 15хв., процідити, віджати, довести об’єм до початкового. Приймати по 1 столовій ложці 2 рази в день до обіду. Для підвищення стійкості організму до нестачі кисню. Діє неблаготворно при підвищеному артеріальному тиску.

Лопух великий
Відвар коренів: Південь сухої подрібненої сировини на 1 склянку води, кип’ятити 15 – 20хв., процідити, довести об’єм до початкового. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день для виведення солей ртуті.

Дикоросла Малина
Настій листя: 2 столові ложки сухого подрібненого сировини на 1 склянку окропу, настоювати 20 хв, процідити. Приймати по 1/3 склянки 3 рази на день перед їжею як антитоксичний засіб.

Медунка лікарська
Настій трави: Південь сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 20 хв, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 – 4 рази в день як антисептичний засіб. Також вживати в їжу у вигляді салатів, у супах.

Кульбаба лікарський
Відвар коренів і трави: 6 г сухого подрібненого сировини на 1 склянку води, кип’ятити 15 хв, настоювати 30 хв, процідити, довести об’єм до початкового. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день до їжі як антитоксичний засіб.

Вільха сіра та чорна
Відвар плодів («шишок»): 2 столові ложки сухої сировини на 1 склянку гарячої води, кип’ятити 15 хвилин, процідити, довести об’єм до початкового. Приймати в теплому вигляді по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди для нормалізації мікрофлори шлунково-кишкового тракту після прийому антибіотиків і сульфаніламідів.

Горіх волоський
Чай: 1 – 2 чайні ложки сухого подрібненого листя на 1 склянку окропу, заварити і пити як загальнозміцнюючий і антитоксичного кошти.
Настій листя або плодів горіха волоського: Взяти 20 г нарізаних молодих листя або незрілих плодів на 200 мл окропу, настоювати 20 хв. Приймати при хронічному ртутному отруєння.

Подорожник великий
Сік (аптечний препарат): по 1 столовій ложці 3 рази в день за 20 хв. до їжі (свіжий сік приймати так само).
Настій листя: 10 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 30 хв, процідити. Приймати по 1/3 – 1/2 склянки 3 – 4 рази в день за 20хв. до їжі. Препарати роблять антитоксичну і протипроменевих дію.

Полин гіркий
Настоянка (аптечний препарат): по 15 – 20 крапель З рази на день за 20 хв. до їди.
Настоянка трави: 1 чайна ложка сухого подрібненого сировини на 2 склянки окропу, наполягати 2 – 3 год., процідити. Приймати по 1/4 склянки 3 рази в день за 20 хв. до їди як антитоксичний засіб.

Пустирник
Настоянка: по 30 – 40 крапель 2 – 3 рази в другій половині дня.
Настій трави: 15 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 30 – 40хв., процідити. Приймати по 1 столовій ложці 2 – 3 рази в другій половині дня як антитоксичний засіб. При зниженому артеріальному кров’яному тиску потрібно проявляти обережність, вживаючи це рослина.

Ромашка аптечна
Настій суцвіть: 2 – 3 столові ложки сухої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 30 хв, процідити. Використовувати зовнішньо як протипроменевих засіб.

Горобина звичайна
Сік свіжих плодів: по 1 столовій ложці перед їдою 3 – 4 рази в день.
Настій сухих плодів: 40 г подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати в термосі 4 години, процідити. Приймати по 1/2 склянки 3 рази в день. Настій і сік горобини використовують як протипроменевих засіб.

Горобина чорноплідна
Сік по 50 мл 3 рази на день. Плоди: по 100 г 3 рази в день за 30 хв. до їди як протипроменевих засіб.

Смородина чорна
Відвар сушених плодів: 20 г сировини на 1 склянку гарячої води, кип’ятити 15хв., процідити, віджати, довести об’єм до початкового. Приймати по 1/2 склянки в день. Плоди виводять ртуть, свинець, кобальт, олово, зв’язують і виводять радіоактивні елементи.

Селера пахуча
Настій трави: 20 г сухої подрібненої сировини на 1 склянку окропу, настоювати 15 хвилин, процідити, приймати по 1/2 склянки 3 – 4 рази в день для виведення токсичних речовин і шлаків.

Хвощ польовий
Відвар трави: 2 столові ложки сухого подрібненого сировини на 1 склянку гарячої води, нагрівати на водяній бані 30 хв., настоювати 10 хв, процідити, довести об’єм до початкового. Приймати по 1/2 склянки 3 – 4 рази на день до їди. Сік свіжої рослини: по 1 столовій ложці 4 – 5 разів на день. Препарати хвоща рекомендують при отруєнні свинцем і для профілактики інфекційних захворювань.

Хрін звичайний
Настій кореня: 8 г подрібненої сировини на 1 склянку холодної води, настоювати 4 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день для профілактики інфекційних захворювань. Крім того, використовувати в якості приправи до м’ясних, рибних страв.

Чай китайський (особливо зелений)
Зв’язує і виводить стронцій-90.

Часник посівний
Настоянка: по 15 крапель 3 рази на день до їди для виведення з організму свинцю.

Шипшина корична
Чай: 1 столова ложка сухих плодів, перемелених в кавомолці, на 2 склянки окропу, кип’ятити 5 – 10 хв, настоювати 2 – 3 години, процідити. Приймати по 1/4 – 1/2 склянки 3 – 4 рази в день для підвищення стійкості організму до впливу несприятливих факторів.

Елеутерокок колючий
Екстракт (аптечний препарат): по 15 – 20 крапель 2 – 3 рази в першій половині дня як антитоксичний і протипроменевих засіб.

Любка дволиста
Відвар бульб застосовують при отруєнні отрутами як обволікаючий і антитоксичний засіб.

Черемша (цибуля ведмежа)
Є відомості про цілющу дію черемші при отруєнні солями важких металів (ртуті, свинцю).

Кава
Кава добре допомагає при отруєнні наркотиками.

Скумпія
Настій готується з розрахунку: 1 столова ложка з верхом сильно подрібненого листя залити 450 мл окропу, настояти 20 хв. Рекомендується випити 150 мл приготованого настою. Через 5 – 10 хв. викликати блювання, а потім випити ще 150 мл настою. Протягом дня прийняти 500 мл настою. З-за високого вмісту таніну в листі смак настою сильно в’яжучий. Це дуже хороший засіб при отруєнні алкалоїдами і солями важких металів.